Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
Ապրիլի 9-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ջեյմս Ուորլիքին, Պիեռ Անդրյոյին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկին:
ԱԳՆ լրատվական ծառայության հաղորդմամբ՝ համանախագահները Հայաստանի արտգործնախարարին տեղեկացրին Ստեփանակերտում' Արցախի իշխանությունների և Բաքվում' Ադրբեջանի ղեկավարության հետ ունեցած հանդիպումների մասին։
Խոսելով մարդկային բազմաթիվ զոհերի պատճառ հանդիսացած Ադրբեջանի հերթական ագրեսիայի մասին՝ Էդվարդ Նալբանդյանն ասաց. «Բոլորի համար ակնհայտ է, որ այս հարձակումը նախորոք ծրագրված և նախապատրաստված գործողություն էր։ Բաքուն Լեռնային Ղարաբաղի դեմ կիրառեց իր կուտակած հարձակողական ողջ զինանոցը, որը ձեռք էր բերվել վերջին տարիներին։ Տեղի ունեցավ այն, ինչի մասին մենք բազմաթիվ անգամ զգուշացրել ենք միջազգային հանրությանը, համանախագահ երկրներին. Բաքվի՝ ուժի կիրառման սպառնալիքներին չհակազդելու դեպքում դրանք կարող են բերել այնպիսի հետևանքների, որոնց ականատեսը մենք դարձանք այս օրերին»։
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծեց, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետևանքով լուրջ հարված է հասցվել ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։ Նախարարի խոսքերով հրատապ քայլեր են հարկավոր իրադրության կայունացման համար։ Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին այս ուղղությամբ գործադրվող քայլերի մասին։

Meeting of Edward Nalbandian with OSCE Minsk Group Co-Chairs
On April 9, Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian received OSCE Minsk Group Co-Chairs Igor Popov, James Warlick, Pierre Andrieu and Andrzej Kasprzyk, Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
The Co-Chairs informed Foreign Minister of Armenia about the meetings they had with the authorities of Artsakh in Stepanakert and the leadership of Azerbaijan in Baku.
Regarding yet another aggression unleashed by Azerbaijan which resulted in numerous human losses, Edward Nalbandian said, "It is clear to everyone that this offensive was pre-planned and prepared well in advance. Baku used against Nagorno-Karabakh its entire offensive military arsenal, acquired over recent years. We had on numerous occasions warned the international community, the Co-Chair countries on what happened. We had alerted that the absence of reaction to the threat of use of force by Baku would result in what we have witnessed these days."
Edward Nalbandian stressed, that the large-scale military actions unleashed by Azerbaijan have seriously damaged the negotiation process of Nagorno-Karabakh settlement and the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. According to the Minister, urgent steps are required for the stabilization of the situation. The interlocutors exchanged thoughts on the efforts exerted in this direction.