ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը Մոսկվայում հանդես է եկել զեկույցով
Նոյեմբերի 13-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը զեկույցով հանդես է եկել «Լեռնային Ղարաբաղ․  նոր մարտահրավերներ և նոր հնարավորություններ» թեմայով կլոր սեղանի բացմանը՝ կազմակերպված «Արցախի օրեր Մոսկվայում» միջոցառումների շրջանակներում։ Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ԱԳն լրատվական ծառայությունը:
Կարեն Միրզոյանն իր ելույթում ներկայացրել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի ներկայիս փուլը և Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում ստեղծված իրավիճակը։ Կարեն Միրզոյանը նշել է, որ պաշտոնական Բաքուն հետևողականորեն ցուցադրում է հակամարտության խաղաղ և վերջնական կարգավորմանը հասնելու համար անհրաժեշտ ցանկության ու քաղաքական կամքի բացակայություն և ձեռնարկում քայլեր՝ ուղղված իրավիճակի հետագա սրմանը։ Այդ մասին վկայում է, մասնավորապես, այն, որ Բաքուն շարունակաբար մերժում է ինչպես շփման գծում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված հայկական կողմերի նախաձեռնությունները, այնպես էլ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների իրականացման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին առաջարկները։
ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը ներկայացրել է նաև ԼՂՀ-ում պետականաշինության գործընթացը՝  նշելով, որ Արցախի ժողովուրդն ու իշխանությունները միասնական են իրենց վճռականության մեջ՝ շարունակելու 1991 թ․ անկախության հանրաքվեին ընտրված և 2006 թ․ սահմանադրական հանրաքվեին հաստատված ուղին։ Այս համատեքստում ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը հուսալի, կանխատեսելի և պատասխանատու գործընկեր է և կարևոր աշխարհաքաղաքական գործոն, որը կայունություն ու խաղաղություն է ապահովում տարածաշրջանում։
ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարն իր խոսքում անդրադարձել է նաև տարածաշրջանային ու միջազգային քաղաքականության մի շարք արդիական հարցերի, շոշափել միջազգային ահաբեկչության թեման։ Կարեն Միրզոյանը հիշեցրել է, որ ԼՂՀ-ն բախվել է այս խնդրին դեռևս 1991-1994 թթ․, երբ Ադրբեջանը խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական գործողություններին է ներգրավել հազարավոր օտարերկրյա վարձկանների, այդ թվում՝ տարբեր ահաբեկչական խմբավորումներից։ ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ միջազգային ահաբեկչությունը է գլոբալ մարտահրավեր է, որի  հաղթահարման համար անհրաժեշտ է միջազգային հանրության համախմբված մոտեցում։

Глава МИД НКР выступил с докладом в Москве
13 ноября министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян выступил с докладом на открытии круглого стола по теме «Нагорный Карабах: новые вызовы и новые возможности», организованного в рамках мероприятий «Дни Арцаха в Москве».
В своем выступлении Карен Мирзоян представил нынешний этап процесса мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и ситуацию, сложившуюся на линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана. Карен Мирзоян отметил, что официальный Баку последовательно демонстрирует отсутствие желания и политической воли для нахождения мирного и окончательного урегулирования конфликта и предпринимает шаги, направленные на  дальнейшую эскалацию напряженности. Об этом, в частности, свидетельствует последовательное отклонение Баку как инициатив армянских сторон по стабилизации ситуации на линии соприкосновения, так и последних предложений сопредседателей МГ ОБСЕ по применению механизмов расследования инцидентов.
Глава МИД НКР также представил процесс государственного строительства в НКР, отметив, что народ и власти Арцаха едины в своей решимости продолжить путь, избранный в 1991 году, на референдуме о независимости и подтвержденный на конституционном референдуме в 2006 году. В этом контексте глава МИД НКР подчеркнул, что Карабах является надежным, предсказуемым и ответственным партнером и  важным геополитическим фактором, обеспечивающим стабильность и мир в регионе.
В своей речи министр иностранных дел НКР коснулся также ряда актуальных вопросов региональной и международной политики, затронул проблему международного терроризма. Карен Мирзоян напомнил, что НКР столкнулась с этой проблемой еще  в 1992 – 1994 годах, когда Азербайджан, в нарушение норм международного права,  привлек к участию в военных действиях против Нагорного Карабаха тысячи иностранных наемников из различных террористических группировок. Глава МИД НКР отметил, что международный терроризм является глобальным вызовом, требующим консолидированного подхода международного сообщества для его преодоления.