Ի տարբերություն ժամանակակից քաղաքական բառապաշարից գրեթե դուրս մղված ապստամբություն, խռովություն, հեղաշրջում բառերի, «հեղափոխություն»-ը շարունակում է գործածվել, բայց` իմաստափոխված կամ շատ ավելի լայն, հաճախ` քաղաքական բովանդակությունից բոլորովին զուրկ իմաստով։
Ուրեմն, տարբեր են նաեւ հեղափոխություն անելու ձեւերը։ Այսօր հայաստանյան իրականության մեջ առաջ են եկել քաղաքական պայքարի կամ ընդդիմության, քաղաքական պրակտիկաների նոր ձեւեր կամ առնվազն նոր անուններ` «Այլընտրանք», «Քաղաքացիական անհնազանդություն», «Իմպիչմենտ». հասարակության մեջ կատարված լուրջ փոփոխությունները ստիպում են քաղաքական գործունեության եւ պայքարի նոր ձեւեր փնտրել։
Խորհրդային վերջին տարիներին ազգային-ազատագրական պայքարի արենա դարձած Թատերական հրապարակը, վերանվանվելով Ազատության հրապարակ, հեգնականորեն 2000-ականների սկզբին արդեն բարեհաջող կերպով վերածվել էր ժամանցի եւ զվարճության տարածքի։ Կարծում եմ, որ այսօր ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը (առաջին հերթին` «Իմպիչմենտ»-ը), ի թիվս այլ բաների, պայքարում են հրապարակի վերաքաղաքականացման համար։ Եթե այդպես է, ապա պայքարը դուրս է գալիս նեղ քաղաքական շրջանակից, ստանում սոցիալական եւ մշակութային շերտեր, վերածվում պայքարի` հանուն որոշակի արժեքների։ Նման պայքարը, որը բնորոշ է այսպես կոչված «նոր սոցիալական շարժումներին», ոչ միայն (եւ հաճախ` ոչ այնքան) մարդկանց համախմբում է որոշակի քաղաքական նպատակի շուրջ, այլեւ ձգտում փոփոխություններ մտցնել կառավարության նպատակների եւ արմատացած մշակութային արժեքների մեջ։
Այսպիսով, կարելի է ենթադրել, որ ներկա պայքարը նաեւ Ազատության հրապարակի համար է, նրա նշանակությունը փոխելու, վերաիմաստավորելու կամ նախկին իմաստը վերականգնելու համար։
Պայքար հանուն իմաստի
Ակնհայտ է, որ տարածությունը եւ մասնավորապես` քաղաքային տարածությունը, տարածության կազմակերպման ձեւերն ու միջոցներն ունեն գաղափարաբանական եւ քաղաքական չափում։ Տոտալիտար հասարակությունների ճարտարապետության 20-րդ դարի օրինակները (Մոսկվա, Բեռլին), քաղաքական պայքարի ինչ-ինչ ձեւեր անկարելի դարձնող քաղաքային նախագծերը` Փարիզի լայնամասշտաբ վերակառուցումից (որի լայն պողոտաներն այլեւս պիտանի չէին բարիկադներ կառուցելու համար) մինչեւ 1960-ականների ուսանողական հուզումներից դաս քաղած ամերիկյան համալսարանական կամպուսների նոր ճարտարապետությունը, տարածության կազմակերպման եւ քաղաքականության միջեւ կապի առավել ակնհայտ դրսեւորման օրինակներ են։
Խորհրդային Երեւանում Օպերայի շրջակա տարածքը եւ Լենինի հրապարակը կազմում էին միմյանց լրացնող եւ, միաժամանակ, հակադրվող բեւեռներ։ Եթե վերջինն առավելապես նույնացվում էր մայրաքաղաքի պետական-կուսակցական, ապա առաջինը` հայության արդիականացումը մարմնացնող, արդիական բարձր ազգային մշակույթը (գրականություն, երաժշտություն, ճարտարապետություն, գեղանկարչություն) ստեղծած մարդկանց արձաններով հանդերձ (Թումանյան, Սպենդիարյան, Կոմիտաս, Թամանյան, Սարյան), ազգային-մշակութային ասպեկտների հետ։ Սա արդիական հավակնությունների ավելի, քան անթաքույց ձեւակերպման եւ ներշնչման, որոշակի արժեքների մարմնավորման եւ տեւականացման տարածություն էր ` կազմակերպված ճարտարապետության եւ արձանագործության միջոցներով։ Օպերան ` որպես շինություն եւ մշակութային հաստատություն, եւ մշակութային գործիչները, այսպիսով, Թատերական հրապարակին եւ շրջակա հանգստի գոտուն հաղորդում էին որոշակի խորհրդանշային լիցք` ողջ տարածությունը ներգրավելով արդիական-ազգային (որտեղ ազգայինն անբաժան էր խորհրդայինից) գաղափարաբանության հեռանկարի մեջ։
Հենց այս վայրը կարող էր լինել համազգային շարժման կենտրոնը, քանզի շարժումը լիովին տեղավորվում էր այդ հեռանկարի մեջ թե՛ իր պաթոսով, թե՛ պատրանքներով։ Այս շրջանում Թատերական հրապարակը նվիրագործվեց որպես բացարձակ քաղաքական նկրտումների ազդարարության ամբիոն եւ հանրությունը փոխակերպող անցումային ծեսի տարածություն։
Վերջին տարիներին մի քանի անգամ առիթ եմ ունեցել գրելու Երեւանի քաղաքային լանդշա ֆտի արմատական փոփոխությունների, մասնավորապես` Օպերայի շրջակա տարածքը ժամանցի գոտու վերածելու ընթացքի մասին` ընդգծելով երկու հանգամանք։ Առաջինը սոցիալական տարածության վերաիմաստավորումն է` նվիրական նշանակություններից տարածությունը մաքրազերծելու միջոցով, արդիության տարածական եւ խորհրդանշանային պաշարների շահագործումն առեւտրային նպատակներով։ Երկրորդը Ազատության հրապարակի քաղաքական չափումը ջնջելու` իշխանությունների անթաքույց ցանկությունն է։ Որպես հանրային տարածության մի տեսակ, որը ոչ միայն զուգորդվում էր ազգային ինքնագիտակցության եւ հավաքական կամքի բարձր դրսեւորման, այլեւ ազատ զրույցի, խորհրդածության եւ քաղաքական բանավեճի հնարավորության հետ, Ազատության հրապարակն արժանի էր իշխանությունների հատուկ ուշադրությանը։ Անթույլատրելի էր թողնել այն որպես վիճարկման ենթակա ասպարեզ, բաց պահել քաղաքական նոր հավակնությունների առաջ, որոնք, մուտք գործելով այդ տարածք, ցանկանում են ձեռք բերել հասարակական օժանդակություն եւ լեգիտիմություն։ Այսինքն ` 2000-ականների սկզբին այս հրապարակում ընթացքի մեջ էր երկրորդ հեղափոխությունը ` դանդաղ, աննկատ, որը վերածեց այն զվարճության եւ ժամանցի գոտու։ Այսօր այդ փոխակերպումն այլեւս փաստ է. մենք ապրում ենք նոր հասարակության մեջ։ Հրապարակում եւ շրջակա տարածքում կատարվող ամեն բան ` համերգներ, տոնակատարություններ եւ այլ միջոցառումներ, այս կամ այն չափով ծառայում է սպառողական համերաշխության ամրապնդմանը, ներկա հասարակական կարգի վերարտադրությանը։ Հ աստատվել են արժեքներ, որոնք, թվում է, անհնար է փոխել հանրահավաքներով ու երթերով…
Տարածությանը որոշակի արժեքներ վերագրելու, նոր իմաստներ խարսխելու կամ հները վերականգնելու համար, ամենայն հավանականությամբ, հարկ է էապես ընդլայնել գործունեության շրջանակը (եթե ենթադրենք, որ տեղը, տարածությունը առաջվա պես զգայուն է նմանօրինակ պրակտիկաների նկատմամբ, մանավանդ, որ նոր արժեքներն ու իմաստներն այլեւս միավորող-համազգային չեն, այլ բաժանում են ազգը տարբեր հատվածների)։
Առայժմ համառոտ թվարկեմ այն դժվարությունները, որոնց, իմ կարծիքով, այսօր բախվում են Ազատության հրապարակի (եւ այդպես ` անհատների ու խմբերի) վերաքաղաքականացման կամ այդ տարածության քաղաքական իմաստի վերջին պատառները փրկելու ջանքերը։
Ներկա հայաստանյան հասարակությունը մեծապես զուրկ է խորհրդահայության արդիական հավակնություններից եւ կարողություններից, իսկ երիտասարդությունն աճել է հենց այդպիսի պայմաններում։ Ազատության հրապարակը ոչ միայն ապանվիրականացվել է, այլեւ նոր սերնդին առհասարակ անծանոթ են նրա նախկին իմաստները. քաղաքացին վերածվել է սպառողի։ Փոխվել է տարածությունը, փոխվել է մարդը, փոխվել է հանրության միավորման սկզբունքը։ Մարդիկ շատ ավելի շարժուն են Հայաստանից հեռանալու իրենց հնարավորություններով (թեկուզ ` երեւակայական) եւ միասնական ազգային պատկանելության շղթայով առաջվա պես խարսխված չեն «հայրենի հողին»։ Սրան հակառակ` հասարակությունը շատ ավելի տարասեռ է, անհատները ` սոցիալական իմաստով նվազ շարժուն, քանի որ արդեն առաջ են եկել սոցիալական խավերն իրարից բաժանող բավական հստակ գծեր։
Վերջապես, վճռական գործոն է էլեկտրոնային մեդիայի ազդեցության հնարավորությունների էական մեծացումը. տասնյակ հեռուստաալիքների մատչելիության եւ բջջային հեռախոսների տարածվածության պայմաններում մարդիկ ապրում են հարաճունորեն մեդիականացվող տարածության մեջ։ Տպագիր խոսքը կորցրել է իր նախկին ուժը, իսկ էլեկտրոնային տեղեկատվամիջոցների բարեհաճությունը չվայելող քաղաքական շարժումը չի կարող ակնկալել նշանակալի զանգվածային ազդեցություն։

Unlike certain words that have been removed from the vocabulary of modern politics - “rebellion”, “uprising” and “revolt” – “revolution” continues to be used, but with a different meaning, or in a much broader sense, sometimes even without any political tones.
Therefore, the ways in which in a revolution is achieved are also different. Today, inArmenia's reality, new methods of political struggle and opposition have emerged in political practice, or at least new names – “Alternative”, “Civil Disobedience”, “Impeachment”, for example. Major changes in society have forced people to find new means of political struggle and action.
Theater Square, which had become an arena of the national freedom struggle in the final years of theSoviet Unionand was later renamedFreedom Square, was insultingly but successfully transformed in the early 2000s into an entertainment zone. It seems to me that the opposition political movements (particularly Impeachment) are, among other things, aiming to re-politicize the square. If that is the case, then the struggle is not confined to politics alone, but takes on a social and cultural dimension and is transformed into a struggle for specific values. Such a struggle, which is typical of the so-called new social movements, does not just unite people around a political idea (and is not even principally aimed at that) but rather seeks to make changes in the government's objectives and in cultural dimensions which seem to have become entrenched.
Thus, one can assume that the fight is also forFreedom Square, to change its significance, to give it new meaning or to restore the meaning that it used to have.
A Struggle for Meaning
It is obvious that space, and particularly political space, as well as the means and ways to organize that space all have ideological and political dimensions. There are some clear examples of the connection between the organization of space and politics, starting from the architecture in totalitarian countries in the 20 th century (Moscow, Berlin) as well as the large-scale reconstruction work in Paris (where using barricades on the wide streets was no longer practically possible) and American university campuses built after lessons were learned from the concerns that students expressed in the 1960s.
In Soviet Yerevan, the areas surrounding the Opera andLenin Squarewere complementary, yet at the same time opposite, poles. WhileLenin Squarewas an expression of the state and the capital, the Opera embodied the modernization of the Armenian nation and the national heroes (Tumanyan, Spendiaryan, Komitas, Tamanayan, Saryan) who created the Armenians'rich culture (literature, music, architecture, art). This was an overt space of embodiment and inspiration for certain values and their immortalization, achieved through architecture and sculpture. The Opera, as a building and a cultural institution, and the cultural icons surrounding it were symbolic, giving the whole area a spirit of national ideology for the future (where national had been indistinguishable from Soviet).
This was the area which could serve as the epicenter of a national movement, because that movement was in harmony with that ideology for the future, with both its pathos and its illusions. In that period,Theater Squarebecame the podium for the expression of purely political motives and the ceremonial space for the transformation of the public.
Over the past few years, I have had the opportunity on a number of occasions to write about the political landscape inArmenia, particularly the process of transforming the territory around the Opera into an entertainment zone. I have mentioned two main points. The first is about the rethinking of social space – removing all traces of selflessness and dedication from the space and using modernization and symbolic resources to exploit it for business. The second is the authorities' obvious desire to remove the political dimension ofFreedom Square. Freedom Square attracted the attention of the authorities as a public space which was not only associated with national identity and an expression of collective will, but also a place linked to free speech, the possibility for consultation and political debate. It was unacceptable to leave it as a space to be claimed, allowing it to remain open before new political pretenders, who would try to gain public support and legitimacy by occupying it. Thus, from the early 2000s, a new revolution was in place – a slow and unnoticeable one which transformed it into an entertainment area. That transformation is a fact today – we live in a new society. Everything that occurs in that square and the adjacent areas – concerts, celebrations and other events – serve to further strengthen the idea of consumerism and the replication of the current social situation. Certain values have been established, which are seemingly impossible to change through demonstrations and protest marches…
In order to give a space certain values, promote new ideas or reestablish old ones, one probably has to widen the sphere of one's activities (if we assume that the space is as sensitive to similar practice as before, especially since the new values do not unite the nation, but rather divide it).
Let me now list the difficulties which, in my opinion, clash (in the form of individuals or groups) in the attempts to re-politicizeFreedom Squareor save the last shreds of its political meaning.
Today's society inArmeniais largely deprived of the leaning towards modern ideas and capabilities which existed in Soviet Armenians, and the youth have grown up in precisely such conditions as the ones of today. Freedom Square is no longer selfless and its previous meaning has remained largely unknown to the young generation – politics has been replaced by consumerism. The space has changed, people have changed and the principle to unite society has changed with them. People are a lot more active in their ideas of leaving the country (even if those ideas are only imagined) rather than in thinking about a unified national sense of belonging to their “homeland”, as they were before. On the contrary, society is much more divided, individuals are much less active socially, because there are now clear lines that separate different sections of society from each other.
Finally, the increased reach of the electronic media is also a decisive factor. In an era of tens of television channels and widespread use of mobile phones, people are living in a society which is progressively being dominated by the media. Print has lost the power it once had and political movements which do not use electronic media cannot expect any kind of significant mass influence.