Անվադողեր առաջնագծի համար` Շիրակի մարզից
Գյումրեցուն բնորոշ հումորը, որի դրսեւորումներին մարդիկ բազմիցս հանդիպել էին երկրաշարժի օրերին, այս անգամ էլ իրեն չուշացրեց: «Մեր հումորն ապրեցնող է»,-արդարանում է Արսենն ու պատմում, որ հին անվադողերի վրա փակցրած գրության հեղինակը Գագիկն է՝ «Անի» ֆոտոսերվիսի ղեկավարը: Երբ հայտարարություն են տարածել, որ հին անվադողեր են հավաքում՝ սահման ուղարկելու համար, շատ մեծ արձագանք է եղել, մարդիկ շտապել են բերել իրենց ունեցածն ու սկզբում այդ ամենը կուտակվել է լուսանկարչատան հարեւանությամբ՝ բաց տարածքում: Երեկոյան արդեն մեծ քանակություն կար անվադողերի եւ, բնականաբար, անտեղյակներին ինչ-որ կերպ զգուշացնելու կարիք: Այդպես ծնվեց հայտնի գրությունը՝ «Սահմանի համար է՝ չգցեք բերաններդ ծամելով էրթաք»:
Արցախի եւ ՀՀ հյուսիսարեւելյան սահմանների խրամատների հավելյալ ամրապնդման համար Գյումրիում եւ Շիրակի մարզի գյուղական համայնքներում 5 օր առաջ սկսված հին անվադողերի հավաքագրումը դեռ շարունակվում է: Ապրիլի 11-ի դրությամբ հավաքագրվել է տարբեր չափերի 15000 անվադող:
«Նախաձեռնությունը միաժամանակ սկսվել է Գյումրիում եւ Երեւանում,-ասում է Արսեն Վարդանյանը՝ նախաձեռնության հեղինակներից մեկը,-անվադողերի հավաքագրումը շատ արագ դուրս եկավ Գյումրու սամաններից՝ մեզ միացան նաեւ գյուղերը: Շատ համայնքապետեր, ավագանու անդամներ, կազմակերպություններ, պարզապես անհատ անձինք բերում էին, ու եղել են դեպքեր, որ բերել են իրենց ունեցած 5-րդ լրացուցիչը, ասել են՝ վերցրեք, բան չկա, մենք հետո մե բանըմ կմտածենք»:
Անվադողերի հավաքագրումը կազմակերպելուց զատ դրանք առաջնագիծ հասցնելու խնդիր կա, որ մեծ դժվարությամբ է լուծվում: Արսենն ասում է՝ բեռնատար մեքենաների պակասը դանդաղեցնում է գործընթացը: «Երեկ, կարելի է ասել, սաղ մարզը «սանրել» ենք ու հավանաբար մեկ կամ երկու մեքենա կունենանք, որովհետեւ էն կառույցները, որ կպատկերացնեինք, թե բեռնափոխադրում իրականացնող են կամ ունեն համապատասխան ռեսուրսներ, արդեն իսկ զբաղված են այլ բեռներ տեղափոխելով»:
Կազմակերպիչներին ուրախացնող փաստերից մեկը մեծ անիվների հավաքագրումն է, որ պաշտպանական առումով ավելի նպատակահարմար է, առավել կայուն են ու ծանր: Համացանցում տարածված կարծիքները, թե ինչու են առաջնագիծ ուղարկում դյուրավառ, ոչ հրակայուն անվադողերի այդպիսի մեծ քանակություն, ըստ Արսենի, առնվազն անգիտության հետեւանք է:
«Ես բանակում ծառայել եմ ու էն մարդիկ, ովքեր թերհավատորեն կմոտենան անվադող ասածի պաշտպանական հատկություններին, ասեմ, որ սխալվում են: Նախ եւ առաջ՝ էս անիվներն ունեն ռեզոնանսային հատկություն: Դրանք առաջին հերթին իրենց վրա կվերցնեն արկերի բեկորների հարվածները, կմեղմեն հարվածի ուժը եւ այլն: Սրանք, սովորաբար, դրվում են հենակետերում, լցվում են ավազով, լրացուցիցչ ինժեներական պաշտպանական աշխատանքների բաղկացուցիչ մաս են կազմում»:
Զրուցակիցս նշում է, որ, ամենայն հավանակությամբ, Շիրակի մարզում կուտակված անվադողերը կուղարկվեն Տավուշի եւ Գեղարքունիքի մարզերի սահմանային հատվածներ: Ամենամեծ խնդիրն այս պահին բեռնատար մեքենաների սակավությունն է:

Шины из Ширака - для передовой
Когда появилось объявление о сборе шин для отправки на границу, люди отреагировали очень быстро. Они поспешили принести все то, что имелось у них дома. Шины стали складывать на территории рядом с фотоателье.
С целью дополнительного укрепления окопов на северо-восточной границе Арцаха и Армении 5 дней назад в Гюмри и сельских общинах Ширакской области начался сбор старых покрышек, который продолжается до сих пор. По положению на 11 апреля собрано 15000 покрышек различного диаметра.
“Иницатива началась одновременно в Гюмри и Ереване,- рассказал один из организаторов Арсен Варданян. – Очень скоро акция по сбору шин вышла за пределы Гюмри, к нам присоединились села. Шины приносили главы сельских администраций, члены совета старейшин, организации, частные лица. Были случаи, когда люди приносили свое запасное колесо и говорили: берите, мы потом что-нибудь придумаем.
В процессе сбора шин возникла проблема их доставки на передовую. Именно этот вопрос решается с большим трудом. По словам Арсена, процесс замедляется из-за нехватки грузовых автомобилей. “Вчера мы, можно сказать, “прочесали” всю область, и, возможно, один-два грузовика будут. Дело в том, что структуры, организации, которые, как нам казалось, осуществляют грузоперевозки или имеют соответствующие ресурсы, уже заняты доставкой других грузов”,- сказал Арсен.
Организаторов очень обрадовал тот факт, что собрались большие шины, которые более целесообразно использовать для защиты, так как они очень надежные и тяжелые. Часто задаваемый в Сети вопрос о том, что почему на передовую отправляют такое большое количество легковоспламеняющихся шин, по мнению Арсена, является следствием безграмотности.
“Я служил в армии, и те, кто скептически относятся к защитным свойствам шин, ошибаются. Шины обладают резонансным свойством, они первыми возьмут на себя удары осколков от мин, смягчат ударную силу и т.д. Шины обычно размещаются на опорных пунктах, заполняются песком, составляют часть инженерных оборонительных работ”.
Мой собеседник отметил, что собранные в Ширакской области шины, по всей видимости, отправят на пограничные участки Тавушской и Гегаркуникской областей.