Քասախ գյուղում մեկ պայմանական հասցեում 178 քաղաքացի է գրանցված
Կոտայքի մարզի Քասախ գյուղի բնակարաններից մեկում գրանցված է 178 բնակիչ: Նրանց անուններն առկա են գյուղի մշակույթի տան շենքում տեղակայված թիվ 26/27 ընտրական տեղամասի ցուցակներում:
Հանձնաժողովի նախագահ Աշխեն Հովհաննիսյանը «Հետքին» ասաց, որ տեղյակ չէ, թե ինչու են մեկ բնակարանի հասցեում 178 քաղաքացիներ գրանցված: «Ես հանձնաժողովի նախագահ եմ, ինչ իմանամ»,- մեր հարցին պատասխանեց Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչ Ա. Հովհաննիսյանը: Հանձնաժողովի անդամներից ՀԱԿ ներկայացուցիչը նույնպես որևէ բացատրություն չուներ. նա ասաց, որ գյուղում չի բնակվում:
Այցելեցինք Վ. Սարգսյան փողոցի 7-րդ շենք, որի 11-րդ բնակարանում գրանցված են այս ընտրողները: Շենքի բնակիչները պատմեցին, որ շենքի հասցեները ժամանակին փոխվել են, և այժմ 11 համարի բնակարան չկա: Բնակիչներն ասացին նաև, որ նման դեպք եղել է նաև նախագահական ընտրության ժամանակ, երբ իրենց շենքում բնակվողներից բացի, իրենց խոսքով, գրանցված են եղել 500 այլ ընտրողներ:
Քասախի համայնքապետ Արա Մկրտչյանը «Հետքին» հայտնեց, որ մեկ պայմանական հասցեում իրենք գրանցել են այն բոլոր քաղաքացիներին, ովքեր տարբեր տարիների վաճառել են իրենց սեփականությունը, սակայն դեռ հանդիսանում են համայնքի բնակիչներ: «Մենք հասցե ենք սարքել, բայց դա ոչ մի սեփականատեր չունի»,- ասում է Արա Մկրտչյանը: Նրա խոսքով՝ այդ մարդիկ հին քասախցիներ են: «Մեր գյուղում էդքան մարդ ունենք, ովքեր անձնական, սեփական հասցե չունեն, այսինքն՝ նրանք մեր բնակիչներն են, ովքեր 1965 թ. եկել են գյուղ»,- նշեց համայնքապետը: Իսկ թե նախորդ ընտրություններին այդ նույն հասցեում քանի հոգի էր գրանցվել, նա դժվարացավ պատասխանել: Ասաց, որ գյուղապետարանն, իհարկե, տվյալներ ունի, բայց կիրակի աշխատանքային օր չէ: Իսկ իր աշխատանքի վայրում լինելու մասին, ասաց. «Համապետական միջոցառման օր է, բա ես որտե՞ղ պետք է լինեմ»:
26/29 ընտրական տեղամասի հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Մկրտչյանն էլ Վազգեն Սարգսյան 7-ի բն. 11 հասցեում գրանցված 178 անձնանց մասին նշեց, որ դա իրենց խնդիրն է 2005-06 թթ. սկսած: Նա նշեց, որ նույնիսկ մի քանի տարի առաջ այդ հասցեում մոտ 300 հոգի էր գրանցվել, սկսեցին մաքրել ցուցակը: «Մշտական բացակայողներ կան այդ մարդկանց մեջ: Մաքսիմում մաքրում ենք, որտեղ բնակվում է, այնտեղ գրանցվի, և այդ հասցեի գրանցումից դուրս գա»,- ասաց Ն. Մկրտչյանը, ով գյուղապետի եղբոր որդին է, նույնպես Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչ: Ընդ որում՝ ՀՀ ընտրողների ռեգիստրի տվյալներով՝ այս հասցեում գրանցված է 99 հոգի:
Վերջինս նաև նշեց, որ իրենք իրավունք չունեն այդ մարդկանց հանել գրանցումից, նրանք պարտադիր պետք է ունենան հասցե: Իսկ տվյալ հասցեն ֆիկտիվ է, դա արվեց բնակիչների վերահասցեավորման ժամանակ՝ բոլոր բնակիչներին հասցեներ տալու նպատակով:

В селе Касах по одному условному адресу прописано 178 граждан
В одной из квартир в селе Касах Котайкской области прописано 178 человек. Их имена включены в списки избирательного участка 26/27, который располагается в здании местного Дома культуры.
Председатель избирательной комиссии Ашхен Ованнисян в беседе с Hetq.am сказала, что не знает, почему в одной квартире зарегистритровано 178 граждан. Никаких объяснений не смог дать и представлявший Армянский национальный конгресс другой член комиссии, который сообщил, что не проживает в этом селе.
Мы побывали в здании номер 7 по улице Вазгена Саркисяна, в 11-ой квартире которого зарегистрированы все эти избиратели. Жильцы рассказали, что в свое время адрес здания изменили, и сейчас 11-ой квартиры здесь нет. Они также вспомнили, что аналогичный случай произошел и во время президентских выборов, когда помимо жильцов их здания здесь было прописано 500 других избирателей.
Староста села Касах Ара Мкртчян сообщил нам, что по одному условному адресу они прописали тех граждан, которые в разные годы продали свою собственность, но при этом являются жителями общины. “Это наши жители, которые приехали в село в 1965 году”,- сказал староста. Что касается того, сколько человек было зарегистрировано по тому же адресу во время предыдущих выборов, то Ара Мкртчян затруднился что-либо сказать по этому вопросу.
Председатель комиссии избирательного участка 26/29 Нарек Мкртчян, касаясь факта регистрации 178 человек в одной из квартир дома номер 7 по улице Вазгена Саркисяна, отметил, что это проблема возникла в 2005-2006 гг. По его словам, несколько лет назад по этому адресу было прописано около 300 человек, но тогда они “почистили” список. Отметим, что Нарек Мкртчян является племянником старосты и представляет правящую Республиканскую партию. Наш собеседник также заявил, что они не имеют права снимать этих людей с регистрации, так как им нужно иметь адрес прописки.