Առողջական ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող Լևոն Հայրապետյանին տեղափոխել են բանտախուց, որում կալանավորները հերթով են քնում. նախաձեռնություն
«Ազատություն Լևոն Հայրապետյանին» քաղաքացիական նախաձեռնությունը Մոսկվայում դատապարտված գործարար Լևոն Հայրապետյանի առողջական վիճակի և կեցության նոր պայմանների մասին հայտարարություն է տարածել, որը ներկայացնում ենք նույնությամբ․
«Լևոն Հայրապետյանի շուրջ ծավալվող իրադարձություններն իրենց դաժանությամբ արդեն սադիզմի դրսևորումներ են ստանում: Երկրորդ կարգի հաշմանդամ, 4 ինսուլտ, 2 ինֆարկտ տարած, քաղցկեղով տառապող այս մարդուն ապրիլի 15-ին Մոսկվայի Բուտիրսկայա գաղութում տեղափոխել են այնպիսի բանտախուց, որում տեղերի բացակայության պատճառով կալանավորները հերթով են քնում: Բանանային հանրապետություններից բացի աշխարհի և որևէ այլ երկրում նման բան պատկերացնելն անգամ անհնար է:
Փաստաբանն արդեն բողոքարկել է դատարանի որոշումը, սակայն մինչև նոր լսումները Լևոն Հայրապետյանին պետք է դեռ պահպանել ապրելու կարողությունը:
Ոչ պակաս ապշեցնող է նաև Ռուսաստանի ազդեցիկ հայերի անգործությունը: Նրանք կարծես կորցրել են խոսելու ունակությունը, թեև միասնության և եղբայրության մասին վերամբարձ կենացներ ասելու առիթը երբեք բաց չեն թողնում:
Հիվանդությունների այն ցանկը, որոնցով տառապում է գործարար Լևոն Հայրապետյանը, ռուսական բանտային պայմաններում լրջագույն սպառնալիք են նրա կյանքին:
Հայրապետյանը մեղադրվում էր ահաբեկչության համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված Բաշկիրիայի նախկին սենատոր Իգոր Իզմեստևի մորից խարդախությամբ 700 հազար դոլար յուրացնելու համար։ Ըստ մեղադրող կողմի, նա մոլորեցրել է նախկին սենատորի մորը, խոստանալով փողի դիմաց քայլեր ձեռնարկել որդու պատժաչափը մեղմելու համար։
Մեղադրող կողմի փաստարկները չափազանց անհամոզիչ են, դրանք իրավաբանների և գործին ծանոթ մարդկանցից միայն ծիծաղ են առաջացրել: Ակնհայտ է Լևոն Հայրապետյանի դեմ հարուցված գործի պատվիրված բնույթը՝ նրան կալանավորելու նպատակով»:
Բարեկամ
... եթե մեր նախագահը լիներ ալիևը, կամ գոնե երկրորդ նախագահը լիներ ալիևը, կամ գոնե առաջին նախագահը լիներ ալիևը ....

Тяжело больного Левона Айрапетяна 15 апреля поместили в камеру, где заключенные спят по очереди։ oбщественная инициатива
"События, разворачивающиеся вокруг мецената Левона Айрапетяна, по своей уже граничащей с садизмом жестокости продолжают потрясать воображение. Этого человека – инвалида 2 группы, пережившего 4 инсульта, 2 инфаркта, страдающего онкологией и урологией – 15 апреля в Бутырской тюрьме поместили в камеру, где заключенные из-за нехватки мест спят на койках по очереди. Ни в одной стране, кроме банановых республик, подобное представить невозможно.
Адвокат уже апеллировал решение суда, но до слушаний в апелляционной инстанции Левону Айрапетяну еще нужно дожить.
Не меньше потрясает и бездействие влиятельных армян России, которые в одночасье словно онемели, хотя и не упускают повода произносить помпезные то'сты за свою сплоченность и братство.
14 апреля был оглашен приговор по делу об обвинении Левона Айрапетяна в якобы мошеннических действиях по отношении к матери отбывающего пожизненный срок убийцы Игоря Изместьева. Учитывая степень уязвимости так называемого пострадавшего, а также полное отсутствие каких либо доказательств, процесс напоминал фарс: минимум аргументов, максимум эмоций. Защитник Айрапетяна сравнил процесс с «королевством кривых зеркал».
Жестокий приговор вынес Замоскворецкий суд Москвы. Следующие четыре года этот пожилой и крайне больной человек, по решению суда, должен провести за решеткой. И это несмотря на то, что он является инвалидом второй группы и передвигается с крайним трудом, страдает целым букетом тяжелых заболеваний".