Կարմիր խաչի կոմիտեն հակամարտության կողմերին է հանձնել անհայտ կորածների համալրված ցուցակը
ԿԽՄԿ Հայաստանի գրասենյակը հայտնում է, որ արցախյան հակամարտության կողմերին է հանձնել անհայտ կորած անձանց համալրված ցուցակը: Կազմակերպության տարածած հաղորդագրությունը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Հրադադարի պայմանագրից ավելի քան 20 տարի անց ընտանիքները դեռ չգիտեն, թե ինչ է տեղի ունեցել ղարաբաղյան հակամարտության ընթացքում իրենց անհայտ կորած հարազատների հետ: Ի աջակցություն պատասխաններ գտնելու ջանքերին՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) հակամարտության կողմերին է հանձնել անհայտ կորածների համալրված ցուցակ։ Այս ցուցակը պարունակում է 4496 անհայտ կորած անձանց անուններ, որոնք գրանցվել են Երևանուն և Բաքվում գործող ԿԽՄԿ պատվիրակությունների և Լեռնային Ղարաբաղում՝ առաքելության կողմից։
Ցուցակի նախորդ տարբերակը հանձնվել է 2004 թ.-ին, որից հետո ԿԽՄԿ-ն շարունակել է սերտորեն աշխատել Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հանձնաժողովների և անհայտ կորածների ընտանիքների հետ՝ գրանցելով և հստակեցնելով զինված հակամարտության ընթացքում անհայտ կորած անձանց գործերը։
Համաձայն միջազգային մարդասիրական իրավունքի` հակամարտող կողմերը պետք է անեն ամեն հնարավորը անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզաբանելու ուղղությամբ։ ԿԽՄԿ-ն հավատացած է, որ ցուցակի նորացված տարբերակը կօգնի իշխանություններին համախմբել տեղեկատվությունը և ակտիվացնել իրենց ջանքերը այս նպատակի շուրջ։ Որպես չեզոք, անկողմնակալ և անկախ մարդասիրական կազմակերպություն և կատարելով չեզոք միջնորդի իր դերը՝ ԿԽՄԿ-ն շարունակելու է հակամարտության կողմերին տրամադրել իր փորձագիտական աջակցությունը։
ԿԽՄԿ-ն գործում է տարածաշրջանում 1992 թվականից ի վեր, և հակամարտության հետևանքով անհայտ կորածների ճակատագրերը հստակեցնելու հարցը կազմակերպության առաջնահերթություններից մեկն է»։

МККК передал сторонам конфликта дополненный список без вести пропавших
Армянский офис Международного Комитета Красного Креста передал сторонам арцахского конфликта дополненный список без вести пропавших.
В распространенном МККК сообщении, в частности, говорится:
“По прошествии более 20 лет после заключения договора о перемирии семьи не знают, что произошло с их родными, пропавшими без вести в ходе карабахского конфликта. Поддерживая усилия по поиску ответов на этот вопрос, Международный Комитет Красного креста передал сторонам конфликта дополненный список без вести пропавших. Он содержит 4496 фамилий пропавших без вести лиц, которые были зарегистрированы делегациями МККК в Ереване и Баку, а также миссией в Нагорном Карабахе.
…В соответствии с международным гуманитарным правом конфликтующие стороны должны сделать все возможное для выяснения судеб пропавших без вести. МККК убежден, что обновленный список поможет властям сосредоточить всю информацию и активизировать свои усилия в направлении достижения этой цели. МККК как нейтральная , беспристрастная и независимая гуманитарная организация, выполняя свою роль нейтрального посредника, будет продолжать оказывать экспертную помощь сторонам конфликта”.