ԼՂՀ ԱԳՆ. «Ադրբեջանի կողմից լարվածության նման սրումը հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով»
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության զինված ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով ադրբեջանական կողմը նախաձեռնել է լարվածության աննախադեպ սրում՝ ծանր տեխնիկայի, հրետանու և ռազմական ավիացիայի կիրառմամբ։ Ադրբեջանական զինված ուժերը հրետակոծման են ենթարկել ոչ միայն ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի առաջապահ դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրերը, ինչը հանգեցրել է զոհերի, այդ թվում խաղաղ բնակչության շրջանում։
Ադրբեջանի կողմից լարվածության նման սրումը հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով։ Ստեղծված իրավիճակում ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը ձեռնարկում է անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ պարտադրելու Ադրբեջանին դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ Հնարավոր հետևանքների համար ողջ պատասխանատվությունը կրում է բացառապես ադրբեջանական կողմը, որը  հերթական անգամ անպատասխանատու և անիմաստ արկածախնդրություն է ձեռնարկել։
Կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին հրապարակայնորեն ու վճռականորեն դատապարտել Ադրբեջանին՝ իրավիճակի հետևողական սրման, տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության խախտման համար։

NKR Ministry of Foreign Affairs Statement
In the early hours of April 2, Azerbaijan has initiated an unprecedented and explosive escalation of tension along the line of contact between the armed forces of Azerbaijan and Nagorno-Karabakh Republic with the use of heavy armor, artillery and combat aircraft. Azerbaijani armed forces shelled by artillery not only advanced positions of the NKR Defense Army, but also the civilian settlements that resulted in casualties, including among the civilian population.
Such an escalation of tension by Azerbaijan is fraught with unexpected consequences. In this situation, the NKR Defense Army is taking all necessary measures to force Azerbaijan to cease hostilities. Azerbaijan bears full responsibility for possible consequences, a country which once again has initiated irresponsible and senseless adventurism.
We urge the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-office publicly and strongly condemn Azerbaijan for the systematic escalation of the situation, violation of peace and stability in the region.