ԱՄՆ դեսպանությունը անցկացրեց «Մեկ առողջություն» խորագրով վարպետության դաս Հայաստանի բժշկական և գիտական ոլորտի փորձագետների համար
«Մենք ուժեղ ենք համախմբման դեպքում»։ Այս խոսքերը հնչեցին «Մեկ առողջություն» վարպետության դասի շրջանակներում, որը կազմակերպվել էր ԱՄՆ կառավարության կողմից և անցկացվել Երևանում՝ 2015 թվականի դեկտեմբերի 1-ին և 2-ին։ Այս մասին հայտնում են ԱՄՆ դեսպանությունից:
Երկօրյա սեմինարը հյուրընկալել էր ԱՄՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնի (ՀՎԿԿ) և Պաշտպանության դեպարտամենտի Վտանգների նվազեցման գործակալության (ՊՎՆԳ) փորձագետներին, որոնք Հայաստանի բժշկական և գիտական ոլորտների պաշտոնյաների հետ համատեղ քննարկեցին Մեկ առողջություն մոտեցման կարևորությունը վտանգավոր հիվանդությունների (ինչպիսիք են օր.՝ թռչնագրիպը կամ սիբիրախտը) դեմ պայքարում։
«Ցանկացած երկիր կարող է սկիզբ դնել բռնկմանը կամ վերջինիս դեմ պաշտպանությանը։ Միայն հարցին գլոբալ մոտեցում ցուցաբերելով հնարավոր կլինի պրոակտիվ կերպով  հաղթահարել նման խնդիրները։ Իսկ գլոբալ մոտեցում ասելով ի նկատի ունենք ԱՄՆ փորձագետների ներկայիս առաքելությունը տվյալ նախաձեռնության շրջանակներում»,- իր բացման խոսքում նշեց Հայաստանում ԱՄՆ փոխդեսպան պարոն Քլարկ Փրայսը։ «Մարդկանց, կենդանիների և էկոհամակարգերի առողջությունները սերտորեն փոխկապակցված են։ Իսկ «Մեկ առողջություն» մոտեցման շրջանակներում մենք փորձում ենք խթանել, բարելավել և պաշտպանել բոլորի առողջությունն ու բարեկեցությունը՝ զարգացնելով համագործակցությունը բժիշկների, անասնաբույժների, գիտական ոլորտի ներկայացուցիչների և շրջակա միջավայրի պաշտպանության մասնագետների միջև»։
Երկօրյա սեմինարին մասնակցում էին ՀՀ առողջապահության, գյուղատնտեսության, բնապահպանության ու տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների  նախարարությունների ներկայացուցիչները։ ԱՄՆ գործընկերների հետ համատեղ նրանք փնտրում էին ուղիներ մարդկանց և կենդանիների համար նշանակալի  հիվանդությունների կանխարգելման, հայտնաբերման և վերջիններիս արձագանքման կարողությունները բարելավելու համար։ Նման բռնկումների կանխարգելման ոլորտում առանցքային է համակարգումն ու համագործակցությունը տարբեր նախարարությունների միջև։ Մարդկանց և կենդանիների շրջանում հիվանդություն առաջացնելուց զատ, նշված հիվանդությունները կարող են ազդել նաև անվտանգության և ապահովության վրա։
ՀՎԿԿ-ը և ՊՎՆԳ-ը համագործակցում են գործընկեր երկրների հետ ամբողջ աշխարհով մեկ՝ հիվանդությունների հսկողության համակարգերի զարգացման բնագավառում, դրանով իսկ նպաստելով հիվանդությունների արդյունավետ հայտնաբերմանն ու արձագանքմանը։
Ինչպես նշեց փոխդեսպան Փրայսը․ «ԱՄՆ փորձագետներն աշխարհի տարբեր երկրների, այդ թվում Հայաստանի իրական գործընկերներն են հանդիսանում՝ հիվանդությունների պոտենցիալ բռնկումների տարբերակման համար անհրաժեշտ հսկողության համակարգերի զարգացման ոլորտում, խթանելով հանրային առողջապահության ոլորտի պաշտոնյաների կողմից առավել արդունավետ արձագանքում։ Տվյալ նախաձեռնության շրջանակներում կարևորվում է կարողությունների զարգացումը ուղղորդման և ուսուցանման միջոցով։ Եվ սա է մեր այսօրվա հանդիպման նպատակը»։

"Coming together, we are stronger." That was the message during a One Health master class, organized by the U.S. government held in Yerevan on December 1 and 2, 2015.
The two-day workshop, hosted by experts from the U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) and the Defense Threat Reduction Agency (DTRA), brought together officials from Armenian medical and scientific fields to discuss the “One Health” approach in combatting outbreaks of dangerous illness such as avian flu or anthrax.
“Any one nation can be the start of an outbreak or the defense against an outbreak. It is only by looking globally, can we pro-actively address such concerns. And look globally is what the U.S. experts joining us here today do,” said Clark Price, Deputy Chief of Mission from the U.S. Embassy in Armenia, as he opened the session. “Human health, animal health, and ecosystem health are inextricably linked. And with this One Health approach, we are all working together to promote, improve, and defend the health and well-being of all by enhancing cooperation and collaboration between physicians, veterinarians and other scientific health and environmental professionals.”
Participating in the two-day workshop wererepresentatives from the Armenian Ministry of Health, Ministry of Agriculture, Ministry of Nature Protection, and Ministry of Territorial Administration and Emergency Situations. Working with U.S. peers, they explored ways to increase their ability to prevent, detect, and respond to diseases that affect both humans and animals.The key to preventing such outbreaks is closer coordination and collaboration amongst the various ministries. Along with making humans and animals ill, these diseases can also impact food security and safety.
The CDC and DTRA work with partner countries around the globe to enhance disease surveillance systems allowing for more efficient detection and response.
“These U.S. experts are true partners with countries like Armenia, working around the globe to enhance surveillance systems that identify potential disease outbreaks, enabling more efficient response from public health officials,” DCM Price said. “An important part of this effort is building capacity through mentorship and training. And that is what today is all about.”