Հայկական 7 ընկերություններ ներկայացնում են ոլորտի ձեռքբերումները՝ Դյուսելդորֆի «PROWEIN 2016» գինու և ալկոհոլային խմիչքների ցուցահանդեսում
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը հայկական յոթ ընկերությունների հետ համատեղ մարտի 13-15-ը մեկ միասնական տաղավարով Գերմանիայի Դուսելդորֆ քաղաքում մասնակցում է «PROWEIN՛2016» գինու և ալկոհոլային խմիչքների միջազգային մասնագիտացված ամենամյա ցուցահանդեսին: Այն Եվրամիության առաջատար և աշխարհի հանրաճանաչ ցուցահանդեսներից մեկն է, որին այս տարի ներկայացված է շուրջ 6000 մասնակից ավելի քան 50 երկրից և որին սպասվում է 52 հազար մարդու այցելություն: Այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը:
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամն այս ցուցահանդեսին հայկական ընկերությունների մասնակցությանն աջակցել է արտահանման խթանմանն ուղղված կառավարության քաղաքականության շրջանակում։
«Նպատակ ունենալով խթանել հայկական գինեգործության ոլորտի զարգացումը, նպաստել ԵՄ շուկայում հայկական գինեգործական արտադրանքի ճանաչելիության բարձրացմանը և արտահանման ծավալների աճին՝ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամն արդեն երկրորդ անգամ է մասնակցում այս ցուցահանդեսին, ինչը համահունչ է գինեգործության զարգացման ռազմավարության շրջանակում իրականացվող աշխատանքներին: Այս բոլոր քայլերն ուղղված են նաև ամրապնդելու ոլորտի վերջին տարիների հաջողությունները»,- ասել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատրյանը։
Ամեն տարի, ցուցահանդեսից առաջ, փետրվարին տեղի է ունենում «MUNDUS VINI» միջազգային գինու հեղինակավոր մրցանակաբաշխությունը, որի ընթացքում այս տարի հայկական երեք ընկերություններ՝ «Ոսկեվազի Գինու Գործարան», «Վան Արդի» և «Արմենիա Վայն», արժանացել են 2-ական ոսկե և արծաթե մեդալների։

Семь армянских компаний представляют свои вина на дюссельдорфской выставке алкогольных напитков “PROWEIN-2016”
Фонд развития Армении совместно с семью компаниями принимает участие в ежегодной международной специализированной выставке вина и алкогольных напитков PROWEIN-2016, которая проходит в Дюссельдорфе 13-15 марта. На выставке представлены около 6000 участников из более чем 50 стран мира, а число посетителей может составить 52 тысячи. Об этом сообщает Фонд развития Армении.
Исполнительный директор ФРА Арман Хачатрян отметил, что фонд участвует в этой выставке уже второй раз, имея целью стимулировать развитие армянского виноделия, повысить степень узнаваемости армянской продукции на европейском рынке и способствовать росту объемов экспорта. Все эти шаги направлены на укрепление успехов, достигнутых в данной отрасли за последние годы.
Каждый год в феврале, перед проведением выставки PROWEIN, организуется престижный международный конкурс вина MUNDUS VINI. В этом году три армянские компании – “Воскевазский Винный Завод”, “Ван Арди” и “Армения Вайн” – получили на этом конкурсе по 2 золотые и серебряные медали.