Յոթ երեխաներից ոչ մեկը նրանց կողքին չէ
85-ամյա Մուրադ և 80-ամյա Ռուզան Հայրապետյանները Սյունիքի Հարժիս գյուղի ամենատարեց ամուսնական զույգն են: Փետրվար 21-ին լրանում է նրանց ամուսնության 60-ամյակը: Արդեն որոշել են՝ այդ օրը զավակներով, թոռներ-ծոռներով, հարևաններով հավաքվելու են, մի խոզ, մի ոչխար մորթեն, լավ քեֆ անեն: Հատուկ այդ օրվա համար Ռուսաստանից նրանց փոքր որդին է ժամանելու:
Մուրադ Հյարապետյանը հիշում է, թե ինչպես քսանհինգ տարեկանում բանակից վերադարձավ հայրենի գյուղ, հանդիպեց Ռուզանին:
«Եթիմությունով մեծացած տղա էի: Մենակ մերս էր մեծացրել: Կանաչի, խոտ ուտելով էի օրերս անցկացրել: Բանակից հետ եկա սիրունացած, չաղացած, լավ, բոյով-բուսով: Եկա գյուղ, տեսա էս նախշուն աղջկան, հավնեցա, աչքի տակ առա»,- պատմում է Մուրադ պապը:
Շարունակում է, թե մայրը հորդորում էր ամուսնանալ, ասում էր՝ մենակ եմ, մի կնիկ բեր, տունը ուրախություն գա: «Դե, պիտի մերս հավան կենար կնկաս, առաջվա ադաթը էդպես էր: Մենք իրավունք չունեինք չհամաձայնելու: Տուն բերեցի երեք աղջիկներ, կանգնեցրի մորս դիմաց: Ասեցի՝ ընտրի, խոսքը քոնն ա: Դու հավանի, որ վաղը չասես՝ լավը չէր: Մերս նայեց բոլորին, ասեց՝ այ էդ Ռուզանին եմ ուզում: Դե, ինձ համար էլ մորս խոսքը օրենք էր»,- ասում է Մուրադ Հայրապետյանը:
Խոստովանում է՝ եթե անգամ ապագա կինն իր սրտով չլիներ, մոր խոսքից հետ չէր կանգնի:
Տիկին Ռուզանը ծիծաղում է. «Ես էլ չեմ փոշմանել: Իրոք Մուրադի հետ ապրելը շատ հեշտ է: Լավ մարդ, ընտանիքի հայր է: Վաթսուն տարիների ընթացքում ո՛չ թակած կա, ո՛չ ուշունց տված, ո՛չ էլ նեղացրած: Երեխաներին իրար հետ ենք պահել, աշխատել, իրար հետ մեծացրել; Մուրադը պատը դրել ա, ես ցեխը, քարը տվալ եմ: Մեր մի խոսքը բռնալ ա իրար: Համախմբված, իրար հետ խելոք աշխատել ենք, մեր խոխեքին պահել»:
Յոթ երեխա ունեն՝ հինգ աղջիկ, երկու տղա: Տասնյակից ավել թոռների ու ծոռների թիվը չեն հաշվել, ասում են՝ թոռներին հաշվելը խեր չէ:
Ափսոսում են, որ յոթ երեխաներից ոչ մեկն իրենց կողքին չէ: «Տնջվալ, պահալ ենք: Խեղճը աշխատել ա, մաշինա քշել, մեղու, անասուն պահել, որ երեխեքը բանի կարիք չունենան»,- ասում է Ռուզան տատը:
Մուրադը շատ ուշադիր է կնոջ հանդեպ: Ամեն առավոտ նրանից շուտ է արթնանում, վառարանը վառում, սուրճը եփում և նոր տիկին Ռուզանին արթնացնում է, որ միասին սրճեն:
«Ճիշտ ա, արդեն անցել ա էն ժամանակները, որ սիրո խոսոտովանություն անեմ, բայց ինքն էլ գիտեի՝ իրան ինչքան եմ սիրում, հարգում: Հիմա մի երեխա ես եմ դարձել, մին էլ ինքը: Արդեն մեր երեխեքն են մեզ սիրում, երեխայի տեղ պահում»,- ասում է 85-ամյա պապը:
Զրույցի ընթացքում ներս է մտնում նրանց փոքր թոռը, պապը բողոքում է, թե ամեն օր տանը կռիվ է, ասում են՝ ամուսանցի, տունը նոր շունչ գա: Թոռն էլ պապին է դիմում. «Ամուսնանամ: Երկիր կա՞, որ ամուսնամ»: «Ասա մտքիդ տեղ չկա, էլի»,- բարկանում է պապը:
Հրաժեշտին տիկին Ռուզանը ցույց է տալիս իրենց կառուցած տունն ու այգին․ «Հիմա ոչ մի բան էլ չունեմ մտածելու: Մեռնեմ էլ դարդ չունեմ, ինձ համար դինջ կյանք եմ արել: Ինչքան խոխա, երեխա ունեմ, տեղավորել եմ»:
Առավոտ է․․ Կանչում եմ ամուսնուս որ կարդամ ու հրամցնեմ 43 տարիներ անընդմեջ դրածս սուրճը։ Մե՛կ օր էլ հույս ունեմ խմել նրա դրածը։ Չ՛մեռնե՞մ

Mourad and Rouzan of Harzhis: The Oldest Married Couple in the Village
85 year-old Mourad and 80 year-old Ruzan Hayrapetyan are the oldest married couple in Harzhis, a village in Armenia’s southern Syunik Province.
The couple has big plans to celebrate their 60 wedding anniversary on February 21.
They’ve decided to slaughter a pig and a lamb and have a big party with their children, grandchildren and great-grandchildren. Neighbors and friends are also invited.
Their youngest son will travel all the way from Russia to be there on their special day.
Mourad Hayrapetyan remembers how he met his wife for the first time. He had just returned to his native village from the army. Mourad was 25.
“I returned from the army a handsome guy. I had put on some weight and was looking good. I got to the village and spotted this pretty girl. I had my eye on her,” Mourad recounts.
Mourad says that his mother wanted him to marry, arguing that she was all alone in the house and wanted some company. “Well, my mom had to approve. That was the custom back then. We couldn’t go against her. I brought three girls home for her to scrutinize. My mom looked at all of them and said, ‘I want Ruzan’. For me, my mother’s word was like the law,” Mourad says, adding that even if his mother had picked a girl he wasn’t fond of, he wouldn’t have complained.
Ruzan laughs. “I’ve never regretted a minute of married life. It’s been really easy living with Mourad. He’s a good man and a father. We haven’t had a bad word or ill feelings for another in 60 years of marriage. We raised our kids and worked. We’ve grown old together.”
The couple has seven children – five girls and two boys. They have more than ten grandchildren and haven’t bothered counting the great-grandchildren.
They only regret not having any of their kids with them in the village. “We suffered and raised them. We worked so that they wouldn’t have to worry about anything,” Ruzan says.
Mourad is very attentive regarding his wife. Every morning he gets up before her and makes the coffee. Only then does he wake her up so that they can enjoy that first cup of coffee together.
“True, long gone are the days for confessing my love, but she knows how much I love and respect her. Now, I’ve become like a child. So has she. Now our children love and take care of us like children,” Mourad says.
During our conversation, the couple’s young grandson walks into the room. Mourad complains that there’s a quarrel in the house every day.
The couple tell the boy he should get married and bring a nice girl home.
The grandson is quick to respond, “Get married? Is this a country to get married in?”
“Stop making excuses,” Mourad counters.
Saying our farewells, Ruzan shows me the house and garden they built.
“Now, I no longer have any worries. I can die in peace. I’ve made a tranquil life for myself. No matter the number of children I have, I’ve seen to all of them.”