Հովիկ Աբրահամյան. «Ամեն ինչ էլ կարելի է գրել, սակայն եթե դու չես լինելու դրա պատասխանատուն ու կրողը, ապա դա անիմաստ է»
«Իհարկե, կարող էինք ունենալ այլ մարտավարություն ու հավակնոտ նիշ դնել, սակայն հետո պետք է հիմնավորել՝ ինչու չկարողացանք հիմնավորել այդ ցուցանիշները, մենք ցանկացել ենք լինել անկեղծ»,- այսօր 2016 թ. պետական բյուջեի լրամշակված և փոփոխված նախագծի վերաբերյալ իր եզրափակիչ ելույթում հայտարարեց վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Նա նշեց, որ նախորդ տարվա վերջին տնտեսությունը հայտնվեց համաշխարհային տնտեսական մարտահրավերների առջև, և այսպիսի պայմաններում իրենք չունեն այլընտրանք, քան համահունչ ճշգրտումներ անել ծրագրում:
«Արտաքին շոկերը մեր տնտեսական կայունության վրա ազդեցություն ունեցան, բերեցին գնողունակության նվազեցման, որն իր հերթին բացասական ազդեց մեր արտահանման ծավալների վրա»,- ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:
Վարչապետը նշեց, որ հաճախ ոչ պրոֆեսիոնալ մոտեցումներով քննարկում են կառավարությանն ուղղված միջազգային վարկերի թեման, իսկ այդ վարկերը քննարկվում ու համաձայնեցվում են տևական ժամանակ, այլ ոչ թե այսրոպեական քմահաճույքով, քանի որ դրանք ուղղված են լինելու տասնամյակներին:
Վարչապետի խոսքերով՝ այդ վարկերը բյուջետային փոսերը լցնելու համար չեն, այլ բարեփոխումների աջակցության համար:
Այնուհետև Աբրահամյանն ասաց, որ շատ հաճախ իրեն ասում են, թե ինչու մենք չենք կարողանում լիարժեք օգտվել ՌԴ շուկայից ու չի ավելանում արտահանումը:
«Չպետք է մոռանալ, որ կառավարությունը չի արտահանում, այլ մասնավոր հատվածը, իսկ մենք ընդամենը ստեղծում ենք բարենպաստ պայմաններ, գործիքներ՝ արտահանումը կազմակերպելու համար: Նոր աշխարհաքաղաքական իրավիճակում մեր գործարարները չունեին բավարար ներուժ՝ դա իրագործելու համար: Պետք է խելամիտ ժամանակահատվածում տեսականին ու գնային քաղաքականությունը փոխել ու ակնթարթային հաջողություններ չակնկալել ու շարժվել ժամանակին համահունչ»,- ասաց վարչապետը:
Աբրահամյանը նաև նշեց, որ ամեն ինչ էլ կարելի է գրել, սակայն եթե դու չես լինելու դրա պատասխանատուն ու դրա կրողը, ապա դա անիմաստ է: Վարչապետի խոսքերով՝ պետք է ներառել բոլոր առողջ ուժերն ու ողջամիտ առաջարկները, իրենց գործողությունները պետք է լինեն հանդուրժողականության հիման վրա ու որոշումների անշեղորեն կատարման վրա հիմնված:
«Մենք ունենք քաղաքական կամք՝ այն իրագործելու համար: Վստահ եմ, որ միասին կշենացնենք մեր Հայաստանի Հանրապետությունը»,- եզրափակեց վարչապետը:

Овик Абрамян: “Написать можно все, но если ты не несешь ответственность за написанное, то оно теряет смысл”
“Конечно, мы могли бы иметь другую тактику и установить амбициозную планку, но потом нам пришлось бы обосновывать, почему мы не смогли обеспечить эти показатели. Мы хотели быть искренними”,- заявил в своем заключительном выступлении по дополненному и измененному проекту госбюджета 2016 г. премьер-министр Овик Абрамян.
По словам премьера, в конце прошлого года экономика встала перед мировыми экономическими вызовами, и в этих условиях другой альтернативы, кроме внесения в программу соответствующих корректировок, не было.
“Внешний шок оказал влияние на экономическую стабильность нашей страны, привел к снижению покупательской способности, которая в свою очередь негативно сказалась на внешних объемах”,- отметил О.Абрамян.
По словам главы правительства, тема международных кредитов часто обсуждается на непрофессиональном уровне, между тем эти кредиты обсуждаются и согласовываются очень долго и предназначены для содействия осуществлению реформ.
Касаясь того, почему Армения не может полноценно использовать потенциал российского рынка и почему не увеличиваются объемы экспорта, премьер-министр отметил: “Экспортирует не правительство, а частный сектор, мы всего лишь создаем благоприятные условия, инструменты для организации экспорта. В новом геополитической ситуации наши партнеры не имели достаточного потенциала для того, чтобы это осуществить. Ассортимент и ценовую политику нужно менять в разумные сроки и не ожидать моментальных успехов, а идти вперед созвучно времени”.
Овик Абрамян также сказал, что написать можно все, но если ты не несешь ответственность за написанное, то оно теряет смысл.
“Я уверен, что вместе мы добьемся процветания Республики Армения”,- сказал в заключение глава правительства.