ՊԵԿ-ի նոր նախագահն ու ազգային անվտանգության իրական բաղադրիչը
Ֆինանսների նախարարությունից առանձնացված պետական եկամուտների կոմիտեի նորանշանակ ղեկավարին հարկային և մաքսային ծառայողներին ներկայացնելիս հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը, դիմելով ներկաներին, ասաց. «Ձեր աշխատանքը, առավել ևս արտաքին բացասական ազդակների հետ կապված մեր տնտեսության վիճակը, ինձ մղում է նրան, որպեսզի պետական եկամուտների կոմիտեի համակարգը դասեմ ազգային անվտանգության բաղկացուցիչների շարքին: Պատահական չէ, որ այսօր ես եմ եկել ձեզ ներկայացնելու կոմիտեի նոր նախագահին: Սա նշանակում է, որ ես մշտապես պատրաստակամ եմ լինելու ինքս անձամբ մասնակցելու ծագած խնդիրներին լուծումներ գտնելու գործընթացին»: Եթե փորձենք «վերծանել» Սերժ Սարգսյանի այս հայտարարության ենթատեքստը, ապա նա հղում է երկու առանցքային ուղերձ:
Առաջին՝ հարկային կոմիտեի աշխատանքներն անմիջականորեն վերահսկելու է ինքը և անձամբ է գնահատելու պետական բյուջեի եկամտային մասի ապահովման գործընթացը։ Այս իմատսով ՊԵԿ նախագահի պաշտոնում նշանակված Հովհաննես Հովսեփյանը, ով մինչ այդ զբաղեցնում էր ՀՀ նախագահի վերահսկողակության ծառայության ղեկավարի պաշտոնը, ընդամենը ղեկավարելու է դրան ուղղված աշխատանքները, փաստացի լինելու է նախագահի աչքերն ու ականջներն այդ համակարգում և դե ֆակտո ենթակա ու հաշվետու է լինելու ոչ թե Կառավարությանը և վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին, այլ անձամբ իրեն՝ նախագահին։ Պատահական չէ, որ այդ պաշտոնին նշանակվում է հենց իր վերահսկողական ծառայության ղեկավարը, այսինքն՝ մարդ, ով վայելում է իր վստահությունն ու աջակցությունը։
Թվում էր, թե «քանդելով» ֆինանսների սուպերնախարարությունը՝ Սերժ Սարգսյանը թուլացնում է նախարար և Հայաստանի ամենախոշոր օլիգարխներից մեկը հանդիսացող Գագիկ Խաչատրյանի դիրքերը, ով իր փաստացի կարգավիճակով հավասարվել և հակակշռում էր վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին՝ ամրապնդելով վերջինիս քաղաքական դիրքերը։ Իրականում, սակայն, Սերժ Սարգսյանն այս քայլով գործադիրում ամրապնդում է միայն իր հենարանը, իր դիրքերը՝ միաժամանակ թուլացնելով թե՛ Գագիկ Խաչատրյանին և թե՛ Հովիկ Աբրահամյանին։ Սերժ Սարգսյանը, ի դեմս հարկային և մաքսային ծառայողների, ողջ նոմենկլատուրային անուղղակիորեն ասում է, որ իշխանության ամբողջական կրողը բացառապես ինքն է, և ինքն է վերցնում պատասխանատվությունը կառավարության գործունեության համար։
Երկրորդ՝ մուտքերի ապահովման առումով պետական բյուջեի կատարման խնդիրը բարձրացնելով ազգային անվտանգության բաղադրիչի մակարդակի՝ Սերժ Սարգսյանը շատ հստակ ուղերձ է հղում, որ առնվազն կարճաժամկետ հեռանկարի կտրվածքով իշխանության համար հենց փող հավաքելն է լինելու գերխնդիրը, ոչ թե կամ ոչ այնքան տնտեսության զարգացման, տնտեսական աշխուժության ապահովումը։ Այսինքն՝ նպատակը տնտեսական ներկա վիճակի և բոլոր մեծ ու փոքր խաղացողների վերահսկելիության ապահովումն է, որը, ինչպես նշեցինք, վերցնում է անձամբ իր ձեռքը։
Ընդհանրապես, անկախ երկրի տնտեսական վիճակից, բյուջեի մուտքերի ապահովումը, հարկահավաքությունը ոչ թե նպատակ է, այլ միջոց՝ լուծելու հենց ազգային անվտանգության ապահովման խնդիրը՝ առնվազն տնտեսական համակարգի կտրվածքով։ Դրանք միջոց են՝ մի կողմից կատարելու հասարակության առջև պետության ստանձնած սոցիալական պարտավորությունները, մյուս կողմից՝ նպատակային մեթոդաբանության, հարկային ու մաքսային ճկուն քաղաքականության շնորհիվ նպաստելու տնտեսական զարգացմանը, գործարար մթնոլորտի առողջացմանը, ներկրման ու արտահանման մրցակցային շուկաների, ներքին ու արտաքին ներդրումների համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը։ Փետրվարի 12-ին իր նստավայրում ամբողջ իշխանական իսթեբլիշմենթի առջև ունեցած ելույթում Սերժ Սարգսյանը հենց դրանց մասին էլ խոսում էր. «Ինչպես արդեն պնդեցի քիչ առաջ, երբեք չեմ խորշելու կրկնել հիմնարար սկզբունքները: Խոսքս, իհարկե, տնտեսական կյանքում հավասար մրցակցային պայմանների ապահովման և հովանավորչության վերացման մասին է, պետական, համայնքային բյուջեների և վարկային միջոցների անձեռնմխելիության մասին է, խաղի նոր կանոններն անխտիր բոլորի վրա հավասարապես տարածվելու մասին է»,-ասում էր նա:
Հիմա հարց է առաջանում՝ ինչպե՞ս կարելի է կիրառելի դարձնել այդ սկզբունքները՝ ըստ էության գործիք, միջոց հանդիսացող ՊԵԿ-ի գործունեությունը ազգային անվտանգության բաղադրիչ դարձնելու, այսինքն՝ նպատակի վերածելու միջոցով։ Եթե այդես է և եթե պետական եկամուտների հավաքագրումն ազգային անվտանգության բաղադրիչ է, ապա այդ դեպքում ինչի՞ բաղադրիչ է պետական, հանրային միջոցների ծախսման արդյունավետության ապահովումը։ Դա այնքան էլ կարևոր չէ՞, այստեղ ամեն ինչ թափանցիկ ու վերահսկելի՞ է, թե՞ համարվում է, որ այդ ոլորտն արդեն վստահելի ձեռքերում է՝ ի դեմս ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանի։ Բայց եթե այդպես է, ապա իմաստ չկար ՊԵԿ-ը «պոկել» ֆիննախից։
Մյուս կողմից՝ հարց է առաջանում, թե որքանո՞վ կարելի է կիրառելի դարձնել հավասար մրցակցային պայմանների ապահովման, հովանավորչության վերացման, պետական, համայնքային բյուջեների և վարկային միջոցների անձեռնմխելիության, խաղի նոր կանոններն անխտիր բոլորի վրա հավասարապես տարածելու մասին սկզբունքները՝ ՊԵԿ-ի ղեկավարի պաշտոնում այնպիսի ոչ միանշանակ ֆիգուրի նշանակմամբ, ով հայտարարագրած իր նյութական միջոցների կուտակման կասկածելի, անհասկանալի աղբյուրների պատճառով անգամ մեծագույն ցանկության դեպքում չի կարող հանրությանը վստահություն ներշնչել։
Դա այն դեպքում, երբ, ինչպես նորանշանակ ՊԵԿ նախագահի կենսագրությունն է վկայում, իր ողջ աշխատանքային գործունեության ընթացքում նա զբաղվել է դասախոսական գործունեությամբ և, բացառությամբ, թերևս 2006թ. 11 ամիսների, զբաղեցրել միայն պետական պաշտոններ, որոնցից վերջին 8 տարիները՝ նախագահի վերահսկողության ծառայության պետի կարգավիճակում։ Հետաքրքրական է՝ մինչ այս նշանակումը կատարելը նախագահը հետաքրքրվե՞լ է՝ որտեղի՞ց իր ենթակային այդ միջոցները։ Արդյոք որևէ մեկին հետաքրքրե՞լ է այն հարցը, թե նման նշանակումն ինչպե՞ս է ընկալվելու ընդամենը երկու-երեք շաբաթ առաջ նախագահի արած «շահերի բախման դեպքերի բացահայտման և կանխարգելման առավել արդյունավետ գործիքների ստեղծման անհրաժեշտության», իշխանության  նկատմամբ հանրային վստահության վերականգնման մասին հայտարարությունների ֆոնին։
Փաստն այն է, որ թե՛ պետական եկամուտների հավաքագրման, թե՛ ծախսման ու բաշխման գործառույթները, այսինքն՝ պետական փողերի կառավարման ողջ համակարգը, և թե՛ ընդհանուր առմամբ ողջ Կառավարությունը թողնված է օլիգարխներին։ Ու այս առումով դերակատարների փոխատեղումներից բացի իրականում ոչինչ չի փոխվում։
Մինչդեռ ազգային անվտանգության ապահովման խնդիրը ՊԵԿ-ի կամ ֆիննախի մեջ չէ, այլ գործադիր իշխանությունը, ինչպես նաև տնտեսական ողջ համակարգը օլիգարխիայի գերիշխանությունից ազատագրելու կարողության կամ ցանկության։ Օլիգարխները չեն կարող իրենք իրենց դեմ պայքարել, չեն կարող իրենք իրենց քերել՝ հանուն պետական բյուջեի։ Նրանք պարզապես չեն կարող երկիրն ու տնտեսությունն իրենք իրենցից ազատագրել։

Новый председатель КГД и реальный компонент национальной безопасности
Новоназначенного руководителя Комитета госдоходов, который недавно был отделен от Министерства финансов, представил сотрудникам президент страны Серж Саргсян. Подтекст его короткой речи содержал два ключевых мессиджа.
Во-первых, глава государства будет лично контролировать работу КГД и оценивать процесс обеспечения поступлений в госбюджет. В этом смысле новый руководитель КГД Ованнес Овсепян, который до этого занимал должность руководителя контрольной службы президента РА, фактически станет глазами и ушами президента в данной сфере и де-факто будет подотчетен не правительству и его главе Овику Абрамяну, а лично президенту. Неслучайно, что на эту должность назначен руководитель контрольной службы именно главы государства, то есть человек, пользующийся его доверием.
Серж Саргсян, разделяя суперминистерство финансов, казалось, ослабляет позиции министра и одного из самых крупных олигархов Армении Гагика Хачатряна, кто своим статусом уравновешивал премьер-министра Овика Абрамяна, укрепляя его политические позиции. На самом деле этим шагом Серж Саргсян укрепляет лишь свою опору и свои позиции, ослабляя одновременно и Гагика Хачатряна, и Овика Абрамяна. Обращаясь к сотрудникам налоговой и таможенной служб, Саргсян говорил косвенно всей номенклатуре, что вся полнота власти принадлежит только ему и что именно он берет на себя ответственность за деятельность правительства.
Во-вторых, поднимая вопрос обеспечения поступлений в госбюджет на уровень компонента национальной безопасности, президент адресовал очень четкий мессидж о том, что в краткосрочной перспективе сверхзадачей становится сбор денег, а не развитие экономики ии обеспечение экономической активности. То есть цель состоит в обеспечении контроля за нынешней экономической ситуацией и всеми крупными и мелкими игроками, что, как мы уже отметили, Серж Саргсян берет в свои руки.
Вообще, независимо от экономического положения страны, обеспечение поступлений в бюджет и сбор налогов – не цель, а средство решения задачи по обеспечению именно национальной безопасности как минимум в плане экономической системы. Это средства, позволяющие с одной стороны выполнять социальные обязательства государства перед обществом, с другой – посредством гибкой налоговой и таможенной политики способствовать экономическому развитию, оздоровлению бизнес-среды, импорту и экспорту на конкурентоспособные рынки, созданию благоприятных условий для внешнего и внутреннего инвестирования.
В своем выступлении 12 февраля перед властным истеблишментом Серж Саргсян говорил именно об этом. Касаясь основополагающих принципов, глава государства заявил: “Я, конечно, имею в виду обеспечение в экономической жизни равных конкурентных условий, устранение протекцинизма, неприкосновенность государственного и общинных бюджетов, кредитных средств, а также то, что новые правила игры распространяются в равной степени на всех без исключения”.
Напрашивается вопрос: как можно применить эти принципы путем превращения деятельности КГД, являющегося по сути инструментом, в компонент национальной безопасности? Если это так и если сбор госдоходов является компонентом национальной безопасности,тогда компонентом чего является обеспечение эффективности использования государственных, общественных средств?
Означает ли это, что сказанное не столь важно, что здесь все прозрачно и подлежит контролю или можно считать, что данная сфера находится уже в надежных руках министра финансов Гагика Хачатряна? Но если это так, какой был смысл в отделении КГД от Министерства финансов?
С другой стороны возникает вопрос: в какой мере можно обеспечить равные конкурентные условия, устранение протекционизма, неприкосвенность государственных, бюджетных и кредитных средств, распространение новых правил игры на всех без исключения путем назначения на должность руководителя КГД такой неоднозначной личности, которая в силу задекларированных ею сомнительных источников накопления капитала даже при большом желании не может внушать доверие обществу?
И это в том случае, когда биография новоназначенного председателя КГД свидетельствует о том, что на протяжении всей своей трудовой деятельности он занимался преподавательской работой и за исключением 2006 года занимал лишь государственные посты, при этом последние восемь лет пребывал в должности начальника контрольной службы президента. Любопытно, поинтересовался ли президент, производя это назначение, откуда у его подчиненного такой капитал? Заинтересовал ли кого-нибудь вопрос о том, как может быть воспринято это назначения на фоне сделанных недавно президентом заявлений “о необходимости наиболее эффективных инструментов выявления и предотвращения случаев столкновения интересов” и о восстановлении общественного доверия к власти?
Факт, что функции по сбору, расходованию и распределению госдоходов, то есть вся система управления государственными финансами и в целом все правительство оставлены олигархам. И в этом плане от перемены мест акторов ничего не меняется.
Между тем проблема обеспечения национальной безопасности состоит не в Комитете госдоходов и не в Минфине, а в исполнительной власти, а также в способности или желании избавить всю экономическую систему от сверхвласти олигархии. Олигархи не могут бороться сами против себя, не могут выскрести сами себя ради государственного бюджета. Они просто не могут избавить страну и экономику от самих себя.