Ինչու են արտահանողները սպառնում Հովիկ Աբրահամյանին. իրանական գազի փակ խաղաքարտը
Հունվարի 16-ին կենցաղային ապրանքների և սննդամթերքի արտադրությամբ ու արտահանմամբ զբաղվող մի շարք տնտեսվարողներ հանդիպել են ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի և կառավարության տնտեսական բլոկը ներկայացնող մարմինների ղեկավարների հետ: Ըստ Կառավարության պաշտոնական հաղորդագրության՝ քննարկվել են տեղական արտադրանքի մրցունակության և աշխատատեղերի պահպանման վրա էներգակիրների գների բացասական ազդեցության վերաբերյալ գործարարների մտահոգությունները: Վարչապետ Աբրահամյանը երկու կարևոր հայտարարություն է արել: Նախ՝ նա ասել է, թե անթույլատրելի է որևէ աշխատատեղի կրճատումը և կառավարության անունից պատրաստակամություն է հայտնել աշխատատեղերի պահպանման և ձեռնարկությունների զարգացմանը նպաստելու համար «տարբեր գործիքներով» աջակցել արտադրողներին: Ապա, կապված տեղական արտադրանքի մրցունակության, այսինքն՝ արտահանման ծավալների նվազման հետ, նա տեղեկացրել է, որ դիմել են ՌԴ-ին՝ Հայաստան մատակարարվող գազի սակագինն իջեցնելու հարցով: Եվ հաշվի առնելով Ռուսաստանի հետ գործընկերության  ռազմավարական բնույթը՝ ակնկալում են, որ հարցը դրական կլուծվի:
Կարելի է ասել՝ գործարարները վարչապետին փաստացի հասկացրել են, որ եթե դրսում անմրցունակ լինելու պատճառով իրենց արտադրանքի արտահանման ծավալները շարունակեն մնալ ներկայիս մակարդակին,  ստիպված են լինելու դիմել աշխատատեղերի կրճատման, ինչը, բնականաբար, հանգեցնելու է գործազուրկների ավելացման՝ սրելով երկրում սոցիալական ընդհանուր վիճակը: Հայտարարելով, թե կրճատումներն անթույլատրելի են, Հովիկ Աբրահամյանն իր հերթին դրա պատասխանատվությունը փորձում է դնել տնտեսվարողների վրա:
Որպես խնդրի լուծման տարբերակ՝ փաստորեն դիտարկվել է տեղական արտադրանքի ինքնարժեքի վրա մեծ ազդեցություն թողնող էներգակիրների գնի նվազեցման համար ՌԴ-ին դիմելը: Այսինքն՝ վարչապետը գործարարներին հորդորել է սպասել, գոնե մինչև հայտնի կդառնա գազի գնի նվազեցման իրենց առաջարկին Մոսկվայի արձագանքը:
Առնվազն տարօրինակ է, որ գազի գնի իջեցման հարցով Մոսկվային դիմելու մասին կառավարությունը բարձրանում է միայն գործարարների կողմից կառավարությանը փաստի առաջ կանգնեցնելուց հետո: Չի բացառվում, որ պատճառը Ռուսաստանից դրական արձագանք ստանալու ներքին անվստահությունն է: 2013թ., երբ խորհրդարանը վավերացնում էր հայ-ռուսական հայտնի խայտառակ պայմանագրերը, կառավարությունը և ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը հայտարարեցին, որ գազի գինը փոփոխության չի ենթարկվելու առաջիկա 5 տարվա ընթացքում: Այն ժամանակ դա ձեռքբերում էր համարվում՝ էներգակիրների գնի թանկացման միտումների պատճառով: Սակայն հիմա, երբ ողջ աշխարհում տեղի է ունենում էներգակիրների գնանկում, ՌԴ-ի հետ այդ համաձայնությունը Հայաստանի համար փաստացի վերածվել է գլխացավանքի: Հղում կատարելով այդ պայմանագրերին՝ ռուսական կողմը հանգիստ կարող է մերժել Երևանի այդ առաջարկը:
Տեսականորեն չի բացառվում, որ Ռուսաստանը կընդառաջի Հայաստանին: Սակայն, ինչպես փորձն է ցույց տալիս, Մոսկվան սովորաբար դրա համար ստիպում է թանկ վճարել: Եվ հարցն այդ դեպքում լինելու է այն, թե այս անգամ ինչ պայմաններ է նա առաջադրելու Երևանին: Մյուս կողմից՝ հարց է առաջանալու, թե արդյոք սակագնի իջեցումն արվելու է Հայաստանի ներսում՝ վերջնական սպառողի, այդ թվում նաև տնտեսվարողների համար, թե՞ միայն «Գազպրոմ»-ին պատկանող «Գազպրոմ Արմենիայի»:
Շատ ավելի հավանական է, որ Հովիկ Աբրահամյանի առաջարկը մնա անպատասխան: Նախ՝ հայտնի է թե ինչ վերաբերմունք կա Մոսկվայում նրա անձի նկատմամբ: Երկրորդ՝ էներգակիրների գնանկման հետևանքով միլիարդավոր դոլարների վնասներ կրող Ռուսաստանի համար անգամ Հայաստանի նման փոքրիկ շուկայի պարագայում դրան գնալը հիմա կարող է շատ զգայուն լինել: Մանավանդ, եթե նկատի առնենք Չինաստանին մատակարարվող գազի ծավալների կրճատումն ու Իրանի կողմից առաջիկայում անխուսափելիորեն նավթագազային շուկա ներխուժելու և Ռուսաստանի ամենամեծ մրցակիցը դառնալու հեռանկարը: Եվ հիմա ողջ հարցն այն է, թե ինչ է Երևանն անելու մերժում ստանալու պարագայում:
Հունվարի 16-ին ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն հայտարարեցին Իրանի նկատմամբ տնտեսական պատժամիջոցների մեծ մասը հանելու մասին: Այս որոշումը հսկայական հնարավորություններ է բացում Իրան-Հայաստան տնտեսական, ներառյալ էներգետկ ծրագրեր իրականացնելու համար: Իրանի՝ Հայաստանի էներգամատակարարման համակարգը դիվերսիֆիկացնելու պոտենցիալ միջոցը լինելու հանգամանքը կարող էր Ռուսաստանի հետ գազի սակագնի վերանայման բանակցություններում ծառայեցվել որպես հզոր խաղաքարտ:
Իրան-Հայաստան գազամուղի թողունակությունը մոտ 2մլրդ խ/մ է, որը բավարար է Հայաստանի գրեթե ողջ ներքին պահանջարկը բավարարելու համար: Մինչդեռ ներկայումս այն գործում է իր պոտենցիալի ընդամենը 25 տոկոսով: «Գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» գործարքով, որի շրջանակներում Հայաստանն Իրանից գազ է ստանում և այն վերածելով էլէներգիայի՝ ետ վերադարձնում, իրանական գազն արժենում է մոտավորապես այնքան, որքան Հայաստանը ռուսական գազի դիմաց վճարում է սահմանին: Սա իրանական գազը ռուսականին լիարժեք այլընտրանք է դարնձում և վկայում սակագնի որոշման հարցում Հայաստանի նկատմամբ Իրանի ճկունություն հանդես բերելու հնարավորության մասին: Ողջ հարցն այն է՝ ունի՞ Երևանը Մոսկվայի հետ բանակցություններում այդ խաղաքարտը կիրառելու կամք:
Հետաքրքրական է, որ գազի գինն իջեցնելու հարցով Ռուսաստանին դիմելու՝ Հովիկ Աբրահամյանի հայտարարությունը համընկավ Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցները հանելու՝ Վաշինգտոնի և Բրյուսելի որոշումներին: Արդյոք սա զուտ պատահականություն է, թե՞ դրանով Երևանն անուղղակիորեն փորձում է ազդել Մոսկվայի վրա՝ վերջինիս ցույց տալով, որ ունի խնդիրը թեկուզ մասամբ լուծելու այլընտրանքային եղանակ: Ընդամենը երկու օր առաջ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը հայտարարում էր, թե Իրանից ստացվող գազի ծավալները կարող են ավելանալ միայն «Գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագրի շրջանակներում, այսինքն՝ նա բացառեց սպառողական և արդյունաբերական նպատակներով Իրանից գազ զտանալը: Դժվար է հավատալ, որ իրանական գազի մասին հարցերից անգամ նյարդայնություն դրսևորող կառավարությունը հիմա համարձակվում է ռուսների հետ այս հարցում դիվանագիտություն խաղալ:

Почему производители угрожают Овику Абрамяну: скрытый козырь иранского газа
16 января ряд хозяйствующих субъектов, занимающихся производством бытовых товаров и пищевых продуктов, встретились с премьер-министром РА Овиком Абрамяном и руководителями органов, представляющих экономический блок правительства. Согласно официальному пресс-релизу правительства, предприниматели выразили обеспокоенность негативным воздействием стоимости энергоносителей на конкурентоспособность местной продукции и сохранение рабочих мест. Премьер сделал два важных заявления. Во-первых, он заявил о недопустимости сокращать рабочие места и от имени правительства выразил готовность содействовать производителям как в этом вопросе, так и в деле развития предприятий. Касаясь сокращения объемов экспорта, О.Абрамян сообщил, что они обратились к РФ по вопросу снижения стоимости поставляемого в Армению газа. Учитывая стратегический характер партнерства с Россией, ожидается, что вопрос будет решен положительно, отметил глава правительства.
Предприниматели фактически дали понять премьер-министру, что если из-за неконкурентоспобсности их продукции за пределами страны объемы экспорта останутся на нынешнем уровне, им придется сократить рабочие места, что приведет к росту безработицы, а это в свою очередь обострит социальную ситуацию в стране. Овик Абрамян, который заявил о недопустимости сокращения рабочих мест, пытается возложить ответственность на хозяйствующих субъектов.
В качестве варианта решения проблемы была рассмотрена возможность обращения к РФ по поводу снижения цен на энергоносители, которые оказывают большое воздействие на себестоимость местной продукции. То есть премьер призвал предпринимателей подождать, пока Москва не отреагирует на их предложение о снижении цены на газ.
По меньшей мере странно, что об обращении к Москве по вопросу снижения газа правительство заявило после того, как предприниматели поставили исполнительный орган перед фактом. Не исключено, что причина во внутренней неуверенности в положительной реакции Москвы. В 2013 г., когда парламент ратифицировал позорные армяно-российские договоры, руководитель администрации президента РА Виген Саркисян заявил, что в ближайшие 5 лет цена на газ останется неизменной. В то время из-за тенденций к повышению цен на энергоносители это считалось достижением. Однако сейчас, когда цены на нефть во всем мире падают, заключенный с РФ договор стал для Армении настоящей головной болью. Российская сторона может сослаться на эти документы и спокойно отклонить предложение Еревана.
Теоретически не исключено, что Россия пойдет навстречу Армении. Но, как показывает опыт, в таких случаях Москва обычно заставляет Ереван платить очень дорого. И тогда вопрос будет заключаться в том, какие условия российская сторона выдвинет Армении. С другой стороны неизвестно, будет ли снижен тариф внутри Армении – для конечных потребителей, в том числе хозяйствующих субъектов, или только для принадлежащей “Газпрому” компании “Газпром Армения”.
Гораздо более вероятно, что предложение Овика Абрамяна останется без ответа. Во-первых, известно, как Москва относится к его личности. Во-вторых, для России, которая из-за падения цен на энергоносители теряет миллиарды долларов, такой шаг в отношении пусть даже маленького рынка Армении может быть весьма чувствительным. Особенно если учесть сокращение объемов поставляемого Китаю газа и неизбежное вторжение в ближайшее время на нефтегазовый рынок Ирана, который может стать самым крупным конкурентом России. И сейчас вопрос в том, что будет делать Ереван в случае получения отказа.
16 января США и ЕС заявили об отмене большей части экономических санкций против Ирана. Это решение открывает огромные возможнрости для осуществления экономических, в том числе энергетических, программ между Ираном и Арменией. То обстоятельство, что Иран создает потенциальную возможность для диверсификации системы энергоснабжения Армении, может стать сильным козырем в переговорах с Россией по вопросу пересмотра тарифов на газ.
Пропускная способность газопровода Иран-Армения составляет около 2 млрд кубометров. Для удовлетворения почти всей внутренней потребности Армении этого достаточно. Однако в настоящее время используется лишь 25% этого потенциала. По условиям сделки “Газ против электроэнергии”, в рамках которой Армения получает газ из Ирана и, превращая его в электроэнергию, возвращает обратно, иранский газ стоит примерно столько же, сколько Армения платит за российский газ на границе. Это делает иранский газ полноценной альтернативой российскому газу и свидетельствует о возможности проявления Ираном определенной гибкости в вопросе установления тарифа на газ для Армении. Однако весь вопрос в том, есть ли у Еревана воля к использованию этой козырной карты в переговорах с Москвой.
Интересно, что заявление Овика Абрамяна об обращении к российской стороне по вопросу снижения цены на газ совпало с решением Вашингтона и Брюсселя снять санкций с Ирана. Является ли это случайностью или тем самым Ереван пытается косвенно воздействовать на Москву, показав ей наличие альтернативного варианта решения проблемы, пусть даже частично.
Два дня назад министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян заявил, что объемы поступающего из Ирана газа могут увеличиться только в рамках программы “Газ против электроэнергии”. Тем самым Захарян исключил возможность получения газа из Ирана в потребительских и промышленных целях. Трудно поверить, что правительство, которое раздражали даже вопросы об иранском газе, осмелится играть в дипломатию с русскими в этом вопросе.