«Աստծուց մենակ առողջություն եմ խնդրում բոլորիս համար, մնացածն անցողիկ բաներ են»,- ասում է վագոն-տնակում ապրող լանջաղբյուրցի Սիրուշը
Գեղարքունիքի մարզի Լանջաղբյուր գյուղում ընդամենը մեկ բնակելի վագոն-տնակ կա:  Քարե տների արանքում տեղավորված է Գևորգ Ղազարյանի ընտանիքի երկաթյա «պատերով» տնակը: Այս պահին այնտեղ ապրում է երեք հոգանոց ընտանիք` ամուսինները և նրանց դպրոցահասակ աղջիկը` Գայանեն: Նրանց արու զավակը մեկ տարի առաջ այդ տնակից զորակոչվել է բանակ:
Մեր այցելության ժամանակ վագոն-տնակի դուռը փակ էր, ներսում մարդ չկար: Քիչ անց հարևանի տնից եկան ընտանիքի անդամները: Մայրը` Սիրուշ Մխեյանը, տեսնելով անծանոթ մարդկանց և լուսա-տեսանկարահանող ապարատները, կանգնեց տեղում: Նա ամաչում էր մոտենալ, խոսել հյուրերի հետ:
Ընտանիքի կենցաղային պայմանները, սոցիալական վիճակը բարվոք չէին, սակայն տիկին Սիրուշը հպարտություն ուներ և չէր դժգոհում. «Աստծուց մենակ առողջություն եմ խնդրում բոլորիս համար, մնացածն անցողիկ բաներ են»:
Ներս մտնելիս աչքի է ընկնում վագոն-տնակի պատին փակցված 2011 թվականի օրացույցը: Գևորգ Ղազարյանը նկատեց, որ «ժամկետանց» օրացույցի ուղղությամբ ենք նայում եւ անմիջապես պարզաբանեց, թե ինչու է օրացույցը մնացել պատին. «2011 թվականին ենք տեղափոխվել դոմիկ, հենց այդ տարվա օրացույցն է: Կախած է մնացել, որ ամեն անգամ հիշենք»,-ասում է Գ. Ղազարյանը: Ամուսնությունից ի վեր նրանք ապրել են տարբեր տներում: Սկզբում ծնողների տանն են ապրել, հետո՝ բարեկամների ու այն ծանոթների, ովքեր մեկնել են երկրից դուրս ու տները մնացել են դատարկ:
Գեղարքունիքի մարզում ձմեռը սաստիկ ցուրտ է և մեծ դժվարությամբ են կարողանում երկսենյականոց վագոն-տնակը տաքացնել: Պատմում էին, որ գրեթե ամբողջ գիշեր վառարանում փայտ են վառում, որ օդը չսառի: Փորձել են գիշերը չջեռուցել, սակայն չի ստացվել. սենյակներում տարաների մեջ լցված ջուրը հաստ շերտով սառչել է:
«Մտածեցինք՝ ամոթն էլ է լավ բան, ինչքա՞ն կարելի է ուրիշի տներում ապրել: Փող հավաքեցինք, դոմիկ առանք ու դրեցինք մեր հողի գլխին: Հիմա դոմիկում ենք ապրում ու երազում ենք գոնե փոքր, բայց քարե տան մասին»,-ասում է Գևորգը և ցույց տալիս տնակի դիմացի բետոնե հիմքը, որը տուն դարձնելու երազանք ունեն: Բայց այս պահին այդ երազանքը «անհասանելի» է թվում. քարը քարի վրա դնելու գումար չունեն:
Գևորգն ասում է, որ շինանյութ լինելու դեպքում ինքը կարող է կառուցել իրենց տունը, վարպետի գումար չի ծախսի:
Թեև տունը երկաթյա էր, պատերը՝ սառը ու առաստաղից թափված անձրևաջրերից խունացած, բայց ներսի բնակիչները շատ ջերմ էին միմյանց նկատմամբ և սոցիալական վիճակը նրանց չէր ընկճել: Ներսում ամեն ինչ կոկիկ էր, մաքուր ու հավաքված: Միայն 44-ամյա Գևորգի դեմքին էր դրոշմվել վերջին տարիների դժվար կյանքը, որ ապրել էր Ռուսաստանում՝ արտագնա աշխատանքի մեկնելու ընթացքում: Նա այնտեղ շինարարությամբ է զբաղվել, դրանով կերակրել ընտանիքին, բայց անցյալ տարի աշնանը վերադարձել է խոպանից ու առողջական խնդիրների պատճառով այլևս չի կարողանում մեկնել: Այժմ մեջքն ու ոտքերն են ցավում, իրեն թույլ է զգում, սակայն լուրջ բժշկական զննում չի անցել՝ գումար չունեն: Իրենց ունեցած միակ կովին աշնանն են մորթել: Գումարի մի մասով վառելափայտ են գնել, մյուս մասը ծախսել են Սիրուշի առողջական խնդիրները լուծելու վրա:
Գևորգը տխրում է, որ չի կարողանում մեկնել արտագնա աշխատանքի: Ասում է՝ ջահել է, պիտի աշխատի, ընտանիքին օգնի, որդու նպատակներն իրականացնի, բայց հիմա իրեն կես մարդ է զգում: Սիրուշը նրան հույս է տալիս, թե տղեն բանակից կգա, մի բանի կհասնեն: Մի պահ լռություն տիրեց, կինը խախտեց անդորրը. «Տղես գա ի՞նչ պիտի անի»:
Գևորգը պատմում է, որ Ռուսաստանում ամեն ինչ «հարամվել» է: Հաճախ աշխատացնում են ու գումարները չեն տալիս, իսկ եթե աշխատողները վճարվում են, ապա փոխարժեքն այնքան ցածր է, որ դրամի վերածելիս ստացվում է՝ «մի փոր» հացի գումար են աշխատել:
Մինչև տղայի բանակ գնալը ընտանիքը նպաստ է ստացել, իսկ հիմա զրկվել են եկամտի այդ կայուն միջոցից: Պետական օգնությունից զրկելը պատճառաբանվել է տղայի չափահաս դառնալով: Սիրուշը սոցիալական աշխատողներին փորձել է համոզել, որ թեև որդին չափահաս է դարձել, բայց ընտանիքին եկամուտ չի բերում, բանակում է, և դրանով իրենց նյութական և կենցաղային պայմանները չեն բարելավվում: «Օրենքն է այդպիսին»,- լսել է պատասխանը:
«Ասում են՝ հիմա մի անչափահաս երեխա ունես, գնա ուրիշների դռները կարտոլ հավաքի, հարուստների ամանները լվա, պահի երեխուդ: Ասում եմ` որտե՞ղ աշխատեմ, ընենց չի, որ ջան չեմ անում աշխատեմ, բայց աշխատանք չկա: Խնդրել եմ գոնե նպաստը տան, դրանով լույսի գումար վճարենք, մինչև երեխես գա բանակից, ասում են` պետությունն այդպես է որոշել, չենք կարող օգնել: Նպաստի համար գնացի մարզպետարան, բոլորին դիմել եմ, ասում են՝ բալերդ չի հերիքում: Լավ, էլ ի՞նչ վիճակում պիտի լինենք, որ բալերը հերիքի: Մարդ մի քիչ պիտի ինքնասիրություն ունենա, դրանից հետո ի՞նչ անեմ, ամեն օր լացեմ, ընկնեմ իրանց ոտքերը, դռները հերթով ծեծեմ, որ նպաստ տա՞ն: Մեզ պետք չի»,-ասում է Սիրուշ Մխեյանը:
Նրա պատմելով՝ նպաստից զրկելուց հետո եռամսյակային հրատապ oգնություն են ստացել՝ ամսական 17,000 դրամի չափով: Սիրուշ Մխեյանը չգիտեր՝ օգնությունը շարունակակա՞ն է լինելու, թե՞ դա էլ է պետությունը շատ համարելու ու դադարեցնելու է:
Թեեւ պատմում էր, բայց նշում էր, որ ամաչում է այս մասին բարձրաձայնել: Նույնիսկ կողք-կողքի ապրող հարևանները չգիտեն, որ իրենք դժվարություններ են հաղթահարում, գումար չունեն: «Ամոթ է, հիմա մարդիկ կարդան ի՞նչ կմտածեն մեր մասին»,-ասում էր Սիրուշը:
Այս ընտանիքը բավարարվում է եղածով և որևէ մեկին պահանջներ չի ներկայացնում: Նույնիսկ օգնության համար գյուղապետարան չեն դիմում, թեև համայնքապետը ժամանակ առ ժամանակ հնարավորության չափով օգնում է: Սիրուշը ուրախությամբ էր նշում, որ վարկ չունեն ու «Աստված չանի, որ ունենան»:
«Որ ընկնենք մեռնենք, վարկ չենք վերցնի: Աշխատանք չունենք, վարկը ո՞նց պիտի փակենք: Տուն էլ չունենք, որ տունը ծախենք բանկի փողը տանք»,-ժպտալով ասում է Սիրուշը: Գևորգը շարունակում է կնոջ խոսքը. «Բայց մի 250.000 դրամ խանութում պարտք ունենք: Որ ամոթ չլինի ասեմ՝ պարտքի համար գյուղամեջ դուրս չեմ գալիս»:

Landjaghbyur, Armenia: Warm Rays of Hope in a Cold Shelter
A family of three lives in the only temporary metal hut in Landjaghbyur, a village in Armenia’s Gegharkunik Province.
Gevorg Ghazarian, his wife Siroush Mkheyan, and their school-age daughter Gayaneh live there now. Their son was called to serve in the army last year.
When entering the house of “iron walls”, a 2011 calendar catches our attention. Gevorg explains that the “expired” calendar shows the year they entered the shelter. “It still hangs for us to remember,” he says.
Siroush and Gevorg’s family have moved from house to house after getting married. At first, they lived in their parents’ house, then moved to those of relatives and friends who had gone abroad.
Winters are harsh in Gegharkunik Province and the family finds it hard to heat the two-room hut. The wood stove has to be fueled constantly to prevent ice for forming inside.
“We thought it was shameful. How long could we live in other people’s houses? We gathered money and bought a domik (shelter). Now we live here dreaming of a small stone house,” says Gevorg, showing us the concrete foundation they wish to build their dream house on. He says the initiative seems “impossible” for now because of the lack of money. If they have the construction materials, he adds, he may build the house himself.
In spite of the cold iron walls of the shelter, the relations of the family members inside towards one another were warm and cordial. It was clean and tidy inside. Siroush didn’t want to complain. “I only ask for health from god, for us all. The rest will pass,” she says.
Still, Gevorg's face expresses the difficulties he faces at the age of 44. He had been working in Russia on a seasonal basis. After coming home last autumn, he could no longer go there because of health problems. Gevorg says he feels sorry he cannot work while he is young. Now, he says, everything has deteriorated in Russia too, either the employers don't pay in time, or the exchange rate is too law.
Before their son went to the army, the family had been getting a pension. The social workers have explained that the reason they do not receive a pension now is that their boy is an adult. Siroush’s argument that her son is in the army and doesn’t provide income, was useless. “That’s the law,” was the response she received.
“They told me that since I have a young child I should go collect potatoes door-to-door and wash the dishes for rich people. I replied that where can I find work. There isn’t any. I requested that at least we should get some assistance to pay for the electricity until my boy returns from the army. Their answer was they couldn’t help; it’s a government decision. Then, I went to the provincial government for assistance. I petitioned everyone, but was told that I didn’t qualify. Fine, but how poorly do we have to live in order to qualify. A person needs to have some pride. What can I do now? Must I keep knocking on doors for some assistance? We don’t need it,” says Siroush Mkheyan.
She says that after being refused assistance, they received 17,000 AMD ($36) in emergency aid for three months. Siroush doesn’t know if it will be extended.
Even though Siroush is telling me all this, she notes that she’s embarrassed to talk about the conditions in which the family lives. Even her close neighbors aren’t aware of the difficulties they face and that they have no money. “It’s embarrassing. People will read this now. What will they think of us?”
Despite the conditions they live in, the family proudly notes they have not taken out loans.
“Even if we fall down dead we won’t take any loans. We do not have jobs; how would we return the loan? Neither do we have a house, which we could sell to pay the bank,” Siroush says smiling.
Gevorg continues, “We owe the village store 250,000 drams ($510). I’m ashamed to say so, but because of this debt I never walk through the village center.”