Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտը քննադատել է ադրբեջանական դաժանությունները
Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտն (EOI) իր պաշտոնական կայքում հրապարակել է ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի միջանկյալ զեկույցը՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության և պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ 2016 թվականի ապրիլի 2-5 ընկած ժամանակահատվածում կատարված դաժանությունների մասին: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից։
EOI-ն նաև պաշտոնական հայտարարությամբ քննադատել է ադրբեջանական կողմից հայկական քաղաքացիական բնակավայրերի և խաղաղ բնակիչների նկատմամբ ցուցաբերած առանձնակի դաժան վերաբերմունքը: Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտը հայտնել է իր մտահոգությունն առ այն, որ քաղաքացիական  բնակչությունը ենթարկվել է պատիվն ու արժանապատվությունը նվաստացնող, անմարդկային վերաբերմունքի:
EOI-ն անդրադարձել է նաև քաղաքացիական բնակավայրերի և քաղաքացիական օբյեկտների, մասնավորապես դպրոցների, մանկապարտեզների վրա կատարված հարձակումներին, երեխաների և տարեցների նկատմամբ իրականացրած անթույլատրելի ոտնձգություններին՝ նշելով, որ դրանք առավելապես խախտում են մարդու իրավունքների եվրոպական բարձր արժեքները և միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքները:
Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտը մարդու իրավուքների պաշտպանության ոլորտում Եվրոպայում գործող կարևորագույն կառույցներից է: Նշենք, որ ԼՂՀ օմբուդսմենի գրասենյակը 2009 թվականից EOI անդամ է:

The European Ombudsman Institute (EOI) has published on its official website the NKR Human Rights Defender’s Interim Report on Atrocities Committed by Azerbaijani Military Forces against the Civilian Population of the Nagorno Karabakh Republic and Servicemen of the Nagorno Karabakh Defence Army on 2-5 April 2016.
The EOI has also officially condemned the Azerbaijani atrocities against Armenian civilian settlements and peaceful civilians. The EOI expressed its concern that the NKR civilians had been subjected to inhuman and degrading treatment.
The EOI has addressed the attacks initiated on civilian settlements, especially, schools and kindergartens and also intolerable inroads against children and old people, by noting that these actions are violating the European high values of human rights and principles of international humanitarian law.
The EOI is one of the most important institutions in the field of human rights protection in Europe. The NKR Human Rights Defender’s Office is a member of the EOI since 2009.