Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել Գանձասարում Մատենադարանի բացմանը
Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում  է, որ  Սերժ Սարգսյանն ԼՂՀ աշխատանքային այցի շրջանակում նոյեմբերի 21-ին Արցախի Նախագահ Բակո Սահակյանի հետ ներկա է գտնվել հայկական երկու հանրապետությունների զինված ուժերի բարձրագույն սպայական կազմի մասնակցությամբ անցկացված խորհրդակցությանը, որի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ փոխգործակցությանն առնչող մի շարք հարցեր:
Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է նաև ԼՂՀ մայրաքաղաքում սպաների համար սպայական ավանում կառուցված 176 բնակարանանոց բնակելի շենքերի նորամուտի, ՊԲ շտաբի մարզադահլիճի, ինչպես նաև զորամասերից մեկի զինանձնակազմի համար կառուցված ճաշարանի բացման արարողություններին: Նախագահը պարգևատրել է բարեխիղճ ծառայությամբ աչքի ընկած մի շարք զինծառայողների:
Սերժ Սարգսյանը նույն օրը Գանձասարում ներկա է գտնվել Ստեփանակերտի «Մեսրոպ Մաշտոցի անվան մատենադարան - գանձասար» գիտամշակութային կենտրոնի՝ Մատենադարանի մասնաշենքի բացման արարողությանը:
Կենտրոնը կազմված է գիտական և թանգարանային մասերից, գիտաժողովների, մշակութային տարաբնույթ միջոցառումների անցկացման համար նախատեսված դահլիճից, գրադարանից ու ընթերցասրահից: Նորաբաց ցուցասրահներում ներկայացված են Արցախում վաղ միջնադարից մինչև նոր շրջանն ստեղծված 100-ից ավելի ձեռագրերի, Արցախի պատմությանն առնչվող հազվագյուտ վավերագրերի բնագրեր ու ընդօրինակություններ, ինչպես նաև հնատիպ գրքեր: Ցուցանմուշների ստեղծման աշխատանքները մեկնարկել են յոթ տարի առաջ և պատասխանատուների հավաստմամբ ունենալու են շարունակական բնույթ:
Բացման արարողության կապակցությամբ տեղի է ունեցել Մատենադարանի գիտաշխատողների «Արցախի մանրանկարչական արվեստը» և «Արցախի գրչության կենտրոնները» գրքերի շնորհանդեսը։ Գանձասարի գիտամշակութային կենտրոնի բացման առիթով Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կենտրոնին նվիրաբերել է 12-13-րդ դարերի Գյուլիստանի Ավետարան:
Մատենադարանի շենքը հիմնանորոգվել է «Փյունիկ» մարդկային ռեսուրսների զարգացման համահայկական հիմնադրամի միջոցներով։ Մասնաճյուղը գործելու է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի կառուցվածքում, և նրա լիարժեք գործունեությանն ուղղված աշխատանքներում կիրառվելու է Մատենադարանի գիտական ու գիտատեխնիկական ողջ ներուժը։

Президент присутствовал на открытии Матенадарана в Гандзасаре
Президент РА Серж Саргсян в рамках рабочего визита в НКР 21 ноября вместе с Президентом Арцаха Бако Саакяном присутствовал на совещании, проведенном с участием высшего офицерского состава вооруженных сил двух армянских республик, в ходе которого был обсужден ряд вопросов двустороннего взаимодействия.
Президент Республики также принял участие в церемонии сдачи в эксплуатацию 174-квартирных жилых зданий для офицеров, построенных в офицерском городке столицы НКР, спортзала штаба Армии обороны, а также столовой, построенной для военнослужащих одной из воинских частей. В рамках рабочего визита в НКР Президент РА наградил ряд военнослужащих, отличившихся добросовестной службой.
Серж Саргсян в тот же день в Гандзасаре присутствовал на церемонии открытия корпуса Матенадарана – Степанакертского научно-культурного центра «Матенадаран имени Месропа Маштоца - Гандзасар».
Центр состоит из научной и музейной частей, зала, предусмотренного для научных конференций и разнообразных культурных мероприятий, библиотеки и читального зала. В открывшихся новых экспозиционных залах представлено более 100 рукописей, созданных в Арцахе с раннего средневековья до нового периода, оригиналы и копии касающихся истории Арцаха редких документов, а также старинные книги. Работы по созданию экспозиции начались семь лет назад и, как сообщили ответственные, будут продолжены.
В связи с церемонией открытия состоялась презентация книг научных сотрудников Матенадарана «Искусство миниатюры Арцаха» и «Рукописные центры Арцаха». По случаю открытия научно-культурного центра Гандзасара Президент Серж Саргсян подарил центру Гюлистанское Евангелие 12-13 веков.
Капитальный ремонт здания Матенадарана осуществлен на средства Всеармянского фонда развития человеческих ресурсов «Пюник». Филиал будет действовать в структуре Матенадарана имени Месропа Маштоца, и в направленных на обеспечение его полноценной деятельности работах будет применен весь научный и научно-технический потенциал Матенадарана.