«Մեր երկրի 25-ամյա ուղին անհնարին էր լինելու առանց այն բանակի, որ մենք ենք ստեղծել»
Բանակի օրվա առթիվ, ծառայողական պարտականությունները կատարելիս ցուցաբերած նվիրումի և խիզախության, մատուցած նշանակալի ծառայությունների համար մի խումբ զինծառայողներ պարգևատրվել են պետական պարգևներով, արժանացել զինվորական բարձր կոչումների: ՀՀ Նախագահի նստավայրում այսօր կայացել է պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը: ՀՀ նախագահ, զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Բանակի օրվա առթիվ, նաև շնորհավորել պարգևատրվածներին՝ հայրենիքի բարձր պարգևներին ու կոչումներին արժանանալու կապակցությամբ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը Բանակի օրվա առթիվ
Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Բանակի օրվա կապակցությամբ:
Այս տարի մենք նշելու ենք Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 25-րդ տարեդարձը: Արդեն քառորդ դար է, ինչ մենք ազատ ու անկախ պետականություն ունենք: Այս ողջ ժամանակահատվածում ոչ մի րոպե չենք կասկածել, որ մեր երկրի 25-ամյա ուղին անհնարին էր լինելու առանց այն բանակի, որ մենք ենք ստեղծել:
Հայաստանի զինված ուժերը դարձան այն առաջին քարերը, որ դրվեցին մեր պետականաշինության հիմքում: Դա ժամանակի և տարածաշրջանի պարտադրանքն էր: Մենք շատ լավ գիտեինք, թե ով ենք մենք և որտեղ ենք ապրում: Մենք հայ ենք և, լինելով Մերձավոր Արևելքի և Առաջավոր Ասիայի հնագույն ազգերից մեկը, ունենք հազարամյակների փորձառություն:
Այն ողբերգական իրադարձությունները, որ տեղի են ունենում այսօր Մերձավոր Արևելքում և ընդհանուր առմամբ մեզ շատ մոտ տարածքներում, ցավալիորեն ծանոթ են մեզ և կրկնվել են պարբերաբար: Մենք եղել ենք ականատեսը, ժամանակակիցն ու տարեգիրը նման իրադարձությունների: Մեր աչքի առջև են դրանք կատարվել վերջին դարերի և առնվազն երկու հազարամյակների ընթացքում: 25 տարի առաջ, երբ մենք ստանձնում էինք սեփական ճակատագիրը տնօրինելու պատասխանատվությունը, գիտակցում էինք, որ դա գրեթե հավասարազոր է մարտադաշտ մտնելուն:
Եվ մենք մտանք: Մտանք հանուն մարդու և ժողովրդի իրավունքների, հանուն ազատության: Մենք արդեն տեսել էինք Բաքվի հայկական եկեղեցուց բարձրացող ծուխը, որ վերջին և ամենահամոզիչ ազդանշանն էր բոլոր կասկածողների համար: Ավելի ուշ՝ արդեն մեր օրերում հրկիզված ու պայթեցված կրոնական օջախներից բարձրացող ծուխը պիտի տեսներ ողջ աշխարհը և զարմանքի ու վրդովմունքի սարսուռ ապրեր:
Մենք այդ սարսուռն ապրել ենք 1988-ից սկսած, և ինքնաբուխ կերպով ձևավորված ինքնապաշտպանական ջոկատները առաջին քայլերն էին գոյապայքարի ճանապարհին: Մենք նաև գիտեինք, որ ֆիդայական շարժումը դատապարտված է ձախողման, եթե ժամանակին՝ հենց մարտի դաշտում, չվերաճի կանոնավոր բանակի: Հայոց կանոնավոր բանակը՝ մեր հաղթական բանակը, բռնեց պատերազմի քննությունը, որովհետև այդ օրերին և՛ Արցախը, և՛ Հայաստանը, և՛ ողջ հայությունը դարձան մեկ միասնական ազգ-բանակ, դարձան այն, ինչ մեր պատմիչն անվանում է «Ասքանազյան ազգ», իսկ Սուրբ գիրքը՝ «Ասքանազյան գունդ», որ իրենից ներկայացնում է և՛ երկիր, և՛ ժողովուրդ, և՛ զինված ուժ:
Հայոց բանակի սիրելի՛ զինվորներ ու սպաներ, հարգելի՛ վետերաններ,
Այս փառապանծ տոնը, իհարկե, համապետական է և համաժողովրդական, բայց առաջին հերթին ձեր տոնն է: Մենք վստահում ենք ձեր նվիրվածությանը, ձեր մասնագիտական կարողություններին, ձեր բարձր մարտական ոգուն: Մաղթում ենք, որ այսուհետ սահմանի վրա չզոհվի ոչ մի զինվոր: Ձեզ և մեր ողջ ժողովրդին մաղթում եմ խաղաղություն հանուն մեր երկրի ազատության, հանուն արդար աշխատանքի, որ պայմանն է ամեն մի առաջընթացի:
Հարգելի՛ պարգևատրվածներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ Բանակի օրվա և հայրենիքի բարձր պարգևներին ու կոչումներին արժանանալու կապակցությամբ:
Ձեր և ձեր ծառայակիցների շնորհիվ է, որ Հայաստանի զինված ուժերը իրականացնում են իրենց առաքելությունը, լուծում իրենց առջև դրված խնդիրները: Դուք դա իրականացնում եք պատվով ու մասնագիտական բարձր մակարդակով:
Դուք արժանավոր հետնորդներն եք նրանց, ովքեր Արցախյան հերոսամարտի կրակների մեջ հիմքերն էին դնում մեր ապագա բանակի: Նրանցից շատերն ընկան՝ մեզ պարգևելով կյանք ու ազատություն: Այսօր՝ այս նվիրական օրը, մենք գլուխ ենք խոնարհում նրանց պայծառ հիշատակի առջև: Դուք այն արժանավորներն եք, ովքեր հավատարիմ են նահատակների պատգամներին և նրանց կտակած արժեքներին:

Armenian President Congratulates Soldiers, Officers and Vets on Army Day
On the occasion of Army Day in Armenia, a group of servicemen received high state awards and military distinction for their dedication, courage and outstanding service rendered in the course of their military duty. The award ceremony took place today at the Presidential Palace. The President of Armenia, Commander-in-Chief Serzh Sargsyan, sent a congratulatory message on the occasion of Army Day and congratulated the awardees.
Congratulatory remarks by President Serzh Sargsyan on the occasion of Army Day
I cordially congratulate you on the occasion of Army Day.
This year, we will be celebrating the 25th anniversary of independence of the Republic of Armenia. It’s been a quarter of a century that we have a free and independent statehood. Throughout this time, we never doubted that our twenty-five year long journey would be possible without the Army which we created.
The Armed Forces of Armenia became the cornerstone which was laid in the foundation of our statehood. It was the dictate of the time and the region we live in. We knew all too well who we are and where we live. We are Armenians, and as one of the ancient nations of the Middle East and Western Asia, we had the millennia long experience.
Tragic events which are taking place today in the Middle East and in the areas which generally are very close to us, are painfully familiar to us and have been repeated regularly. We were the witnesses, contemporaries and chroniclers of similar events. They occurred right before our eyes in last centuries and during two millennia. Twenty-five years ago, when we assumed the responsibility for our own destiny, we were well aware that it was tantamount to entering a battlefield.
And we did. We entered the battlefield for the human and peoples’ rights, for freedom. We had already seen the smoke rising from the Armenian Church in Baku, and it was the last and most convincing sign for those who still had doubts. Later, in our days, the smoke rising from the burnt and blown up religious sites shuddered and astonished the world.
We shuddered in 1988, and the spontaneously formed self-defense units were our first steps in the struggle for survival. We also knew that the Fidayi movement would be doomed to failure, unless it became a regular army. The Armenian regular Army, our victorious Army, withstood the test of war because in those days Artsakh and Armenia, the entire Armenian nation became what a historian called the Askanazian nation, while the Holy Book calls it the Askanizian regiment, which represents the country, the nation and the armed forces.
Dear Soldiers and Officers of the Armenian Army, distinguished Veterans,
This glorious holiday is certainly a state and national holiday, but first of all it is your holiday. We trust in your dedication, in your professional skills, in your high combat spirit. We wish that from now no soldier is killed on the border. To you and our entire nation, I wish peace for our country’s freedom, for diligent work, which is a prerequisite for any progress.
Dear Awardees,
I congratulate you on the occasion of Army Day and on receiving Motherland’s high awards and distinctions.
It is thanks to you and your comrades-in-arms that the Armed Forces of Armenia are carrying out their mission, and fulfill the tasks set before them. You are doing it with honor and you are doing on a high professional level.
You are the worthy followers of those who in the fires of the heroic Artsakh war laid the foundation of our future Army. Many of them died, giving us life and freedom. Today, on this sacred day, we bow to their blessed memory. You are their worthy followers who are true to the behest of the martyrs and to the values they entrusted.