Անտառապահը խոչընդոտել է «Հետքի» ֆոտոլրագրողի գործունեությանը. գործը դատարանում է
«Հետք» թերթի ֆոտոլրագրող Նարեկ Ալեքսանյանի մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ 2015թ. տարեվերջին հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի հատկանիշներով (լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը): Մեղադրյալի աթոռին հայտնվել է «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Իջևանի անտառտնտնեսության Իջևանի անտառպետության անտառապահ Դավիթ Եգանյանը: Ֆոտոլրագրողը տուժող է ճանաչվել:
Նախաքննություն արդեն ավարտվել է: Գործն այժմ Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում է՝ դատավոր Զոյա  Զաքինյանի վարույթում:
Բանն այն է, որ Նարեկ Ալեքսանյանը 2015թ. նոյեմբերի 7-ին «Անտառների հասարակական մոնիտորինգի» կամավորների հետ այցելել է Տավուշի մարզի անտառներ: Մարզի Հովք գյուղի մոտակայքում գտնվող «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Իջևանի անտառտնտնեսության Իջևանի անտառպետության յոթերորդ պահաբաժնում Դավիթ Եգանյանը խոչընդոտել է կամավորների և Նարեկ Ալեքսանյանի ազատ տեղաշարժը անտառի տարածքում:
Նարեկը պատմում է, որ անտառ էին այցելել ապօրինի անտառահատումներն արձանագրելու և նկարելու համար: «Երբ անտառի տարածքում էինք հեղուկ վառելիքով աշխատող սղոցների ձայն էր լսվում: Պահակին ասում էինք, որ ծառեր են հատվում, իսկ նա չէր «լսում» սղոցի ձայնը և ձեռքերով պահում էր, որ առաջ չշարժվենք: Ես ցույց տվեցի իմ լրագրողական վկայականը, խնդրեցի թույլ տալ առաջ գնալ, սակայն առանց փաստաթղթի անտառապահ ներկայացած տղամարդը շարունակում էր արգելել»,-հիշում է Նարեկ Ալեքսանյանը:
Նարեկը պատմեց, որ տեսնելով չեն կարողանում առաջ շարժվել կամավորներից մեկն այդ պահին զանգահարել է ոստիկանություն, որպեսզի իրավապահների միջամտությամբ կարողանան ազատ տեղաշարժվել և իրականացնել իրենց գործունեությունը: Ոստիկանները ժամանել են 3 ժամ ուշացումով՝ պատճառաբանելով, որ չեն կարողացել գտնել նշված տարածքը: Այնուհետև կամավորներին և ֆոտոլրագրողին հրավիրել են ոստիկանական բաժանմունք, որպեսզի վերջիններս բացատրություն գրեն:
«Ոստիկանության բաժնում, հետագայում քննիչներին ասել եմ, որ ես այդ մարդու դեմ բողոք չունեմ, որևէ բան չեմ պահանջում: Նրանց ահազանգել էինք մեր տեղաշարժը ապահովելու նպատակով: Հիմա էլ եմ ասում, որ ես որևէ պահանջ չունեմ»,-ասում է Ն. Ալեքսանյանը:
Նշենք, որ այս գործով առաջին դատական նիստը նշանակվել է փետրվարի 2-ին ժամը 12-ին:
Շվեցարական բանկերում միլիարդավոր դոլարների են վերածվում մեր կտրված անտառները, մեր ապրելու իրավունքը, որոնց հաշվեհամարները դատավոր-դատախազներից սկսած մինչ ամենաբարձրագույն դրածոների գրպանում կգտնենք:

Лесник препятствовал деятельности фотожурналиста Hetq.am. Дело находится в суде
По факту препятствования профессиональной деятельности фотожурналиста электронного издания Hetq.am Нарека Алексаняна в конце 2015 г. было возбуждено уголовное дело по ст.164 УК РА. На скамье подсудимых оказался лесник Иджеванского лесничества Иджеванского лесного хозяйства ГНКО “Айантар” Давид Еганян. Фотожурналист признан потерпевшим.
Предварительное следствие уже завершено. В настоящее время дело находится в производстве судьи суда общей юрисдикции Тавушской области Зои Закинян.
7 ноября 2015 г. Нарек Алексанян вместе с активистами программы «Общественный мониторинг лесов» побывал в лесах Тавуша. На 7-ом участке Иджеванского лесничества, находящегося недалеко от села Овк, Давид Еганян препятствовал свободному перемещению активистов и Нарека Алексаняна по территории леса.
По словам Нарека, они пришли в лес с целью зафиксировать и заснять незаконные вырубки. «Находясь на территории леса, мы услышали звук бензопилы. Мы сказали сторожу, что срезаются деревья, но он «не слышал» звука работающей пилы и пытался не пропустить нас в глубь леса. Я показал ему журналистское удостоверение и попросил разрешить пройти вперед, но мужчина, который представился лесником, но при этом не имел при себе никаких документов, продолжал чинить препятствия нашему перемещению»,- рассказал Нарек Алексанян.
Активисты, поняв, что им не дают пройти к нужному месту, позвонили в полицию, чтобы с помощью правоохранителей добиться свободного перемещения по лесу и осуществления своей деятельности. Полицейские прибыли с трехчасовым опозданием, мотивировав это тем, что не могли найти указанное место. Затем активисты и фотожурналист были приглашены в отделение полиции для дачи объяснений.
«В полиции я сказал следователям, что никаких требований или жалоб на этого человека у меня нет, что мы им позвонили, чтобы обеспечить наше перемещение. Я и сейчас утверждаю, что никаких требований у меня нет»,- сказал Нарек Алексанян.