Դիվերսիոն ներթափանցման փորձ. հակառակորդը զոհեր ունի
Մարտի 10-ին՝ ժամը 23:20-ի սահմաններում, Պաշտպանության բանակի հարավարևելյան ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: ԼՂՀ ՊՆ լրատվական ծառայության հաղորդմամբ՝ ՊԲ առաջապահ զորամասերը ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի հետախուզադիվերսիոն խմբի առաջխաղացումը և վերջինիս հասցնելով առնվազն 2 զոհ և վիրավորներ՝ հետ շպրտել իրենց ելման դիրքերը: Կանխարգելիչ գործողության ընթացքում պաշտպանության բանակը կորուստ չի ունեցել:
Մարտի 10-ին և լույս 11-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, 60 (17 արկ) և 82 (47 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, ՌԳՊ-7 (4 արկ) ու ՀԱՆ-17 (4 արկ) տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 5500 կրակոց:
Բացի վերոնշյալից, ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև հաուբից տիպի հրանոթներ:
«Հատկանշական է մանավանդ այն հանգամանքը, որ հակառակորդը նշված հրանոթներից անցած գիշեր արդեն հրետակոծության է ենթարկել ոչ միայն Ակնայի (Աղդամի) ուղղությամբ տեղակայված հայկական ստորաբաժանումների դիրքերը, այլև առաջնային գծից բավականին մեծ խորությամբ գտնվող որոշ տարածքներ, ինչը թերևս, աննախադեպ է 1994թ. մայիսից հաստատված հրադադարի ողջ ընթացքում: Նման նախահարձակ գործողություններից կատարվելիք հետևությունը մեկն է՝ հակառակորդը որդեգրել է հակամարտության գոտում իրադրության ապակայունացմանն ուղղված առավել սանձարձակ մարտավարություն, ինչը հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով»,- նշված է ԼՂՀ Պն տարածած հաղորդագրության մեջ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են նպատակաուղղված և պատժիչ գործողությունների: Առաջնային գծի ողջ երկարությամբ հայկական ուժերը վստահորեն վերահսկում են օպերատիվ իրավիճակը:

Попытка диверсионного проникновения: противник понес жертвы
10 марта около 23:20 на юго-восточном направлении Армии обороны НКР противник предпринял очередную попытку диверсионного проникновения. Передовые подразделения АО вовремя обнаружили передвижение разведывательно-диверсионной группы противника и, причинив ей потери двумя убитыми и несколькими ранеными, отбросили на исходные позиции. При этом Армия обороны потерь не понесла.
10 и в ночь на 11 марта на линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана противник использовал стрелковое оружие различного калибра, а также минометы калибра 60-мм (17 снарядов), 82-мм (47 снарядов), гранатометы «АГС-17» (4 снаряда), «РПГ-7» (4 снаряда). По карабахским позициям было произведено свыше 5500 выстрелов. Кроме того, ВС Азербайджана использовали гаубицу.
Примечательно, что минувшей ночью артиллерийскому обстрелу со стороны противника подверглись не только армянские позиции, дислоцированные в направлении Акна (Агдам), но и территории, находящиеся достаточно глубоко от линии соприкосновения. Это беспрецедентное явление с момента подписания в мае 1994 года соглашения о прекращении огня.
Отсюда можно сделать вывод о том, что противник взял на вооружение тактику по дестабилизации ситуации в зоне конфликта, что чревато непредсказуемыми последствиями.
Для подавления активности противника передовые подразделения Армии обороны НКР прибегли к целенаправленным карательным мерам. Армянские силы уверенно контролируют оперативную ситуацию на всей передовой линии.