Սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների թիվն աճել է. պատճառը միայն աղքատությունը չէ
Այս տարվա 9 ամիսների տվյալներով՝ Հայաստանում սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների թիվը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ 184 դեպքով ավելացել է: Եթե նախորդ տարի արձանագրվել էր 5085 դեպք, այս տարի՝ 5269: 3 դեպքով ավելացել են պետական կամ համայնքային գույքի գողության դեպքերը՝ 58-ի փոխարեն 61 դեպք: Այս տվյալները հրապարակել է ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
Շեշատակի ավելացել են անձնական գույքի հափշտակության դեպքերը: 2014թ. 9 ամիսների ընթացքում արձանագրված 4577 դեպքի փոխարեն այս տարի արձանագրվել է 4756-ը: Դրանց մեջ առանձնանում են գողության դեպքերը՝ 3742, ինչը 203-ով ավել է նախորդ տարվա ցուցանիշից: 13 դեպքով ավելացել է նաև տրանսպորտային միջոցների գողության դեպքերը՝ 49:
«Սոցիալական արդարություն» ՀԿ նախագահ Արշակ Գասպարյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ ընդհանրապես հանցագործություն կատարելը հեշտ գործ չէ: Մինչև հանցավոր արարք կատարելը մարդը պետք է ունենա հանցավոր դիրքորոշում, մտայնություն, գործիքների և եղանակների ընտրություն, նոր միայն կատարի արարքը:
Արշակ Գասպարյանի խոսքերով` սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունները ծնվում են անձնային առանձնահատկությունների և իրավիճակի բախման արդյունքում:
«Հանցագործությունները չունեն միայն սոցիալական կամ հոգեբանական պատճառներ: Հատկապես սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների դեպքում սոցիալականի և հոգեբանականի բախման կետում է առաջանում հանցագործությունը: Օրինակ` ես չունեմ փող, ուզում եմ ունենալ փող և գնում եմ, ասենք, Պողոսի տունը թալանելու: Իսկ եթե ես ուզում եմ Պողոսի տունը թալանել իմ ստամոքսի համար, պետք է ունենամ հանցավոր դիրքորոշում: Բացի այդ, իմ գնահատմամբ՝ պետք է լինեմ աղքատ: Աղքատությունը այս դեպքում կարևոր պայման է, բայց ամեն աղքատ չէ, որ որոշում է ինչ- որ մեկի տունը թալանել»,-ասում է Արշակ Գասպարյանը:
ՀԿ-ի նախագահն ասում է, որ հատկապես գողություն կատարողները տարբեր տարիքում ունենում են նմանատիպ դիրքորոշում: Դեռահասության տարիքում կատարում են արարքներ, որոնց համար չեն պատժվում կամ հաշվառվում են ոստիկանությունում և այլն:
«Սա հանցագործության մի տեսակ է, որը միշտ  իր հետևում ունի նույնանման արարքների պատմություն: Քրեակատարողական հիմնարկներում կատարած մեր ուսումնասիրությունները հանգեցնում են եզրակացության, որ սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունները որպես կանոն կրկնվելու ռիսկ ունեն: Ավելին` հենց առաջին անգամ, որ մարդուն բռնում են գողություն կատարելու ժամանակ, երկարատև ուսումնասիրությունները կհանգեցնեն նրան, որ նմանատիպ դեպքեր, թեկուզ ավելի քիչ գողոնով և այլն, կատարվել են դեռահասությունից սկսած: Դա վարքագիծ է, որ եթե չունեմ, ուրիշից կվերցնեմ: Դիմացինի գույքը հանցավոր ճանապարհով սեփականացնելու դիրքորոշումը անձնային կայուն մի որակ է, որ ոչ բոլորն ունեն»,-նշում է Արշակ Գասպարյանը:
Ըստ նրա` եթե նույնիսկ այդ մարդկանց սոցիալական վիճակը բարելավվի, միևնույն է՝ նրանք չեն հրաժարվի ուրիշի գույքը գողանալու մտքից:
«Հանցավորության զարգացման դասական տեսություններն ասում են, որ այո, եթե պետությունները տնտեսական և այլ ճգնաժամերի մեջ են, հանցագործությունները սկսում են ավելանալ: Բայց նույնիսկ այս պարագայում ամեն մարդ չէ, որ կգնա հարևանից բան կգողանա: Գողություն կատարում է այն մարդը, ով հայտնվում է աղքատության մեջ, բայց միևնույն ժամանակ ունի հանցավոր կայուն դիրքորոշում դիմացինի գույքը վերցնելու համար»,-նշում է Ա. Գասպարյանը:
Նշենք, որ այս տարվա 9 ամիսներին հանրապետությունում գրանցվել է 12,827 հանցագործություն, որից 6117-ը բաժին է հասնում Երևանին: Այս թիվը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ 949-ով ավել է: Մարզերի մեջ «առաջատար» է Կոտայքը՝ 1180, որին հաջորդում են Լոռին և Արարատը՝ համապատասխանաբար 917 և 860 դեպքերով:

В Армении выросло число преступлений против собственности: причина не только в бедности
По данным за 9 месяцев этого года число преступлений против собственности по сравнению с тем же периодом прошлого года выросло в Армении на 184. Если в пошлом году было зафиксировано 5085 случаев, то в этом году – 5269. Число краж государственного и общинного имущества выросло на 3, составив 61случай против 58-ми. Эти данные опубликовала Национальная статистическая служба РА.
Заметно увеличилось количество краж частной собственности. За 9 месяцев 2014 г. было зарегистрировано 4577 таких случаев против 4756 в этом году. На 13 увеличилось и число случаев угона транспортных средств – 49.
Председатель общественной организации “Социальная справедливость” Аршак Гаспарян в беседе с Hetq.am отметил, что совершать преступление не так-то легко. Человек в первую очередь должен иметь преступную позицию, преступное намерение, выбор инструментов и способов и только потом идти на совершение преступного деяния.
По словам А.Гаспаряна, преступления против собственности порождает столкновение личных качеств и ситуации.
“Преступления обусловлены не только социальными или психологическими причинами. В частности, преступления против собственности вызывает столкновение социального и психологического факторов. Например, у меня нет денег, но я хочу иметь деньги и иду на ограбление дома Погоса. Если же я хочу ограбить дом Погоса ради наполнения собственного желудка, то у меня должна быть преступная позиция. Кроме того, мне нужно быть бедным. В данном случае бедность – важное условие, однако не каждый бедняк решится ограбить чей-то дом”,- сказал Аршак Гаспарян.
По его словам, изучения, проведенные ими в уголовно-исполнительных учреждениях, свидетельствуют о том, что преступления против собственности, как правило, имеют склонность повторяться. «Присвоение преступным путем чужого имущества вызвано устойчивым качеством, которым обладают не все”,- сказал наш собеседник, добавив, что если даже социальное положение таких людей улучшается, они все равно не отказываются от намерения совершить кражу.
“В классических теориях развития преступности говорится, что если государства находятся в экономическом или другом кризисе, то количество преступлений увеличивается. Но даже в этом случае не каждый человек решится совершить кражу из дома соседа. Кражу совершает человек, оказавшийся в нищете, но вместе с тем имеющий устойчивую преступную позицию в отношении присвоения чужого имущества”,- отметил председатель ОО «Социальная справедливость».
Отметим, что за 9 месяцев этого года в Армении было зарегистрировано 12,827 преступлений, из них 6117 – в Ереване. По сравнению с тем же периодом прошлого года этот показатель вырос на 949. “Лидером” среди областей является Котайк – 1180 преступлений. Далее следуют Лори и Арарат – соответственно 917 и 860 случаев.