Հայաստանը ներկայացված է Լոնդոնի միջազգային զբոսաշրջության ցուցահանդեսին
2015 թ. նոյեմբերի 2-5-ը Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը զբոսաշրջային 6 ընկերությունների հետ համատեղ Լոնդոնում ներկայացնում է հայկական երկու պետությունների՝ Հայաստանի և Արցախի զբոսաշրջային գրավչությունը «World Travel Market 2015» ամենամյա միջազգային ցուցահանդեսին: Այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը:
Այս տարի ցուցահանդեսին մասնակցում են 186 երկրների շուրջ 5000 զբոսաշրջային ընկերություններ և ոլորտի ավելի քան 50 հազար մասնագետներ: Ցուցահանդեսը հաջորդում է Մեծ Բրիտանիայի զբոսաշրջային թեմաներով գրող լրագրողների ընկերակցության ընթրիք-մրցանակաբաշխությանը, որն այս տարի ուղեկցվել է հայկական գինու, մշակույթի, խոհանոցի և զբոսաշրջային գրավչության շնորհանդեսով:
Հայկական զբոսաշրջային ընկերությունները մասնագիտացված հանրությանը ներկայացնում են Հայաստանի և Արցախի պատմամշակութային ու քրիստոնեական ժառանգությունը, զբոսաշրջային փաթեթները, այցելուներին տրամադրում են գովազդային նյութեր, քարտեզներ:
«Մեր մասնակցությունն այս հեղինակավոր ցուցահանդեսին՝ նպատակ ունի խթանելու հայկական երկու պետություններ այցելող զբոսաշրջիկների թվի աճը, նպաստելու ներգնա զբոսաշրջային հոսքերին: Մենք կարևորում և աջակցում ենք նման ծրագրերի իրականացումը նաև Արցախի զբոսաշրջային հմայքը հավուր պատշաճի միջազգային հանրությանը ներկայացնելու տեսանկյունից, իսկ հաշվի առնելով Լոնդոնում հայկական թեմայի շնորհանդեսի հաջողությունը` առաջիկա տարիներին կարող ենք ավելի մեծ թվով զբոսաշրջիկներ ակնկալել Հայաստանում և Արցախում»,- նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատրյանը:

Армения представлена на международной выставке туризма в Лондоне
Фонд развития Армения совместно с шестью туристическими компаниями представляет туристическую привлекательность двух армянских государств – Армении и Арцаха – на ежегодной международной выставке «World Travel Market 2015», которая проходит в Лондоне с 2 по 5 ноября.
В этом году в выставке участвуют около 5000 туркомпаний из 186 стран и свыше 50 тысяч специалистов. Выставка последовала за ужином-конкурсом британской ассоциации журналистов, пишущих о туризме, в рамках которого в этом году состоялась презентация армянского вина, армянской культуры, кухни и туристической привлекательности.
Армянские туроператоры знакомят посетителей с историко-культурным и христианским наследием Армении и Арцаха, турпакетами, предоставляют рекламеные буклеты и карты.
По словам испонительного директора Фонда развития Армении Армана Хачатряна, участие нашей страны в этой престижной выставке преследует цель стимулировать рост числа туристов в два армянских государства. “А учитывая успех презентации армянской темы в Лондоне, в ближайшие годы можно ожидать, что в Армению и Арцах приедут еще больше туристов ”,- отметил А.Хачатрян.