Իրանի տեղն ու դերը ժամանակակից միջազգային հարաբերություններում և Հայաստանի առջև բացվող հնարավորությունները
Արմեն Վարդանյան, ՄԱՀՀԻ փորձագետ, իրանագետ
2015թ. հուլիսի 14-ին Վիեննայում Իրանի և «Վեցյակ»-ի միջև կնքված պատմական համաձայնագրի ստորագրումից հետո Իրանի և Արևմուտքի հարաբերությունները թևակոխեցին նոր փուլ: Թեհրանն սկսեց աստիճանաբար դուրս գալ միջազգային մեկուսացումից:
Եթե նախկինում Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը համարվում էր միջազգային անվտանգությանը սպառնալիք ներկայացնող պետություն և ԱՄՆ-ը վերջինիս Իրաքի, Հյուսիսային Կորեայի, Լիբիայի և մի քանի այլ երկրների հետ ներառել էր, այսպես կոչված, «չարիքի առանցքի» մաս կազմող պետությունների շարքում, ապա այժմ մերձավորարևելյան այդ պետության հեղինակությունը միջազգային ասպարեզում աստիճանաբար ավելի է մեծանում, և այն այլևս չի համարվում «իզգոյ» երկիր: Պատկերավոր ասած՝ հուլիսի 14-ից հետո ավարտվեց Իրանի դեմոնիզացիայի (հրեշայնացում) դարաշրջանը, և միջազգային ասպարեզում սկսվել է Թեհրանի դիրքերի և հեղինակության բարելավումը:
Մինչև 2013թ. կեսերը Արևմուտքը, մասնավորապես ԱՄՆ-ը, Իրանի նկատմամբ կիրառում էր «զսպման քաղաքականություն» (policy of deterrence)՝ ձգտելով նրան ամեն կերպ մեկուսացնել միջազգային հանրությունից, սակայն Հասան Ռոուհանիի՝ նախագահ ընտրվելուց հետո Իրանի նկատմամբ սկսեց իրականացնել «ներգրավման քաղաքականություն» (policy of engagement): Ապամեկուսացնելով Իրանին, նրա տնտեսությունն ինտեգրելով համաշխարհային տնտեսության մեջ՝ միջազգային հանրության համար այդ երկիրն ավելի կանխատեսելի է դառնում:
Պակաս կարևոր չէր նաև այն հանգամանքը, որ Արևմուտքում շատ լավ հասկանում էին Իրանի՝ «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում առանցքային նշանակություն ունենալը, և որ առանց այդ երկրի մասնակցության անհնար է տարածաշրջանային մի շարք հակամարտությունների, մասնավորապես, սիրիական խնդրի լուծումը: Պատահական չէ, որ 2015թ. հոկտեմբերի 29-ին Վիեննայում Սիրիայի հարցով տեղի ունեցած բանակցություններին առաջին անգամ մասնակցեց նաև Իրանի արտգործնախարար Մոհամեդ Ջավադ Զարիֆը: Մինչ այդ Սաուդյան Արաբիայի և ԱՄՆ-ի ունեցած առարկությունների հետևանքով իրանական կողմը չէր մասնակցել 2012 և 2014 թթ. Ժնևում տեղի ունեցած նախորդ  բանակցություններին:
Իրանը ներկայումս համարվում է տարածաշրջանային տերություն Մերձավոր Արևելքում: Այն համոզմունքն է ձևավորվում, որ մոտ ապագայում այն ավելի կամրապնդի իր դիրքերը ոչ միայն մերձավորարևելյան տարածաշրջանում, այլ նաև Կենտրոնական Ասիայում, Հարավային Կովկասում, Աֆղանստանում և այլուր: Եթե նախկինում Կենտրոնական Ասիայի և Հարավային Կովկասի երկրները կաշկանդված էին իրենց հարաբերությունները Իրանի հետ խորացնելու հարցում, ապա այժմ՝ հետպատժամիջոցային ժամանակաշրջանում, Իրանը լուրջ քայլեր է ձեռնարկում այդ երկրների հետ հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ:
Ուժեղ տարածաշրջանային տերություն լինելու համար ներկայումս Իրանն ունի անհրաժեշտ բոլոր նախադրյալները՝ քաղաքական, ռազմական, տնտեսական, ժողովրդագրական, գաղափարախոսական մեծ ռեսուրսներ:
Իրանը իսլամական աշխարհի առաջատար պետություններից է, ինչը քաղաքական մեծ ազդեցություն է ապահովում այդ երկրի համար: Ներկայումս Թեհրանը բավականին մեծ ազդեցություն ունի Իրաքի, Լիբանանի, Բահրեյնի, Եմենի (հանձինս շիա հուսիների) և Քուվեյթի շիաների վրա: Սիրիայում Իրանն աջակցում է շիաների մի ճյուղը համարվող ալավիներին՝ հանձինս Բաշար Ասադի վարչակարգի: Նույնիսկ Սաուդյան Արաբիայում, որը Մերձավոր Արևելքում և իսլամական աշխարհում Իրանի հիմնական գաղափարական, ռազմական, տնտեսական և քաղաքական հակառակորդն է, կա մոտ 4 մլն շիա: Նրանք նույնպես բացահայտ համակրանք են տածում Իրանի և թշնամական վերաբերմունք՝ Սաուդյան Արաբիայի նկատմամբ: Վերոնշյալ երկրների շիաները Իրանի գլխավորությամբ կազմում են «շիիթական աղեղը» կամ «շիիթական կիսալուսինը»:
Ռազմական առումով Իրանը մեծ ներուժ ունի՝ աշխարհի ամենաուժեղ բանակներից մեկը: Իրանական բանակի թիվը կազմում է մոտ 500.000 մարդ, որից 350.000-ը բուն իրանական բանակն է, իսկ  125.000-ը՝ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը: Զինվորների մեծության թվով իրանական բանակն զբաղեցնում է 8-րդ տեղն աշխարհում: Այնտեղ կան նաև «Բասիջ» կիսառազմական ուժերը, որը Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ստորաբաժանումներից մեկն է և ենթարկվում է երկրի հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլա Խամենեիին: Բացի ցամաքային ուժերից Իրանն ունի նաև հզոր ռազմածովային և ռազմաօդային ուժեր: Այդ երկրի սպառազինության մեջ կան մի քանի հարյուր մարտական ինքնաթիռներ, մի քանի սուզանավեր, մի քանի հազար տանկեր, ուղղաթիռներ և այլն:
Տնտեսական առումով Իրանը նույնպես մեծ ներուժ ունեցող երկիր է: Այդ երկիրը, չնայած երկար տարիներ գտնվել է արևմտյան խստագույն պատժամիջոցների ներքո, այնուամենայնիվ, այն ՀՆԱ-ի ծավալով Մերձավոր Արևելքի և, ընդհանրապես, իսլամական աշխարհի ամենախոշոր տնտեսություն ունեցող երկիրն է Թուրքիայից հետո:
Միջազգային արժութային հիմնադրամի գնահատականներով՝ 2015թ. Իրանի ՀՆԱ-ն կազմել է 393.5 մլրդ դոլար: 2015թ. Իրանի ՀՆԱ-ի աճը կազմել է մոտ 1%, սակայն 2016-2017թթ.՝ Իրանի վրայից պատժամիջոցները հանվելուց հետո սպասվում է, որ այն կկազմի 4-5,5%, միջնաժամկետ հեռանկարում այն կկայունանա 4%-ի մակարդակում: Իրանի ՀՆԱ-ն մեկ շնչի հաշվով կազմում է 5.100 դոլար: Ներկայումս այդ երկիրը բանակցություններ է վարում Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանն անդամակցելու համար:
Այնուամենայնիվ, չնայած Իրանի ունեցած տնտեսական դժվարություններին՝ սպասվում է, որ 2016թ. հունվարից սկսած, երբ Իրանի վրայից ամբողջովին կհանվեն պատժամիջոցները, իրանական տնտեսությունը դրական մեծ աճ կարձանագրի: Առաջին հերթին դա հնարավոր կլինի Իրանի կողմից նավթի և գազի արտահանման ծավալները մի քանի անգամ ավելացնելու շնորհիվ: Իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաները բազմիցս հայտարարել են այդ մասին:
Իրանը նաև ժողովրդագրական առումով մեծ ներուժ ունեցող երկիր է: Ներկայումս այդ երկրի բնակչության թիվը կազմում է մոտ 80 մլն մարդ՝ տարեկան աճելով մոտ 1 մլն-ով: Ընդ որում, վերջին տարիներին ծնելիությունն զգալիորեն նվազել է և պետությունը լուրջ քայլեր է իրականացնում այն խթանելու համար: Հատկանշական է, որ Իրանի բնակչության մեջ մեծ թիվ են կազմում երիտասարդները. 15-64 տարեկանները կազմում են երկրի բնակչության 70,9 %-ը: Իրանն աշխարհի ամենաերիտասարդ բնակչություն ունեցող երկրներից մեկն է:
Այսպիսով, ակնհայտ է, որ Իրանն օրեցօր ավելի է հզորանում, և նրա տեղն ու դերն ավելի է մեծանում  ժամանակակից  միջազգային հարաբերություններում: Այդ երկիրն արդեն մեծ ազդեցություն է ձեռք բերել ամբողջ Մեծ Մերձավոր Արևելքում, ուստի Հայաստանը պետք է ձգտի առավել խորացնել հարաբերություններն իր հարավային հարևանի հետ: Որքան փոխկապված լինեն երկու երկրների տնտեսությունները, այնքան ավելի բարձր կլինի նրանց միջև քաղաքական հարաբերությունների մակարդակը:
Եթե նախկինում պաշտոնական Երևանը, մի շարք օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով պայմանավորված, չէր կարողանում ավելի սերտ  հարաբերություններ ունենալ Թեհրանի հետ, ապա այժմ հուլիսի 14-ին կնքված համաձայնագրից հետո Հայաստանի առջև իր հարավային հարևանի հետ հարաբերություններն ավելի խորացնելու լայն հնարավորություններ են բացվում:
Սակայն, հայ-իրանական հարաբերությունների խորացման և ռազմավարական ծրագրեր իրականացնելու համար կան նաև որոշակի խոչընդոտներ: Առաջին խոչընդոտը Հայաստանի իշխանությունների ունեցած մեծ կախվածությունն է Ռուսաստանից: Հայաստանը չի կարող ձեռնարկել քայլեր, որոնք կհակասեն Ռուսաստանի շահերին: Այդ համատեքստում պաշտոնական Երևանը ոչ այնքան վստահելի գործընկեր է համարվում Թեհրանի համար:
Հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացմանը խոչընդոտող հաջորդ հանգամանքը երկու կողմերի ապրանքների համար կիրառվող բարձր մաքսատուրքն է: Ճիշտ է՝ իրանցի պաշտոնյաները բազմիցս հայտարարել են, որ պատրաստ են Հայաստանի հետ համագործակցությունը խորացնել ինչպես ԵՏՄ-ի շրջանակներում, այնպես էլ դրանից դուրս, սակայն փաստ է, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունից հետո մեր երկրում գործող ԵՏՄ միասնական մաքսատուրքերը բարդացնում են իրանական ապրանքների մուտքը հայկական շուկա: Դեպի Ռուսաստան և ԵՏՄ  երկրներ իրանական ապրանքների  համար արտահանման սակագները հասնում են 20%-ի, որը մրցակցության տեսանկյունից բավականին բարդացնում է մասնավոր հատվածի վիճակը:
Ներկայումս Իրանը մաքսային սակագների նվազեցման համար բանակցություններ է վարում Հայաստանի, ինչպես նաև Ռուսաստանի հետ: Նույնը կարելի է ասել նաև հակառակ ուղղության մասին. Իրանի կողմից սահմանված բարձր մաքսատուրքերի և ոչ տարիֆային վճարների պայմաններում գործնականում անհնար է Հայաստանից ապրանքների արտահանումն այդ երկիր:
Այս հարցը ևս մի քանի անգամ բարձրացվել է ՀՀ իշխանությունների կողմից, ինչը, սակայն, առայժմ դրական լուծում չի ստացել: Եվս մեկ խնդիր է երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող վիզային ռեժիմը: Հայաստանի իշխանությունները պետք է քայլեր ձեռնարկեն Իրանի հետ վիզային ռեժիմը հանելու համար: Դրա շնորհիվ Հայաստան ժամանող իրանցի զբոսաշրջիկների թիվը կտրուկ կմեծանա:
Հայաստանի իշխանությունները պետք է արագ տեմպերով ավարտին հասցնեն «Հյուսիս-Հարավ» ճանապարհի կառուցումը, որը Հայաստանի հյուսիսը կապում է հարավի հետ: Պակաս կարևոր չէ նաև Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցման համար ներդրողներ գտնելու հարցը: Այդ երկու ռազմավարական նշանակություն ունեցող նախագծերի իրականացումը Հայաստանին հնարավորություն կտա իր ապրանքներն արտահանել Իրան և Պարսից Ծոցի երկրներ, իսկ Իրանին՝ Հայաստանի միջոցով Վրաստան, Ռուսաստան և Եվրոպա:
Այսպիսով, Իրանի վրայից միջազգային պատժամիջոցներն ամբողջությամբ հանելուց հետո Հայաստանի համար կստեղծվեն բարենպաստ պայմաններ՝ թուլացնելու Թուրքիա-Ադրբեջան տանդեմի կողմից իրականացվող Հայաստանի մեկուսացման ազդեցությունը: Ակնհայտ է, որ Իրանն առաջիկայում կդառնա տարածաշրջանային առավել ուժեղ դերակատար, և նրա ազդեցությունը կմեծանա նաև Հարավային Կովկասում, որտեղ այժմ նրա ազդեցությունը թույլ է: Ուստի Հայաստանի իշխանությունները հայ-իրանական քաղաքական և տնտեսական կապերի մակարդակն առավել խորացնելու առավելագույն ջանքեր պետք է գործադրեն:

Место и роль Ирана в современных международных отношениях и возможности, открывающиеся перед Арменией
Армен Варданян, Иранист, эксперт АИМОБ
14-го июля 2015-го года, после подписания в Вене исторического соглашения между Ираном и "Шестеркой", отношения Ирана и Запада вступили в новый этап. Тегеран стал постепенно выходить из международной изоляции.
Если раньше Исламская Республика Иран считалась страной, представляющей угрозу международной безопасности, и США внесла ее, наряду с Ираком, Северной Кореей, Ливаном и несколькими другими странами, в ряд стран, составляющих так называемую "ось зла", то сейчас реноме этой ближневосточной страны на международной арене постепенно возрастает, и она больше не считается страной "изгоем". Образно говоря, после 14-го июля закончилась эра демонизации Ирана, и на международной арене началось улучшение позиций и реноме Тегерана.
До середины 2013-го года Запад, в частности США, применяли к Ирану "политику сдерживания" (policy of deterrence), стремясь любым образом изолировать его от международного сообщества, но после избрания президентом Хасана Роухани начали проводить к Ирану "политику вовлечения" (policy of engagement). Выводя Иран из изоляции, интегрируя ее экономику в мировую экономику, страна становится более предсказуемой для международной общественности.
Не менее важно также то обстоятельство, что на Западе отлично понимают ключевое значение Ирана в борьбе против «Исламского государства», и что без участия этой страны невозможно решение ряда региональных конфликтов, в частности, сирийской проблемы. Не случайно, что на состоявшихся в Вене 29-го октября 2015-го года переговорах по вопросу Сирии в первый раз принял участие также министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф. До тех пор, из-за возражений со стороны США и Саудовской Аравии, иранская сторона не участвовала на предыдущих переговорах, состоявшихся в Женеве в 2012-ом и 2014-ом годах.
В настоящее время Иран считается региональной державой на Ближнем Востоке. Создается убеждение, что в ближайшее время страна еще больше укрепит свои позиции не только в регионе Ближнего Востока, но и в Центральной Азии, на Южном Кавказе, в Афганистане и т.д. Если раньше страны Центральной Азии и Южного Кавказа были ограничены в вопросе углубления своих отношений с Ираном, то сейчас, в постсанкционный период, Иран предпринимает серьезные шаги в направлении развития отношений с этими странами.
Для того, чтобы быть сильной региональной державой, сейчас у Ирана есть все необходимые предпосылки – большие политические, военные, экономические, демографические, идеологические ресурсы.
Иран является одной из передовых стран исламского мира, что обеспечивает для этой страны значительное политическое влияние. В настоящее время Тегеран имеет довольно большое влияние на шиитов Ирака, Ливана, Бахрейна, Йемена (в лице шиитов-хуситов) и Кувейта. В Сирии Иран поддерживает алавитов, считающихся одной из ветвей шиизма, в лице режима Башара Асада. Даже в Саудовской Аравии, которая является основным идейным, военным, экономическим и политическим противником Ирана на Ближнем Востоке и в Исламском мире, живут около 4-х миллионов шиитов. Они также открыто выражают симпатии к Ирану и враждебность по отношению к Саудовской Аравии. Шииты вышеуказанных стран во главе с Ираном составляют "шиитскую дугу" или "шиитский полумесяц".
У Ирана есть огромный потенциал в военном плане – одна из самых сильных армий. Численность армии Ирана составляет около 500.000 человек, из которых 350.000 составляет иранскую армию, а 125.000 – Корпус стражей исламской революции. По величине численности военных иранская армия занимает 8-е место в мире. В ней есть также полувоенные формирования "Басидж", которые являются одним из подразделений Корпуса стражей исламской революции и подчиняются духовному лидеру страны Аятолле Хаменеи. Помимо сухопутных войск, у Ирана есть мощные военно-морские и военно-воздушные силы. На вооружении этой страны находятся несколько сотен военных самолетов, несколько подводных лодок, несколько тысяч танков, вертолетов и т.д.
В экономическом плане Иран также является страной с большим потенциалом. Эта страна, несмотря на то, что долгие годы находилась под строжайшими западными санкциями, тем не менее, по объему ВВП на Ближнем Востоке и вообще в Исламском мире, является второй страной с крупнейшей экономикой после Турции.
По оценкам Международного Валютного Фонда ВВП Ирана на 2015-ый год составил 393.5 млрд. доллара США. В 2015-ом году рост ВВП Ирана составил около 1%, но после снятия санкций с Ирана в 2016-2017-ых годах ожидается, что он составит 4-5,5%, в среднесрочной перспективе он стабилизируется на уровне 4%. ВВП Ирана на душу населения составляет 5.100 долларов США. В настоящее время эта страна ведет переговоры по вопросу членства в Всемирной торговой организации.
Тем не менее, несмотря на имеющиеся экономические трудности, ожидается, что, начиная с января 2016-го года, когда с Ирана полностью снимутся санкции, иранская экономика зафиксирует большой положительный рост. В первую очередь, это будет возможно благодаря увеличению в несколько раз объемов экспорта Ираном нефти и газа. Высокопоставленные чины Ирана неоднократно заявляли об этом.
Иран также является страной с большим демогрофическим потенциалом. В настоящее время численность населения этой страны составляет около 80-ти млн. человек, увеличиваясь в год примерно на 1 млн. Причем, в последнее время рождаемость значительно уменьшилась и страна предпринимает серьезные шаги для его стимулирования. Примечательно то, что большую часть среди населения составляет молодежь – люди от 15-ти до 24-х лет составляют 70,9% населения. Иран является одной из стран с самым молодым населением.
Тем самым, очевидно, что Иран изо дня в день все больше и больше усиливается, все больше и больше возрастает его место и роль в современных международных отношениях. Эта страна уже достигла большого влияния на всем Ближнем Востоке, и поэтому Армения должна стремиться к большему углублению отношений со своим южным соседом. Насколько взаимосвязаны будут экономики двух стран, настолько выше будет уровень политических отношений между ними.
Если раньше официальный Ереван, из-за ряда объективных и субъективных причин, не мог иметь более тесные отношения с Тегераном, то сейчас, после заключения соглашения 14-го июля, перед Арменией открываются широкие возможности для большего углубления отношений со своим южным соседом.
Но также есть определенные препятствия для углубления армяно-иранских отношений и реализации стратегических программ. Первое препятствие – это большая зависимость властей Армении от России. Армения не может предпринять шаги, которые будут противоречить интересам России. В этом контексте официальный Ереван считается не очень надежным партнером для Тегерана.
Следующим препятствием для развития армяно-иранских отношений являются высокие таможенные пошлины, применяемые к товарам двух сторон. Правда, должностные лица Ирана неоднократно заявляли, что готовы углубить сотрудничество, как в рамках ЕАЭС, так и вне рамок, но остается фактом то, что после членства Армении в ЕАЭС, действующие в нашей стране единые пошлины ЕАЭС усложняют импорт иранской продукции на армянский рынок. Таможенные пошлины на иранские товары, экспортируемые в Россию и страны ЕАЭС, доходят до 20%, что с точки зрения конкуренции довольно усложняет положение частного сектора.
В настоящее время Иран проводит переговоры по поводу уменьшения тарифов с Арменией, также как и с Россией. То же самое можно сказать и об обратном направлении – в условиях высоких налоговых пошлин, установленных Ираном, и нетарифных выплат, на деле невозможен экспорт товаров из Армении в эту страну.
Этот вопрос также неоднократно поднимался со стороны властей Республики Армения, что, однако, не получило пока положительного решения. Еще одна проблема – существующий визовый режим между двумя странами. Власти Армении должны предпринять шаги для снятия визового режима с Ираном. Благодаря этому резко увеличится число иранских туристов, прибывающих в Армению.
Армянские власти должны быстрыми темпами довести до конца строительство дороги "Север-Юг", который соединяет северную границу Армении с южной. Не менее важным также является вопрос поиска инвесторов для строительства железной дороги Армения-Иран. Осуществление этих двух программ, имеющих стратегическое значение, даст возможность Армении экспортировать свою продукцию в Иран и страны Персидского Залива, а Ирану – через Армению в Грузию, Россию и Европу.
Тем самым, после полного снятия с Ирана международных санкций для Армении будут созданы благоприятные условия для ослабления влияния изоляции Армении, осуществляемой тандемом Турция-Азербайджан. Очевидно, что Иран в ближайшее время станет сильнейшим актором в регионе, и его влияние увеличится также на Южном Кавказе, где пока оно слабое. Поэтому власти Армении должны приложить максимум усилий для большего углубления уровня армяно-иранских политических и экономических связей.