Վարչապետն ընդունել է «Զոհալ» ընկերության ներկայացուցիչներին
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը երեկ ընդունել է «Զոհալ» ընկերության հիմնադիր Ա. Ջաբար Գարգաշին (Արաբական Միացյալ Էմիրություններ), «Զոհալ» ընկերության համասեփականատեր Ա. Մանժոսովին (Ավստրիա) և «Հելիոս Փաուեր» ընկերության սեփականատեր Ի. Գերգովին (Բուլղարիա):
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանում էներգետիկ բնագավառում համագործակցության ծավալման և զարգացման հեռանկարները: «Զոհալ»-ի հիմնադիր Աբդուլ Ջաբար Գարգաշը նշել է, որ ընկերությունը շահագրգռված է մեր երկրի էներգետիկ ոլորտում ներդրումներ կատարելու և տարբեր ուղղություններով (արևային, հողմային էներգետիկա և այլն) երկարաժամկետ ծրագրեր իրականացնելու հարցում:
Վարչապետը ողջունել է «Զոհալ»-ի՝ Հայաստանում էներգետիկ ոլորտում ներդրումներ կատարելու պատրաստակամությունը և վստահեցրել, որ կառավարությունը հնարավորինս կաջակցի փոխշահավետ ծրագրերի իրականացմանը: Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ կառավարությունում ներկայում քննարկվում է ՀՀ էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարությունը, և այս համատեքստում Հայաստանը հետաքրքրված է բարեփոխումների շարունակական իրականացման և ոլորտային նոր ուղղությունների զարգացման հարցում: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության հետ համատեղ աշխատանքը՝ առաջիկա ծրագրերը հստակեցնելու առումով:

Премьер-министр принял представителей компании «Джохал»
Премьер-министр Овик Абраамян сегодня принял учредителя компании «Джохал» Абдула Джабара Гаргаша (Объединенные Арабские Эмираты), совладельца компании «Джохал» А.Манжосова (Австрия) и совладельца компании «Хелиос Пауэр» И.Гергова (Болгария).
На встрече были обсуждены перспективы развертывания и развития сотрудничества в энергетической сфере Армении. Учредитель компании «Джохал» Абдул Джабар Гаргаш отметил, что компания заинтересована в осуществлении инвестиций в энергетической сфере нашей страны и осуществлении долгосрочных программ по различным направлениям (солнечная энергетика, ветроэнергетика и др.).
Премьер-министр приветствовал готовность компании «Джохал» осуществлять инвестиции в энергетической сфере Армении и заверил, что Правительство будет по возможности содействовать реализации взаимовыгодных программ. Овик Абраамян отметил, что в Правительстве в настоящее время обсуждается стратегия долгосрочного развития энергетической системы РА, и в этом контексте Армения заинтересована в постоянном осуществлении реформ и развитии в сфере новых направлений. Глава Правительства отметил важность совместной работы с Министерством энергетики и природных ресурсов РА в плане уточнения предстоящих программ.