Մարգարիտ Բարանկիցեն՝ «Ավրորայի» դափնեկիր
Երեւանում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողության ընթացքում քիչ առաջ Մարգարիտ Բարանկիցեն (Բուրունդիի Խաղաղության Տուն (Maison Shalom) խնամքի տուն եւ REMA հիվանդանոց) հռչակվեց «Ավրորա» անդրանիկ մրցանակի դափնեկիր՝ ճանաչման արժանանալով այն բացառիկ ազդեցության համար, որ Բուրունդիի քաղաքացիական պատերազմի տարիներին ունեցել է՝ հազարավոր կյանքեր փրկելով եւ խնամելով որբերին ու փախստականներին։
Ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ Ջորջ Քլունիից ընդունելով «Ավրորա» մրցանակը՝ Մարգարիտ Բարանկիցեն ասաց. «Մեր արժեքները մարդկային արժեքներն են: Երբ դուք ունեք կարեկցանք, արժանապատվություն ու սեր, ապա ոչինչ չի կարող վախեցնել ձեզ, ոչինչ  եւ ոչ ոք չի կարող կանգնեցնել ձեզ: Որեւէ բան չի կարող հաղթել սիրուն՝ ոչ բանակները, ոչ ատելությունը, ոչ հետապնդումները, ոչ սովը. ոչինչ»։
Որպես «Ավրորայի» դափնեկրի Բարանկիցեին շնորհվելու է 100,000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ, իսկ դափնեկիրն ինքը շարունակելու է նվիրատվության շղթան՝ ուղղորդելով 1,000,000 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհն այն կազմակերպություններին, որոնք ոգեշնչել են իրեն՝ գործելու։ Մարգարիտ Բարանկիցեն նախատեսում է նվիրատվություն ուղղել երեք կազմակերպությունների՝ մարդասիրական օգնության, որբերին խնամելու եւ երեխաների աղքատության դեմ պայքարելու նպատակով: Դրանք են՝ Fondation du Grand-Duc et de La Grande-Duchesse du Luxembourg (Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսի և Մեծ Դքսուհու հիմնադրամ), Fondation Jean-François Peterbroeck («Ժան-Ֆրանսուա Պետերբրոկ» հիմնադրամ) եւ Fondation Bridderlech Deelen Luxembourg («Բրիդերլեխ Դելեն» հիմնադրամ):
«Ես ընտրել եմ այս կազմակերպությունները, որովհետեւ նրանք աջակցում են ինձ եւ երբեք չեն լքում՝ նույնիսկ դժվարին ժամանակներում: Նրանք նույն սկզբունքն ունեն, ինչ ես եւ Մեզոն Շալոմը՝ կարեկցանք, բարյացակամություն, արժանապատվություն եւ մեծահոգություն»,- ասաց Բարանկիցեն:
«Մարգարիտ Բարանկիցեն մեզ հիշեցնում է, որ նույնիսկ անհաղթահարելի թվացող  հալածանքների եւ անարդարության հանդիպելիս, մեկ մարդն անգամ մեծ ազդեցություն կարող է ունենալ,- ասաց Ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ Ջորջ Քլունին եւ շարունակեց,- տեսնելով Մարգարիտ Բարանկիցեի  խիզախությունը, կամքն ու նվիրվածությունը, ես հուսով եմ, որ նա կարող է ոգեշնչել մեզնից յուրաքանչյուրին մտածելու, թե ինչ մենք կարող ենք անել հանուն նրանց, ում իրավունքները ոտնահարվում են եւ ովքեր  մեր աջակցության կարիքն ունեն»:
Մարգարիտ Բարանկիցեն Բուրունդիի քաղաքացիական պատերազմի տարիներին հազարավոր կյանքեր է փրկել ու խնամել որբերին ու փախստականներին: 2008 թվականին նա հիմնել է հիվանդանոց, որում մինչ օրս բժշկական օգնություն է ստացել 80,000 մարդ։
Հյուրերը մեծարանքի են արժանացրել նաեւ մրցանակի մյուս երեք հավակնորդներին՝ Թոմ Քաթինային (Սուդանի Նուբա լեռների «Գթության Մայր» հիվանդանոց), Սայիդա Ղուլամ Ֆաթիմային (Պակիստանի «Կախյալ շահագործվողների ազատագրության ճակատի» գլխավոր քարտուղար) եւ Հայր Բերնարդ Կինվիին (Կենտրոնաաֆրիկյան Հանրապետության Բոսեմտելե քաղաքի կաթոլիկ միսիայի վանահայր)։ Նրանք 25.000 ԱՄՆ դոլար  նվիրատվություն կստանան՝ ուղղելու այն կազմակերպություններին, որոնք ոգեշնչել են նրանց:
«Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությանը ներկա են եղել նաեւ մարդասիրության ասպարեզի առաջատարներ եւ  «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամներ Գարեթ Էվանսը, Հինա Ջիլանին, Լեյմա Գբովեն, Շիրին Էբադին եւ Վարդան Գրեգորյանը։
«Մրցանակի ընտրական փուլում մենք առնչվեցինք մարդկային ոգու տոկունության բացառիկ դրվագների եւ ծանոթացանք մեծ թվով ոգեշնչող անհատականությունների, որոնք հենց այս պահին աշխարհում ինչ-որ մի տեղ լրջագույն գործ են կատարում»,– ասաց 100 LIVES նախաձեռնության համահիմնադիր եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Վարդան Գրեգորյանը: «Մենք հպարտ ենք, որ պատիվ ենք ունեցել ճանաչման արժանացնելու Մարգարիտ Բարանկիցեին եւ աջակցելու անձամբ նրա կատարած մեծարժեք գործին։ Իր գործունեությամբ նա գալիս է ապացուցելու, թե ինչ հսկայական ազդեցություն կարող է ունենալ անհատը բազմաթիվ մարդկանց կյանքում»։

Marguerite Barankitse from Maison Shalom and REMA Hospital in Burundi was named as the inaugural Laureate of the $1 million Aurora Prize for Awakening Humanity. At a ceremony held in Yerevan, Armenia, Barankitse was recognized for the extraordinary impact she has had in saving thousands of lives and caring for orphans and refugees during the years of civil war in Burundi.
As she accepted the award from Aurora Prize Selection Committee Co-Chair George Clooney, Barankitse said: “Our values are human values. When you have compassion, dignity and love then nothing can scare you, nothing can stop you – no one can stop love. Not armies, not hate, not persecution, not famine, nothing.”
As the first Aurora Prize Laureate, Barankitse will receive a $100,000 grant and continue the cycle of giving by donating the accompanying $1,000,000 award to organizations that have inspired her work. Barankitse plans to donate the award to three organizations in order to advance aid and rehabilitation for child refugees and orphans, and fight against child poverty. These organizations are: the Fondation du Grand-Duc et de La Grande-Duchesse du Luxembourg, Fondation Jean-François Peterbroeck (JFP Foundation), and the Fondation Bridderlech Deelen Luxembourg.
Baranktise emphasized: “I chose them because these people supported me and never abandoned me, even in difficult times. They have the same values as me and as the Maison Shalom – compassion, friendliness, dignity, and a generosity which costs nothing.”
“Marguerite Barankitse serves as a reminder of the impact that one person can have even when encountering seemingly insurmountable persecution and injustice,” said George Clooney, Co-Chair of the Selection Committee. “By recognizing Marguerite Barankitse’s courage, commitment and sacrifice, I am hopeful that she can also inspire each one of us to think about what we can do to stand up on behalf of those whose rights are abused and are in most need of our solidarity or support.”
Marguerite Barankitse saved thousands of lives and cared for orphans and refugees during the years of civil war in Burundi. When war broke out, Barankitse, a Tutsi, tried to hide 72 of her closest Hutu neighbors to keep them safe from persecution. They were discovered and executed, whilst Barankitse was forced to watch. Following this gruesome incident, she started her work saving and caring for children and refugees. She has saved roughly 30,000 children and in 2008, she opened a hospital which has treated more than 80,000 patients to date.
Guests also celebrated the exceptional contributions of the other three finalists for the Aurora Prize: Dr. Tom Catena, from Mother of Mercy Hospital in the Nuba Mountains of Sudan; Syeda Ghulam Fatima, the General Secretary of the Bonded Labour Liberation Front in Pakistan; and Father Bernard Kinvi, a Catholic Priest in Bossemptele, Central African Republic (CAR). To mark the occasion of the inaugural Aurora Prize ceremony, these exceptional humanitarians will be presented with a $25,000 award from the Aurora Prize founders to support the organizations that have inspired their work.
Leading humanitarian figures and Aurora Prize Selection Committee members, including Gareth Evans, Hina Jilani, Leymah Gbowee, Shirin Ebadi and Vartan Gregorian, attended and participated in the Aurora Prize Award Ceremony.
“During the selection process for the Aurora Prize, we came across truly remarkable stories of the human spirit, and an extraordinary number of inspiring individuals who are out there making a signficiant difference,” said Vartan Gregorian, member of the Aurora Prize Selection Committee and co-founder of 100 LIVES. “We are proud to be able to recognize Marguerite Barankitse and support the impactful work she is doing in a concrete way. She proves the tremendous impact one person can have on so many.”