NASDAQ OMX Արմենիան հայտարարում է ՀՀ-ում առաջին ՈՒՎԿ ապահովված պարտատոմսերի մասին
Հունվարի 27-ի պաշտոնական արարողության ժամանակ NASDAQ OMX Արմենիան նշեց Հայաստանում առաջին ապահովված պարտատոմսերի թողարկման հաջող մեկնարկը և հայտարարեց այդ պարտատոմսերի ցուցակման մասին՝ բորսայում երկրորդական շուկայական առևտրի համար: Այս շրջադարձային գործարքը հնարավոր դարձավ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ), Կապիտալ Ինվեստմընթս-ի և ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունների համատեղ ջանքերի շնորհիվ:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը, փոխվարչապետ, Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, Հայաստանի Կենտրոնական Բանկի փոխնախագահ Վախթանգ Աբրահամյանը, NASDAQ OMX Արմենիայի Գործադիր տնօրեն Կոնստանտին Սարոյանը, Կապիտալ Ինվեստմընթս-ի Գլխավոր տնօրեն Տիգրան Կարապետյանը, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների և ֆինանսական հաստատությունների ներկայացուցիչներ:
«Այս միջոցառումը նախ և առաջ կարևոր է նրանով, որ այն ավելի շատ ֆինանսական ռեսուրսներ հասանելի կդարձնի սպառողական վարկերի և գյուղական վայրերի զարգացման համար` օգնելով ֆերմերներին ավելացնել արտադրանքը, իսկ ձեռնարկատերերին` գործունեություն ծավալել գյուղական համայնքներում: Հայաստանում առաջին ապահովված պարտատոմսերի թողարկումը նաև հնարավորություն է ընձեռում սատարելու Հայաստանում նոր ֆինանսական պրոդուկտները: Այն համակցում է տարբեր զարգացման նախաձեռնություններ, որոնց մենք ձգտել ենք տարիների ընթացքում, այն է` վարկային համակարգում ավելի մեծ թվով ֆինանսական ռեսուրսների հասանելիություն Հայաստանի գյուղական վայրերի զարգացման նպատակով», - նշել է դեսպան Միլսը:
Թեև միկրոֆինանսավորումը լավ ձևավորված է Հայաստանում, ներկայումս այն չի կարող հավուր պատշաճի ծառայել միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՄՓՄՁ)` վարկային կապիտալի բացակայության պատճառով: Միկրոֆինանսավորող կազմակերպությունները, ինչպիսին են ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունները (ՈՒՎԿ), իրավասու չեն ավանդներ ընդունել, որը սահմանափակում է ՄՓՄՁ-ներին վարկավորելու նրանց կարողությունը: ԱՄՆ ՄԶԳ-ն իր «Ֆինանսներ տնտեսական զարգացման համար» ծրագրի միջոցով աշխատել է հինգ ՈՒՎԿ-ների հետ` ՔԱՐԴ Ագրոկրեդիտ, Գառնի Ինվեստ, Գլոբալ Կրեդիտ, Կամուրջ և Նոր Հորիզոն` նրանց օգնելու պարտատոմսեր թողարկել վարկային կապիտալի ներգրավման նպատակով: ԱՄՆ ՄԶԳ-ն օժանդակել է նախնական պարտատոմսերի նախագծման հարցում` ՀՀ Կենտրոնական Բանկի, ՈՒՎԿ-ների և ԱՄՆ ՄԶԳ Զարգացման Վարկային Մարմնի փորձագետների հետ սերտ համակարգման միջոցով:
Պարտատոմսերը թողարկվել են նորաստեղծ հատուկ նշանակության միջոցի` Վարկային Պորտֆելի Արժեթղթավորման Հիմնադրամ I-ի կողմից: Կապիտալ Ինվեստմընթս-ի կողմից ղեկավարվող Հիմնադրամը ստեղծվել է 2015թ. օգոստոսին` նպատակ ունենալով արժեթղթավորել հինգ մասնակից ՈՒՎԿ-ների 2 միլիոն դոլար արժողությամբ միկրոֆինանսավորման վարկերը: Արժեթղթավորման հիմնադրամը պարտատոմսերը հանրությանն է առաջարկում NASDAQ OMX Արմենիայում: Ներդրումը գրավիչ և համեմատաբար ոչ ռիսկային դարձնելու նպատակով 2015թ. նոյեմբերին ԱՄՆ ՄԶԳ Զարգացման Վարկային Մարմնի կողմից տրամադրվել է երաշխիք պարտատոմսերի մայր գումարի 50 տոկոսի համար: Հիմնական պարտատերեր ֆինանսական հաստատությունների թվում են կենսաթոշակային ակտիվների կառավարիչներ և բանկեր: Պարտատերերին ներկայացնում է ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից հաստատված մեկ ընդհանուր իրավական ներկայացուցիչ` որպես գործարքի երաշխավոր:
«Բացի հնարավորություններից, որոնք կստեղծի այս արժեթղթավորման ծրագիրը, վստահ եմ, որ այն նաև խթան կհանդիսանա` ֆինանսական հաստատություններին օգնելով հաղթահարել արժեթղթավորմանն առնչվող մարտահրավերները, ինչպիսին է լիկվիդայնությունը` վստահություն ձևավորելով լավ կազմված իրավաբանական պայմանագրերի, ենթակառուցվածքների և ընթացակարգերի նկատմամբ», - միջցառման ժամանակ ասել է դեսպան Միլզը:
C-QUADRAT Ampega ակտիվների կառավարիչ կազմակերպության գործադիր տնօրեն Արման Վարդանյանի խոսքով ակտիվներով ապահովված արժեթղթերի մեկնարկը ևս մեկ քայլ է դեպի կապիտալ շուկաների խթանման գործում: «Նման թողարկումների շարունակականությունը կենսական նշանակություն ունի իրական տնտեսության և ֆինանսական ոլորտի միջև կապերի ստեղծման համար` տրամադրելով լրացուցիչ ներդրումային հնարավորություններ երկրում երկարաժամկետ ներդրողների համար», - ասել է նա:

NASDAQ OMX Armenia Announces The Listing of The First UCO Securitized Bonds in Armenia
During an official ceremony on January 27, NASDAQ OMX Armenia marked the successful launch of the first securitized bond issuance in Armenia and announced the listing of these bonds at the stock exchange for the secondary market trade. This landmark transaction was made possible through the joint efforts of USAID, Capital Investments, and universal credit organizations. In attendance at the event were U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills, Deputy Prime Minister and Minister of International Economic Integration and Reforms Vache Gabrielyan, Deputy Chairman of the Central Bank of Armenia Vakhtang Abrahamyan, CEO of NASDAQ OMX Armenia Konstantin Saroyan, CEO of Capital Investments Tigran Karapetyan, as well as representatives of international organizations and financial institutions.
“This event is important most of all because it will make more funds available for the development of rural areas – to help farmers expand production and entrepreneurs start businesses in rural villages – and for consumer loans. The first securitized bond issuance in Armenia is also an opportunity to support new financial products in Armenia. This new type of financial product combines many development initiatives that we have pursued over the years – all focused on making more funds available in the credit system for the development of rural areas,” said Ambassador Mills.
While the microfinance industry is well established in Armenia, it cannot currently service micro, small and medium enterprises (MSMEs) properly due to the lack of lending capital. Microfinance institutions, such as universal credit organizations (UCOs), are not allowed to take deposits and this further limits their ability to extend credit to MSMEs. USAID, through its Finance for Economic Development (FED) project, worked with five UCOs – CARD AgroCredit, Garni Invest, Global Credit, Kamurj, and Nor Horizon – to help them issue bonds to attract lending capital. USAID assisted with the design of the initial bonds through close coordination with the Central Bank of Armenia, UCOs, and USAID’s Development Credit Authority experts.
The bonds were issued by a newly established special purpose vehicle, the Loan Portfolio Securitization Fund I. Managed by Capital Investments, the Fund was established in August 2015 with the purpose of securitizing the $2 million worth microfinance loans of the five participating UCOs. The Securitization Fund is offering the bonds publically on NASDAQ OMX Armenia. To make this investment attractive and relatively risk-free for bondholders, a USAID Development Credit Authority (DCA) guarantee was issued in late November 2015 to cover 50 percent of the bond’s principal. Primary bondholders include pension asset managers and several banks, among other financial institutions. The bondholders are collectively represented by a legal agent approved by USAID, as a guarantor for the transaction.
Arman Vardanyan, the CEO of pension fund manager, C-QUADRAT Ampega Asset Management Armenia, said: “We consider the launch of the asset-backed securities in Armenia as yet another step forward towards fostering the growth of capital markets. The continuity of such issuances is vital for building links between the real economy and the financial sector while providing additional investment opportunities for the long-term investors in the country.”