Պատգամավոր Մարուքյանը դիմել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահին
Ազգային ժողովի պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանն այսօր առավոտյան ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահ Վազգեն Ռշտունուն ուղարկել է «amicus curiae»՝ Գասպարիի գործով:
Այդ փաստաթղթով պատգամավորը ներկայացրել է Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից կայացված՝ Վարդգես Գասպարիին կալանավորելու վերաբերյալ որոշման հակաիրավական բնույթը՝ շեշտադրելով հատկապես այն, որ կալանավորման անհրաժեշտությունն օբյեկտիվորեն բացակայել է, ավելին՝ կալանավորման որոշման հիմքերը որևէ կերպ չեն բխում ներպետական քրեական դատավարության իրավունքից, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածից:
Է.Մարուքյանը նշել է, որ կալանավորման որոշումն ունի ոչ թե դատական քննությանն ամբաստանյալի ներկայությունն ապահովելու նպատակ, ինչպես որ դա նշվում է որոշման մեջ, այլ տվյալ դեպքում կալանքը կիրառվել է որպես պատիժ:
«Այսպիսով՝ վերաննքիչ դատարանից խնդրել եմ բեկանել կալանավորման որոշումը և անհապաղ ազատ արձակել Վարդգես Գասպարիին»,- եզրափակում է պատգամավորը:

Депутат НС Эдмон Марукян обратился в Апелляционный уголовный суд
Депутат Национального Собрания РА Эдмон Марукян сегодня утром направил председателю Апелляционного уголовного суда Вазгену Рштуни «amicus curiae» по делу Вардгеса Гаспари.
В документе Марукян представил противоправный характер решения суда общей юрисдикции ереванского административного округа Шенгавит об аресте Вардгеса Гаспари, сделав акцент на том, что необходимость в аресте объективно отсутствовала. Более того, отмечено, что основания решения об аресте не вытекают из права внутригосударственного уголовного судопроизводства и ст.5 Европейской конвенции о правах человека.
По мнению депутата, данное решение об аресте не имело целью обеспечить присутствие обвиняемого на судебном разбирательстве, а было применено в качестве наказания.
“Таким образом, я попросил Апелляционный суд отменить решение об аресте и немедленно освободитоь Вардгеса Гаспари”,- отметил в заключение Э.Марукян.