Հայաստանի Հանրապետության նախկին արտգործնախարար, «Քաղաքացիական անհնազանդություն» շարժման ղեկավար Ալեքսանդր Արզումանյանի կալանման կապակցությամբ, մեր վրդովմունքն ու բողոքն ենք հայտնում Հանրապետության իշխանություններին:
Դատապարտում ենք տեղի ունեցողը, իբրեւ Հայաստանում անօրեն, անպատիժ կամայականության ծավալման բացառիկ դրսեւորում` երեւույթ, որ մեր հասարակության մեջ տասնամյակներ շարունակ գոյություն ունենալով հանդերձ, 1998 թվականից ի վեր աննախադեպ ծավալների է հասել, եւ այսօր միանշանակ վտանգ է ներկայացնում Հայոց պետականության ուղուն ու արժեքներին:
Կոչ ենք անում Հանրապետության Նախագահին եւ Վարչապետին` հավատարմություն ցուցաբերել ՀՀ Սահմանադրության սկզբունքներին, եւ անսալով բանականության ու բարոյականության թելադրանքին` ետ կանգնել երկիրը դեպի միջնադարյան բռնապետություն տանող այս եզերքից:
Պահանջում ենք անհապաղ դադարեցնել ընդդիմության եւ քաղաքացիների նկատմամբ բռնարարքներ կիրառելու, խրախուսելու, հրարելու, մշակելու կամ կոծկելու գործելակերպը, եւ վերադառնալ քաղաքակիրթ հասարակությանը հարիր վարքագծի:
Միաժամանակ, մեր համակրանքն ենք հայտնում Ալեքսանդր Արզումանյանին ու նրա ընտանիքին` փորձության այս պահին ցուցաբերած զուսպ կեցվածքի ու քաղաքացիական արիության համար:

Statement Regarding The Arrest Of Alexander Arzumanian
We are shocked and alarmed by the arrest of Alexander Arzumanian, former Minister of Foreign Affairs of Armenia, and leader of the Civil Disobedience Movement.
This development validates our deepest concerns for the measure of lawlessness, impunity and arbitrariness inArmenia-- phenomena that, despite having existed in our society for decades, have taken unprecedented proportions since 1998, and are now threatening to undermine the values and the course ofArmenia's independence.
We call upon the President of the Republic, and the Prime Minister to demonstrate adherence to the principles of the Constitution of Armenia, and heed the voice of morality and reason, by reverting from a path that leads to the establishment of a medieval dictatorship inArmenia.
We urge an immediate end to repressions and intimidation of the opposition and the citizenry, and call for a return to norms of conduct befitting a civilized society.
We also express our admiration for Alexander Arzumanian and his family, for their restraint and civil courage at this difficult time.