Էդվարդ Նալբանդյանի և Վրաստանի ԱԳ նախարար Միխեիլ Ջանելիձեի հանդիպումը
Մարտի 25-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի արտգործնախարար Միխեիլ Ջանելիձեին:
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ երկու հարևան երկրների կառավարությունների այլ անդամների միջև ավանդաբար ձևավորվել են սերտ գործընկերային հարաբերություններ, որոնք ուղղված են երկու պետությունների միջև համագործակցության ամրապնդմանն ու խորացմանը։ Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերություններին` Էդվարդ Նալբանդյանը գոհունակությամբ շեշտեց. «Քիչ է Հայաստանի և Վրաստանի հարաբերությունները բնորոշել միայն որպես բարիդրացիական: Այդ հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ հարգանքի վրա և ժամանակի փորձությունն են անցել։ Այն ամենն, ինչը բնորոշում է հայ և վրացի ժողովուրդներին, սերտորեն շաղկապված է։ Եվ դա պատահական չէ, քանի որ մենք կողք կողքի ապրում ենք հազարավոր տարիներ»։
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի և ջերմ ընդունելության համար` Միխեիլ Ջանելիձեն նշեց, որ սա որպես Վրաստանի նոր արտգործնախարար երկու ամսվա ընթացքում իր երկրորդ հանդիպումն է Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարի հետ, և այն լավ առիթ է՝ քննարկելու երկկողմ օրակարգի հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրներ։ Վրաստանի ԱԳ նախարարն ասաց, որ երկու երկրները ակտիվորեն համագործակցում են տարբեր ոլորտներում, և ընդգծեց, որ Վրաստանը պատրաստակամ է ձեռնարկել հավելյալ քայլեր՝ փոխգործակցության առավել խորացման և ամրապնդման համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկու երկրների ղեկավարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը, հայ-վրացական օրակարգի բազմաթիվ հարցեր, անդրադարձ արվեց իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմանը, արտգործնախարարությունների միջև խորհրդատվություններին, միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքներին, միջխորհրդարանական շփումներին, Վրաստանում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանմանը։
Հայաստանի ԱԳ նախարարն իր գործընկերոջը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները՝ կարևորելով Վրաստանի աջակցությունը միջնորդության միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի՝ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։

On March 25, Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian received Foreign Minister of Georgia Mikheil Janelidze, who is paying an official visit to Armenia.
Welcoming the guest, Minister Nalbandian mentioned, that traditionally close partnership relations have been established over the years between the representatives of the governments of the two neighbouring states, directed towards strengthening and deepening of cooperation between our states. Reflecting on bilateral ties, Edward Nalbandian commended, "To say that the relations between Armenia and Georgia are friendly, means to say very little. This is a time-tested friendship based on mutual respect. Everything which characterizes Armenian and Georgian peoples is closely interconnected. This is not a coincidence, as we live side by side for over thousands of years."
Expressing gratitude for the invitation and the reception, Mikheil Janelidze stressed, that this is his second meeting with Foreign Minister of Armenia in the capacity of new Foreign Minister of Georgia in two months, and that was a good opportunity to discuss issues on the bilateral agenda, as well as international and regional issues. The Foreign Minister of Georgia said, that the two states actively cooperate in different areas, and stressed that Georgia is ready to exert additional efforts to further deepen and strengthen the cooperation.
During the meeting, the process of implementation of agreements made by the Presidents of our countries, numerous issues on the Armenian-Georgian agenda were discussed; expansion of legal framework, consultations between the MFAs, activity of Inter-Governmental Committee, inter-parliamentary exchanges, preservation of Armenian cultural heritage were touched upon.
Minister of Foreign Affairs of Armenia presented to his counterpart the latest developments in the Nagorno-Karabakh issue, attaching importance to Georgia's support to the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs – the only internationally mandated format.