Բողոքի ակցիա՝ ընդդեմ Ռուսաստանի վարած քաղաքականության
«Կորչի՛ նման սուտ դաշնակիցը», «Մենք ենք տերը Արցախի», «Մեր դաշնակիցը մեր զինվորն է». այսպիսի վանկարկումներով հարյուրավոր քաղաքացիներ երեկ Երևանի Ազատության հրապարակից շարժվեցին դեպի կառավարության շենք, արտաքին գործերի նախարարություն, այնուհետ՝ Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատուն: Քաղաքացիներին վրդովեցրել է Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու հանգամանքն ու այդ երկրի ոչ դաշնակցային քաղաքականությունը:
Ակցիայի կազմակերպիչներից Դավիթ Սանասարյանը նշեց, որ իրենք Ռուսաստանից պահանջում են դադարեցնել զենքի վաճառքը Ադրբեջանին, վերանայել դաշնակցային և Մինսկի խմբի անդամ լինելու իրենց պարտավորությունները և չհրահրել պատերազմ:
«Մենք չենք ընդունում, որ այս իշխանությունը Հայաստանը լեգիտիմ ներկայացնում է, այդ դեպքում մեր երկրի լեգիտիմ տերերը մենք ենք և մենք ենք իրենց ասում, թե ինչպես պետք է անել: Ռուսաստանը կամ դաշնակից է, կամ թող հեռանա այս երկրից: Այլ տարբերակ չկա: Չի կարելի դաշնակցի ֆոնի վրա առևտուր անել»,-նշում է Սանասարյանը:
Կառավարության շենքի դիմաց «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի նախագահ Դանիել Իոաննիայանը հայտարարեց. «Բոլորս էլ գիտենք, որ ԵՏՄ-ի անդամները նաև ՀԱՊԿ-ի անդամներ են, և եթե իրենք համարում են, որ Հայաստանը կոնֆլիկտի կողմ է, իրենք պետք է սատարեն Հայաստանին: Այսքանով հանդերձ՝ ՀՀ վարչապետը մեկնեց Մոսկվա և այս պահին հանդիպում է այն վարչապետների հետ, որոնց առաջարկությամբ հանդիպումը (այն պետք է կայանար Հայաստանում-հեղ.) տեղափոխվեց Մոսկվա: Սա ոչ միայն նսեմացնում է մեր պետական արժանապատվությունը, այլ կարծես դիվանագիտական մակարդակով մեր դեմքին թքեն,  մենք ասենք՝ անձրև է գալիս: ՀՀ վարչապետը այսքանից հետո կարող էր գնալ Մոսկվա միայն մի գրությամբ՝ Հայաստանը ԵՏՄ-ից դուրս գալու պրոցեդուրաներ սկսելու վերաբերյալ»:
ԵՊՀ-ի միջազգային հարաբերություններ ֆակուլտետի առաջին կուրսի երկու տասնյակ ուսանողներ «Вы нам “Колъцо”. Мы вам “Свадъбу в горах”», «Нет противника страшнее чем Лжeсоюзник» պաստառներով, հայոց եռագույնով միացան ակցիային՝ պահանջելով Ռուսաստանից՝ որպես ռազմավարական դաշնակից կատարել իր պարտականությունները և թիկունքից չհարվածել հայ զինվորին: «Ռուսաստանը կարող է լինել մեր դաշնակիցը, բայց ոչ մեր տերը: Մենք ենք մեր երկրի տերը և մենք ենք որոշում»,- նշեց նրանցից մեկը:
Դեպի դեսպանատուն երթը ուղեկցում էին տասնյակ ոստիկաններ: Ռուսաստանի Դաշնության  դեսպանատան դիմաց, մինչ քաղաքացիների ժամանումը,  արդեն ոստիկանական ուժի մեծ կուտակում էր: Ակցիայի կազմակերպիչները երկար ժամանակ Վալերի Oսիպյանի հետ քննարկում էին քաղաքացիների «դիրքավորումը» դեսպանատան տարածքում: Քննարկումներից հետո միայն  քաղաքացիներին հաջողվեց մոտենալ դեսպանատանը:
Դավիթ Սանսարյանը, ի պատասխան ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինի «պրոպագանդիստական փսլնքոտներ» արտահայտության, Շահեն Հարությունյանի հետ ձվեր նետեց դեսպանատան վրա, որից հետո ոստիկանությունը փորձեց նրանց բերման ենթարկել, սակայն րոպեներ անց ազատ արձակեց:
Ակցիայի ավարտին մասնակիցները խոստացան վերադառնալ և առավել կոշտ քայլերի դիմել, եթե Ռուսաստանը չդադարեցնի Ադրբեջանին զենքի վաճառքը: «Թող մեզ ջղաձգվողներ չասեն, մեզ չասեն 10, 100, 1000 հոգի: Մենք՝ ՀՀ քաղաքացիներս, անելու ենք այն, որով նաև նրանց աչքերն ենք բացելու »,- ավարտեց Սանասարյանը:

Акция протеста против политики России
“Такой лжесоюзник нам не нужен!”, “Мы – хозяева Арцаха”, “Наш союзник – наш солдат” – эти и другие лозунги скандировали собравшиеся вчера на площади Свободы в Ереване сотни граждан. После небольшого митинга они направились к зданиям правительства, МИД, а оттуда к зданию посольства России. Участники акции выражали возмущение тем, что РФ продает оружие Азербайджану и не ведет себя как союзник.
Один из организаторов протестного шествия, Давид Санасарян, отметил, что они требуют от России прекратить продажу оружия Азербайджану, пересмотреть как свои союзнические обязательства, так и обязательства страны-члена Минской группы ОБСЕ.
“Мы не признаем эти власти как легитимных представителей Армении, а в этом случае легитимными властями нашей страны являемся мы, и именно мы им говорим, что делать. Россия или должна вести себя как союзник, или пусть уходит из этой страны. Другого варианта нет. Нельзя быть союзником и заниматься торговлей (оружием)”,- сказал Санасарян.
Председатель общественной организации “Объединение информированных граждан” Даниел Иоаннисян, выступая перед зданием правительства, заявил: “Все мы знаем, что члены ЕАЭС являют ся также членами ОДКБ, и если они считают, что Армения – сторона конфликта, то они должны поддержать Армению. Несмотря на это, премьер-министр РА отбыл в Москву и в эти минуты встречается с теми главами правительств, по предложению которых встреча (она должна была состояться в Ереване. – Авт.) была перенесена в Москву. Это не только унижает наше достоинство как государства, но и означает, что нам плюют в лицо на дипломатическом уровне, а мы говорим, что идет дождь. После всего этого премьер-министр Армении мог поехать в Москву только с одним заявлением – о начале процедуры выхода Армении из состава ЕАЭС”.
В акции участвовали и более двух десятков студентов факультета международных отношений Ереванского государственного университета, которые держали плакаты с надписями “Вы нам “Кольцо”, мы вам “Операцию в горах”, “Нет противника страшнее, чем лжесоюзник”. Они требовали от России выполнять свои обязательства стратегического союзника и не наносить удар в спину армянским солдатам. “Россия может быть нашим союзником, но не нашим хозяином. Мы – хозяева нашей страны, и решать нам”,- отметил один из студентов.
Шествие к посольству РФ сопровождали десятки полицейских. До прибытия демонстрантов напротив поосльства уже был выстроен полицейский кордон. Только после долгих переговоров с высокопоставленными сотрудниками полиции организаторам акции удалось подойти к зданию посольства.
В ответ на заявление вице-премьера РФ Дмитрия Рогозина о “пропагандистских соплях" Давид Санасарян и Шаген Арутюнян бросили яйца в сторону посольства. После этого полиция попыталась подвергнуть Санасаряна приводу, но через несколько минут он был отпущен.
По завершении акции ее участники заявили, что если Россия не прекратит продажу оружия Азербайджану, они предпримут более жесткие шаги.