Թալիշի ուղղությամբ դիտարկումն անցել է առանց միջադեպերի
Մայիսի 11-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի ուժեղացված դիտարկում է անցկացրել ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղի հյուսիսարևմտյան ուղղությամբ:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը /Շվեդիա/, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցիչ Թոմաս Լենկը /Գերմանիա/։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/ և ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը /Մեծ Բրիտանիա/, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Գյունտեր Բեխլերը /Գերմանիա/։

On May 11, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE Mission conducted reinforced monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Nagorno Karabakh and Azerbaijan in the north-western direction of the Talish village of the NKR Martakert region.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk and staff member of the Office Peter Svedberg (Sweden), as well as by Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Thomas Lenk (Germany).
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was conducted by Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Khristo Khristov (Bulgaria) and Personal Assistant to the Personal Representative of the CiO Simon Tiller (Great Britain), as well as by Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Gunther Bachler (Germany).