Կարմիր խաչի կոմիտեն հակամարտության կողմերին է հանձնել անհայտ կորածների համալրված ցուցակը
ԿԽՄԿ Հայաստանի գրասենյակը հայտնում է, որ արցախյան հակամարտության կողմերին է հանձնել անհայտ կորած անձանց համալրված ցուցակը: Կազմակերպության տարածած հաղորդագրությունը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Հրադադարի պայմանագրից ավելի քան 20 տարի անց ընտանիքները դեռ չգիտեն, թե ինչ է տեղի ունեցել ղարաբաղյան հակամարտության ընթացքում իրենց անհայտ կորած հարազատների հետ: Ի աջակցություն պատասխաններ գտնելու ջանքերին՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) հակամարտության կողմերին է հանձնել անհայտ կորածների համալրված ցուցակ։ Այս ցուցակը պարունակում է 4496 անհայտ կորած անձանց անուններ, որոնք գրանցվել են Երևանուն և Բաքվում գործող ԿԽՄԿ պատվիրակությունների և Լեռնային Ղարաբաղում՝ առաքելության կողմից։
Ցուցակի նախորդ տարբերակը հանձնվել է 2004 թ.-ին, որից հետո ԿԽՄԿ-ն շարունակել է սերտորեն աշխատել Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հանձնաժողովների և անհայտ կորածների ընտանիքների հետ՝ գրանցելով և հստակեցնելով զինված հակամարտության ընթացքում անհայտ կորած անձանց գործերը։
Համաձայն միջազգային մարդասիրական իրավունքի` հակամարտող կողմերը պետք է անեն ամեն հնարավորը անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզաբանելու ուղղությամբ։ ԿԽՄԿ-ն հավատացած է, որ ցուցակի նորացված տարբերակը կօգնի իշխանություններին համախմբել տեղեկատվությունը և ակտիվացնել իրենց ջանքերը այս նպատակի շուրջ։ Որպես չեզոք, անկողմնակալ և անկախ մարդասիրական կազմակերպություն և կատարելով չեզոք միջնորդի իր դերը՝ ԿԽՄԿ-ն շարունակելու է հակամարտության կողմերին տրամադրել իր փորձագիտական աջակցությունը։
ԿԽՄԿ-ն գործում է տարածաշրջանում 1992 թվականից ի վեր, և հակամարտության հետևանքով անհայտ կորածների ճակատագրերը հստակեցնելու հարցը կազմակերպության առաջնահերթություններից մեկն է»։

More than 20 years after the ceasefire agreement, families still do not know what happened to relatives who went missing during the Nagorny Karabakh conflict. As part of efforts to find answers, the International Committee of the Red Cross (ICRC) has handed the parties to the conflict an updated list containing the names of 4,496 people registered as missing by its delegations in Baku and Yerevan and its mission in Nagorny Karabakh.
The previous edition of the list dates from 2004, and since then the ICRC has worked closely with the Commissions on Prisoners of War, Hostages and Missing People and with families of missing persons, registering and following up the cases of people who disappeared during the armed conflict.
Under international humanitarian law, the parties to a conflict must do all they can to clarify the fate of missing persons. The ICRC believes that the new version of the list will help the authorities to consolidate information and intensify their efforts towards this objective. As a neutral, impartial and independent humanitarian organization, the ICRC will continue to support the parties with its expertise, and by acting as a neutral intermediary between the sides.
The ICRC has been active in the region since 1992, and clarifying the fate of people missing in relation to the conflict is one of the organization's priorities.