Նալբանդյանն ընդունել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի փոխտեղակալին
Մարտի 2-ին արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Պաշտպանական պլանավորման և ծրագրավորման գծով ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի փոխտեղակալ Ջոնաթան Փերիշին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը դրական գնահատեց տարբեր ծրագրերի շրջանակներում Հայաստան – ՆԱՏՕ շարունակական համագործակցության արդյունքում արձանագրված ձեռքբերումները:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշեց, որ Հայաստանի և Հյուսիսատլանտյան դաշինքի միջև հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են և կարևորեց Հայաստան - ՆԱՏՕ 2014-2016թթ. Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) իրականացումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստան - ՆԱՏՕ քաղաքական երկխոսությանը, միջազգային խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի արդյունավետ մասնակցությանը, ՀՀ զինված ուժերում բարեփոխումների իրականացմանը, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման գործում փոխգործակցությանը:
Հանդիպման օրակարգում էին հաջորդ շաբաթ նախատեսված Հայաստան + 28 ձևաչափով Հյուսիսատլատյան խորհրդի նիստի նախապատրաստական աշխատանքները։
Արտգործնախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց Ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրների ջանքերը՝ ընդգծելով միջնորդների գործունեությանը սատարելու անհրաժեշտությունը:

On March 2, Foreign Minister Edward Nalbandian received Jonathan Parish, NATO Deputy Assistant Secretary General for Defence Policy and Planning.
Welcoming the guest, Minister Nalbandian positively assessed the achievements reached as a result of Armenia-NATO continuous cooperation within the frameworks of different programs.
Expressing gratitude for the reception, NATO Deputy Assistant Secretary General mentioned that relations between Armenia and North Atlantic Alliance are on high level and attached importance to the implementation of Armenia-NATO Individual Partnership Action Plan 2014-2016 (IPAP).
The sides reflected on Armenia-NATO political dialogue, Armenia’s effective participation in international peacekeeping operations, implementation of reforms in the RA Armed Forces.
Preparatory works to the North Atlantic Council in 28+Armenia format, to-be-held next week, were on the agenda of the meeting.
Foreign Minister Nalbandian presented efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chairs in peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh issue, stressing the necessity to support the mediators’ mission.