Մարդու իրավունքների պաշտպան ընտրելու ԱԺ որոշման նախագիծն ընդունվեց
Այսօր Ազգային ժողովն իր աշխատանքը սկսեց «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2012 թվականի մայիսի 31-ի ԱԺՈ-004-Ա որոշման մեջ լրացում կատարելու և Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում ընտրելու համար Ազգային ժողովին թեկնածու առաջարկելու կարգի մասին» որոշման նախագծի քվեարկությունով: ԱԺ պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը հայտարարեց, որ «Օրինաց երկիր» խմբակցությունը ձեռնպահ է քվեարկելու: Այնուամենայնիվ 89 կողմ, 16 դեմ և 6 ձեռնպահ ձայներով նախագիծն ընդունվեց:
Երեկ գրեթե ողջ օրը քննարկվել է նշված նախագիծը: Քվեարկությունից առաջ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը հետաքրքրվեց, թե առաջարկված փոփոխություններից որոնք են ընդունվել և նախագիծը քվեարկությունից առաջ ինչ տեսք ունի:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանն ասաց, որ նախագիծը մնացել է անփոփոխ և պատգամավորների առաջարկները չեն ընդունվել: ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն էլ ասաց, որ առաջարկների զգալի մասը հակասել է Սահմանադրությանը:
Նշենք, որ թեև պատգամավորների առաջարկները չեն ընդունվել, սակայն նախագիծը լրամշակվել ու հղկվել է: Օրինակ՝ սկզբնական շրջանում առաջարկվում էր պաշտպանի թեկնածուների վերաբերյալ դիմումները հանձնաժողովի նախագահին կներկայացնել որոշումն ուժի մեջ մտնելու օրվանից հետո՝ 5 օրվա ընթացքում: Այժմ դիմումները կներկայացվեն 7 օրվա ընթացքում:
Նախագծով Ազգային ժողովին մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում ընտրելու համար թեկնածու է առաջարկվում Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի որոշմամբ՝ հանձնաժողովի անդամների գրավոր դիմումներով ներկայացված թեկնածուների թվից: Հանձնաժողովի յուրաքանչյուր անդամ կարող է հանձնաժողովի քննարկմանը ներկայացնել պաշտպանի մեկ թեկնածու: Հանձնաժողովի երկու և ավելի անդամ կարող են հանձնաժողովի քննարկմանը ներկայացնել պաշտպանի նույն թեկնածուին:
Ընդդիմադիր պատգամավորները նշում էին, որ մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածուին Ազգային ժողովին ներկայացնելը ձևական բնույթ է կրում, քանի որ ըստ էության խորհրդարանը այլընտրանք չունի և հանձնաժողովն ինքն է ընտրում թեկնածուին:
Պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանը նշեց, որ անհրաժեշտ է առնվազն 2-3 թեկնածու առաջարկել և հնարավորություն տալ, որ Ազգային ժողովն ինքն ընտրի, ոչ թե հաստատի պետաիրավական հանձնաժողովի միակ թեկնածուին:
«Ժառանգություն» խմբակցությունից Զարուհի Փոստանջյանն էլ ասաց, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորի թեկնածու ընտրելու համար տվյալ երկրից վեհաժողովին են ներկայացվում երեք թեկնածուներ և նրանցից էլ ընտրվում է դատավորը: Նա զարմանք հայտնեց, թե ինչու ենք հեռանում ժողովրդավարական արժեքներից և ինչու չի կարելի նույն սկզբունքով ընտրել նաև մարդու իրավունքների պաշտպանին:

Парламент принял проект решения об избрании Защитника прав человека РА
Сегодняшнее заседание Национального Собрания началось с голосования по проекту решения “О внесении дополнения в решение ԱԺՈ-004-Ա НС РА от 31 мая 2012 г. и порядке выдвижения кандидата НС на пост Защитника прав человека”. Депутат Ованнес Маркарян заявил, что фракция “Оринац еркир” воздержится от голосования. Несмотря на это, проект решения был принят 89-ю голосами “за”, 16-ю “против” при шести воздержавшихся.
Документ обсуждался в течение всего вчерашнего дня. До начала голосования руководитель фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян поинтересовалась, какие из предложенных изменений приняты и как выглядит проект перед голосованием.
Председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Ованнес Саакян сообщил, что проект остался неизменным – предложения депутатов не приняты. А спикер парламента Галуст Саакян отметил, что значительная часть предложений противоречила Конституции.
Несмотря на то, что предложения депутатов не были приняты, проект был доработан и откорректирован. Так, на первоначальном этапе предлагагалось, чтобы заявления по кандидатурам ЗПЧ представлялись председателю комиссии в течение 5 дней после вступления решения в силу. Сейчас для этого установлен 7-дневный срок.
Каждый член комиссии может выдвинуть одного кандидата. Два и более членов комиссии могут предложить одну и ту же кандидатуру Защитника.
Оппозиционные депутаты отметили, что представление Национальному Собранию кандидата на пост Омбудсмена носит формальный характер, поскольку парламент не имеет альтернативы, комиссия сама выбирает кандидатуру.
По словам депутата Хачатура Кокобеляна, необходимо выдвигать по меньшей мере двух или трех кандидатов и дать возможность Национальному Собранию самому сделать выбор, а не утверждать единственного кандидата, предложенного комиссией по государственно-правовым вопросам.
Депутат фракции “Наследие” Заруи Постанджян напомнила, что для выбора кандидатуры судьи Европейского суда по правам человека ПАСЕ от данной страны представляют трех кандидатов, из которых и делается выбор. Постанджян выразила удивление тем, что парламент отходит от демократических ценностей, и задалась вопросом, почему по такому же принципу нельзя выбирать и Защитника прав человека.