Սողոմոն Քոչարյանի մոր հաղորդման հիման վրա քրեական գործ է հարուցվել
Քաղաքացի Զինա Կ.-ն հաղորդում է տվել, որ ցմահ ազատազրկման դատապարտված որդին՝ Սողոմոն Քոչարյանը, ՀՀ արդարադատության նախարարության «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում պատիժ կրելու ընթացքում՝ 2006 թվականից սկսած, պարբերաբար բողոքել է ծանր առողջական վիճակից, սակայն ՀՀ քրեակատարողական վարչության բուժսպասարկման ծառայողները և հիշյալ քրեակատարողական հիմնարկի ծառայողները համապատասխան միջոցներ չեն ձեռնարկել իր որդուն հետազոտելու, հնարավոր հիվանդությունները հայտնաբերելու և դրանց զարգացումը կանխելու համար:
Վերջիններս պատշաճ բուժօգնություն չցուցաբերելով՝ տարիներ շարունակ այդ կերպ անմարդկային վերաբերմունք են դրսևորել որդու նկատմամբ, որի հետևանքով Ս. Քոչարյանի մոտ ծանր հիվանդություն է առաջացել, ինչն էլ հանգեցրել է նրա մահվան:
ՀՔԾ-ն հայտնում է, որ Զինա Կ.-ի հաղորդման հիման վրա՝ հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ: Կատարվում է նախաքննություն:

Возбуждено уголовное дело на основании сообщения матери Согомона Кочаряна
Гражданка Зина К. представила сообщение о том, что ее сын, пожизненно осужденный Согомон Кочарян, начиная с 2006 г. в ходе несения наказания в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен” Министерства юстиции РА периодически жаловался на состояние здоровья, однако сотрудники медслужбы и УИУ “Нубарашен” не предпринимали соответствующие меры для его обследования, выявления возможных заболеваний и предотвращения их развития.
Тем самым они на протяжении многих лет проявляли бесчеловечное отношение к Согомону Кочаряну, вследствие чего у него развилась тяжелая болезнь, приведшая в дальнейшем к его смерти.
На основании сообщения Зины К. Специальный следственный комитет возбудил уголовное дело по ч.2 ст.308 УК РА.