Ցեղասպանության ժխտման քրեականացման ֆրանսիական նոր մեկնարկ. խաբկա՞նք, թե իրականություն
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքին հայտարարել է, թե հրահանգել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նոր օրենք մշակել: Այդ խնդիրը վստահել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախկին նախագահ Ժան Պոլ Կոստային, ով, ըստ Օլանդի, պետք է օրենքն այնպես մշակի, որ հակասահմանադրականության հարց չառաջացնի և Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում բողոքարկվելիս Հայ Դատի և  Ֆրանսիայի պարտության չհանգեցնի:
Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն նախատեսելուն ուղղված օրենքի ընդունման առաջին փորձը կատարվել է 2011-12թթ.: Այն նախաձեռնել էր Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին: Սակայն 2012թ. խորհրդարանի երկու պալատներով հաջողությամբ անցած օրինագիծը հակասահմանադրական ճանաչվեց Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի կողմից՝ այն հիմնավորմամբ, թե դա սահմանափակում է խոսքի ազատությունը և այդ իմաստով չի կարող զուգահեռվել հրեաների Հոլոքոստի ժխտման քրեականացման հետ: Իրականում այդ օրինագծի տապալումն ուներ քաղաքական շարժառիթներ և դրսևորում էր Սարկոզիի վարչակարգի իրական ցանկությունները: Այդ օրինագիծը ուղարկելով Սահմանադրական խորհրդին, չնայած դա չանելու իր իրավունքին, Ֆրանսիայի նախկին նախագահն ինքնին կանխորոշեց և նախապատրաստեց դրա տապալումը՝ խուսափելով Թուրքիայի հետ խնդիրներ ստեղծելուց:
Դրանից անմիջապես հետո մեկնարկող նախագահական ընտրություններին ընդառաջ Ֆրանսուա Օլանդը հանդես եկավ նոր գործընթաց սկսելու մասին հայտարարությամբ՝ շահելով ֆրանսիահայության համակրանքը: Պաշտոնավարման 4 տարիների ընթացքում, սակայն, Օլանդը դրան ուղղված որևէ քայլ չձեռնարկեց: Եվ այն փաստը, որ դրա մասին նա հայտարարում է հիմա, երբ գործնականում Ֆրանսիան թևակոխում է հերթական նախագահական ընտրությունների շրջափուլ, ցույց է տալիս, որ այդ խնդիրը նա կրկին դարձնում է նախընտրական արշավի գործիք, թեև Օլանդն ինքը հայտարարել է, թե իր նախաձեռնությունն ընտրությունների հետ որևէ կապ չունի: Եվ հիմա ողջ հարցն այն է՝ գոնե հիմա նա կկատարի՞ իր խոտումը, թե՞ ոչ: Դրա համար առկա են ինչպես նպաստող, այնպես էլ խանգարող նոր գործոններ:
Բացասական գործոնները
1. Օլանդի այս նախաձեռնությանը նախորդել է անցած տարվա հոկտեմբեին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով վերջնական որոշման կայացումը: Չնայած պաշտոնական Երևանը և նրա շահերն այդ դատավարության ընթացքում պաշտպանած փաստաբաններն այդ վճիռը որակեցին իբրև Հայաստանի հաղթանակ, իրականում այն լրջագույն խնդիրներ էր ստեղծում հենց Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու առումով, որովհետև բավարարելով թուրք ազգայնական գործչի հայցն ընդդեմ Շվեյցարիայի, ՄԻԵԴ-ը Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի օրինակով որոշեց, որ Հայոց Ցեղասպանության իրողությունը ժխտելը օրենսդրորեն կամ որևէ այլ կերպ արգելելը հակասում է մարդու խոսքի ազատության և ազատ արտահայտման իրավունքին: Դրանով ՄԻԵԴ-ը հզորագույն  իրավական գործիք տվեց թուրքական կողմին՝ կասեցնելու տարբեր երկրների կողմից հետագայում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելուն ուղղված գործընթացները: Կասկած լինել չի կարող, որ եթե Ֆրանսիայում մշակվի դրան ուղղված նոր օրենք, Թուրքիան հենց ՄԻԵԴ-ի և Ֆրանսիական սամանադրական խորհրդի որոշումներն է օգտագործելու դրա ընթացքը կասեցնելու համար:
2. Այս նախաձեռնությունն իրականացվում է չափազանց աննպաստ աշխարհաքաղաքական պայմաններում: Սիրիական ճգնաժամի հետևանքով Եվրոպան և Ֆրանսիան հեղեղած փախստականների հիմնախնդիրը էականորեն մեծացրել են թե Փարիզի և թե Բրյուսելի քաղաքական կախվածությունը Թուրքիայից: Մոտ մեկ ամիս առաջ Բրյուսելում կայացավ Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության շրջանակներում հրավիրված հերթական բանակցային ռաունդը, որի արդյունքում որոշվեց 2016-ից ԵՄ-ի և Թուրքիայի միջև հաստատել առանց վիզաների ռեժիմ, ինտենսիվացնել ԵՄ-ին Թուքիայի անդամակցության գործըթնացը, և ամենակարևորը՝  որոշվեց ԵՄ-ի կողմից Թուրքիային 3 մլրդ եվրո հատկացնել, որպեսզի վերջինս միջոցներ ձեռնարկի Սիրիայից և Իրաքից փախստականների հոսքը դեպի Եվրոպա կասեցնելու, նրանց Թուքիայի տարածքում ապաստան տալու և Սիրիայի ու Իրաքի հետ սահմանների վերահսկողությունն ուժեղացնելու համար: Դրանով ԵՄ-ն իրեն դրեցին Թուրքիայից ուղղակի կախման մեջ: Հիմնական պատճառներից մեկը, որ ԵՄ-ն, այդ թվում նաև Ֆրանսիան, բացահայտորեն աչք են փակում իսլամիստ-ահաբեկչական կազմակերպություններին Անկարայի կողմից հովանավորելու, նրանց հետ ունեցած ակնհայտ կապերի վրա, հենց այդ կախվածության հետևանքն է: Որևէ կասկած չկա, որ այդ հանգամանքը Անկարան օգտագործելու է եվրոպայում իր շահերին հակասող նախաձեռնությունները թույլ չտալու, խոչընդոտելու համար: Եվ չնայած 2015թ. ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը Երևանում նշելով՝ Օլանդն ապացուցեց իր սկզբունքայնությունը Ցեղասպանության ճանաչման հարցում և ունեցած ուժեղ «իմունիտետը» Թուրքական ճնշումների հանդեպ, այսուհանդերձ, չի կարող ստեղծված նոր իրավիճակը հաշվի չառնել՝ առաջին հերթին ելնելով միջազգային ահաբեկչությունից Ֆրանսիայի անվտանգության սպառնալիքների գործոնից:
Նպաստող գործոններ
1. Նախագահ Օլանդն ի սկզբանե հայտարարում է, որ օրենքի մշակումը վերապահել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախկին նախագահին: Սա նրա կողմից առկա ռիսկերը հաշվի առնելու և տված խոստմանն ավելի լուրջ վերաբերվելու անուղղակի ազդակ է: Մյուս կողմից ակնհայտ է, որ Եվրոպական դատարանի դատավարական պրակտիկային հրաշալի տիրապետող ՄԻԵԴ նախկին դատավորն իր թիմով ավելի պրոֆեսիոնալ և նուրբ մոտեցում է ցուցաբերելու օրենքը ձևակերպելիս՝ դրա առաջմղման, ընդունման և հետագայում հնարավոր վիճարկման ընդառաջ փակելով հնարավոր բոլոր խոցելի կողմերը, հաշվի առնելով ինչպես Ֆրանսիայի Սամանադրական խորհրդի, այնպես էլ «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով վճռում դատարանի բերած հիմնավորումները:
2. Իհարկե, անբարոյականություն է Ցեղասպանության հարցի շահարկումը նախընտրական քարոզչության նպատակներով: Սակայն սա նոր երևույթ չէ և տեղի է ունենում անկախ հայկական շրջանակների, Հայաստանի կամ Սփյուռքի կամքից, այսինքն գործնականում չկառավարվող է: Նման խնդիր ներկայումս գոյություն ունի, մասնավորապես Ռուսաստանում: Նախորդ տարվա նոյեմբերին Սիրիայի սահմանին թուրքական ՌՕՈՒ-ի կողմից ռուսական ռմբակոծիչի կործանմանն ի պատասխան՝ ՌԴ Պետդումայում «Արդար Ռուսաստան» խմբակցության նախաձեռնությամբ շրջանառության մեջ դրվեց Հայոց Ցեղասպանության հերքման համար Ռուսաստանում քրեական պատասխանատվություն սահմանելուն ուղղված օրինագիծ: Բոլորը հասկանում են, որ ռուսներն ակնհայտորեն փորձում են այն օգտագործել Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների համատեքստում: Սակայն դրա վրա ազդելու ոչ լծակ կա, ոչ էլ, թերևս՝ ցանկություն՝ «եթե դրանից լավ չլինի, հաստատ ավելի վատ չի լինի» տրամաբանությամբ:
Այս իմաստով Ֆրանսիայում Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու գործընթացը կրկին նախընտրական շարժառիթներով նախաձեռնելու մեջ ոչ միայն որևէ տարօրինակ բան չկա, այլև ինչ-որ առումով ավելի բարենպաստ վիճակ է ստեղծում: Խնդիրն այն է, որ Օլանդը մեկ անգամ արդեն տվել և դրժել է ֆրանսիահայությանը տված խոստումը: Դժվար կլինի հավատալ, որ երկրորդ անգամ վերջինս կրկին նույն ջուրը կմտնի՝ միայն կուրորեն հավատալով Օլանդի խոսքերին: Այս անգամ նրան պաշտպանելու համար հայկական կազմակերպությունները, թերևս, մինչև վերջ գնալու ավելի կոնկրետ երաշխիքներ կփորձեն ստանալ: Իսկ այդ երաշխիքը կարող է լինել օրինագիծը մինչև Օլանդի պաշտոնավարման ավարտն ընդունելը, ինչի համար մեկ տարի ժամանակ կա:
Օլանդը չափազանց ծանր ստարտային վիճակում է գտնվում, եթե ուզում է հաղթել 2017թ. ապրիլյան ընտրություններում: Նրա հեղինակությունն զգալիորեն ընկել է՝ իշխանությունների կողմից նախորդ տարվա նոյեմբերին Փարիզում իրականացված ահաբեկչությունները կանխարգելել չկարողանալու պատճառով: Իսկ 2015թ. դեկտեմբերին Ֆրանսիայում կայացած տեղական մարմինների ընտրություններում նրա ղեկավարած իշխող Սոցիալիստական կուսակցությունը պարտություն կրեց՝ ստանալով ընդամենը 25 տոկոս վստահության քվե՝ զիջելով իր հիմնական մրցակիցներին՝ հաղթանակ տարած Մարի Լը Պենի «Ազգային ճակատը» կուսակցությանը և երկրորդ տեղում հայտնված՝ նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի գլխավորած Հանրապետական կուսակցությանը:
Մեկնարկային այս անմխիթար վիճակը պետք է որ Օլանդին դրդի օր առաջ կատարել խոստումը՝ հայկական համայնքի և կազմակերպությունների աջակցությունն ստանալու համար: Եվ հենց այս հանգամանքը կարող է դեր կատարել՝ մինչև պաշտոնավարման ժամկետի ավարտը հայկական օրինագծի ընդունումն ապահովելու համար:
Սակայն, իհարկե, դա որոշակի ընթացակարգ է պահանջում, իսկ Ֆրանսիան այն երկիրը, չէ, որտեղ միայն նախագահի տված խոստումը կարող է բավարար լինել խորհդարանի երկու պալատներում հաջողության հասնելու համար: Այնպես որ, հաշվի առնելով նաև վերոնշյալ բոլոր հանգամանքները, ամեն ինչ դեռ չափազանց անորոշ է:

Fraud or Fact? Hollande Launches Drafting of New Bill Criminalizing Genocide
At the annual dinner of the CCAF (Co-ordination Council of Armenian organizations of France, French President Francois Hollande declared that he has ordered the new draft of a bill criminalizing the denial of the Armenian Genocide.
He has given the responsibility to Jean-Paul Costa, former president of the European Court of Human Rights, who, according to Hollande, must draft the bill so that it no anti-constitutional issue will arise and that if it is appealed at the ECHR, it will not lead to a defeat of Hay Tad or France.
The first attempt to pass a bill criminalizing the denial of the Armenian Genocide was made in 2011-2012. It ws launched by Nicolas Sarkozy, president of France at the time. The bill, however, passed by both bodies of the French parliament was deemed anti-constitutional by the Constitutional Council of France, which argued that the bill restricted freedom of speech and, in that sense, could not be deemed comparable to the law criminalizing the Holocaust. In reality, defeat of that bill had political motivations and reflected the true desires of the Sarkozy regime. By sending the bill to the Constitutional Council, even though Sarkozy had the right not to, the former French president predetermined and laid the groundwork for its defeat, thus avoiding creating problems with Turkey.
Immediately afterwards, on the eve of scheduled presidential elections, Francois Holland made a statement about a new process for the bill, garnering the support of Armenians in France. During his four years as president, however, Hollande took no steps to initiate such a process. The fact that he is speaking on the issue now, when France is entering a new presidential election period, shows that he once again is using the issue as a campaign tool, even though he has stated that his initiative has nothing to do with the elections. Now, the question is whether Hollande will make good on his promise or not. There are factors, both assisting and preventing, this.
Negative factors
- This initiative by Hollande was preceded by a final decision of the ECHR in the case of Perinçek v Switzerland in October of 2015. Even though official Yerevan and the attorneys representing its interests during the trial deemed the verdict as a victory for Armenia, in fact it created serious problems specifically regarding the criminalization of the Armenian Genocide. By sustaining the appeal filed by Turkish nationalist Doğu Perinçek against Switzerland the ECHR, following the lead of France’s Constitutional Court , declared that prohibiting the denial of the reality of the Armenian Genocide either legislatively or by other means, contradicts the right to freedom of speech and expression. With its verdict, the ECHR provided a powerful legal tool to the Turkish side to derail any future attempts by nations to criminalize the denial of the Armenian Genocide. There can be no doubt that if a new criminalization bill is drafted in France, Turkey will use the decisions of the ECHR and France’s Constitutional Court to halt the process.
- This process is being implemented in extremely unfavorable geo-political conditions. The huge refugee problem overwhelming Europe (and France) as a consequence of the war in Syria has drastically increased the political dependence of Brussels and Paris on Turkey. One and a half months ago, yet another round of negotiations took place in Brussels regarding Turkey’s membership in the European Union. As a result, it was decided to establish a visa-free regime between Turkey and the EU would commence as of 2016, to speed-up the process of Turkey’s membership in the EU, and, most importantly, it was decided that the EU would allocate 3 billion Euros to Turkey in order that Ankara take steps to halt the flood of refugees from Syria and Iraq to Europe, to increase oversight its borders with Syria and Iraq, and to provide haven in Turkey to the refugees.
Favorable factors
- From the start, President Hollande has stated that he has given the task of drafting a new bill to the former president of the ECHR. This is an indirect indication that he is taking the risks involved and his stated promise more seriously. On the other hand, it’s obvious that the former ECHR judge and his team, fully mastering how things work at the court, will take a much more professional and crafted approach when drafting the bill and will fix all possible weak links in the bill preventing its approval. The judge and his team will take into account the arguments put forth by France’s Constitutional Court when finding in favor of Perinçek.
- Naturally, it is immoral to make use of the Armenian Genocide issue for propaganda purposes in an election campaign. However, this is nothing new and takes place independent of the will of Armenian circles, whether in Armenia or the diaspora. In practical terms, no one has control of the issue. Such a problem currently exists in Russia. In November of last year, in response to the Turkish downing of a Russian military jet, the “Just Russia” faction in the Russian State Duma launched a bill designed to specify criminal responsibility for denying the Armenian Genocide in Russia. All understand that the Russians are clearly trying to utilize the issue against Turkey as a punitive measure.
In this context, the process to criminalize the denial of the Armenian Genocide in France, again with election campaign overtones, isn’t strange at all. In fact, in a way, it creates a much more favorable situation. The problem is that Hollande has already broken his promise to the Armenians of France. It’s hard to believe that French-Armenians will be taken in a second time, blindly believing the utterances of Hollande.
This time, Armenian organizations will perhaps try to obtain greater guarantees in supporting Hollande to the hilt. One such guarantee could be to see that the bill is adopted before the end of Hollande’s term in office. There’s one year left.
Hollande finds himself in tough situation if he has any hope of winning the 2017 presidential election. His popularity has suffered due to his inability to prevent the tragic terrorist attacks in Paris last November. In December 2015 local elections, his Socialist Party won just 25% of the vote, losing out to Marie Le Pen’s National Front and Sarkozy’s Republican Party.
This tough spot should prompt Hollande to make due on his promise to the Armenian community in order to garner its support.
Naturally, however, this requires some agenda and France isn’t that country where the promise made by a president will ensure victory in the two chambers of the parliament.