ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը Մոսկվայում հանդես է եկել զեկույցով
Նոյեմբերի 13-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը զեկույցով հանդես է եկել «Լեռնային Ղարաբաղ․  նոր մարտահրավերներ և նոր հնարավորություններ» թեմայով կլոր սեղանի բացմանը՝ կազմակերպված «Արցախի օրեր Մոսկվայում» միջոցառումների շրջանակներում։ Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ԱԳն լրատվական ծառայությունը:
Կարեն Միրզոյանն իր ելույթում ներկայացրել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի ներկայիս փուլը և Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում ստեղծված իրավիճակը։ Կարեն Միրզոյանը նշել է, որ պաշտոնական Բաքուն հետևողականորեն ցուցադրում է հակամարտության խաղաղ և վերջնական կարգավորմանը հասնելու համար անհրաժեշտ ցանկության ու քաղաքական կամքի բացակայություն և ձեռնարկում քայլեր՝ ուղղված իրավիճակի հետագա սրմանը։ Այդ մասին վկայում է, մասնավորապես, այն, որ Բաքուն շարունակաբար մերժում է ինչպես շփման գծում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված հայկական կողմերի նախաձեռնությունները, այնպես էլ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների իրականացման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին առաջարկները։
ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը ներկայացրել է նաև ԼՂՀ-ում պետականաշինության գործընթացը՝  նշելով, որ Արցախի ժողովուրդն ու իշխանությունները միասնական են իրենց վճռականության մեջ՝ շարունակելու 1991 թ․ անկախության հանրաքվեին ընտրված և 2006 թ․ սահմանադրական հանրաքվեին հաստատված ուղին։ Այս համատեքստում ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը հուսալի, կանխատեսելի և պատասխանատու գործընկեր է և կարևոր աշխարհաքաղաքական գործոն, որը կայունություն ու խաղաղություն է ապահովում տարածաշրջանում։
ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարն իր խոսքում անդրադարձել է նաև տարածաշրջանային ու միջազգային քաղաքականության մի շարք արդիական հարցերի, շոշափել միջազգային ահաբեկչության թեման։ Կարեն Միրզոյանը հիշեցրել է, որ ԼՂՀ-ն բախվել է այս խնդրին դեռևս 1991-1994 թթ․, երբ Ադրբեջանը խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական գործողություններին է ներգրավել հազարավոր օտարերկրյա վարձկանների, այդ թվում՝ տարբեր ահաբեկչական խմբավորումներից։ ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ միջազգային ահաբեկչությունը է գլոբալ մարտահրավեր է, որի  հաղթահարման համար անհրաժեշտ է միջազգային հանրության համախմբված մոտեցում։

Artsakh FM in Moscow: 'International Community Must Unite to Fight Global Terrorism'
On November 13, Minister of Foreign Affairs of the Nagorno Karabakh Republic Karen Mirzoyan delivered a speech at a round-table discussion entitled “Nagorno Karabakh: New Challenges and New Opportunities” organized in the frameworks of the “Days of Artsakh in Moscow”.
In his speech, Karen Mirzoyan reported on the current stage of the peaceful settlement process of the Azerbaijani-Karabakh conflict and the situation on the Line of Contact between the armed forces of the NKR and Azerbaijan. Karen Mirzoyan noted that the Azerbaijani leadership had consistently demonstrated unwillingness and lack of political will to reach a peaceful and final settlement to the conflict and had taken steps aimed at further escalation of tension. This is, in particular, manifested in Baku's consistent rejection of both; the initiatives of Armenian sides on the stabilization of the situation on the Line of Contact and the latest proposals of the OSCE Minsk Group Co-Chairmen on the establishment of mechanisms for the investigation of incidents.
The NKR Foreign Minister also presented the state-building process in the NKR, noting that the people and authorities of Artsakh are united in their determination to continue the path chosen in 1991 referendum on independence, and confirmed in the constitutional referendum in 2006. In this context, the NKR Foreign Minister underlined that Karabakh is a reliable, predictable and responsible partner and an important geopolitical factor in ensuring stability and peace in the region.
In his speech, the NKR Foreign Minister also touched upon a range of current issues of regional and international politics, including the issue of international terrorism. In this regard, Karen Mirzoyan noted that the NKR faced that problem back in 1992 - 1994, when Azerbaijan, violating the norms of international law, attracted thousands of foreign mercenaries from different terrorist groups to participate in hostilities against Nagorno Karabakh. The Foreign Minister noted that international terrorism is a global challenge requiring a consolidated approach of the international community to overcome it.