Գառնեցիները սպառնում են դադարեցնել Երևան-Արարատի մարզ խմելու ջրի մատակարարումը, եթե կառավարությունը չկասեցնի Քաղցրաշենի ծրագիրը
Առավոտյան ժամը 10:00-ի սահմաններից Գառնի և Գողթ գյուղերի բնակիչները Գառնիում փակել են Երևան-Գառնի ավտոճանապարհը: Նրանք կառավարությունից պահանջում են դադարեցնել Քաղցրաշենի ինքնահոս ոռոգման և Գեղարդա լճի ծրագրերը, դադարեցնել նաև շինարարությունն Ազատի կիրճում:
Այս պահի դրությամբ դեռևս արձագանք չի եղել: Բնակչությունը, սակայն, հայտարարել է, որ եթե կառավարությունն այդ որոշումը չկայացնի մեկ օրվա ընթացքում, ժողովուրդը կդադարեցնի Երևան-Արարատի մարզ խմելաջրի մատակարարումը, որն իրականացվում է Ազատի կիրճից:
Միաժամանակ բնակչությունը ստորագրահավաք է նախաձեռնել տեղում՝ ուղղված Մարդու իրավունքների պաշտպանին՝ իրենց իրավունքների պաշտպանությանն աջակցելու համար:

This morning at 10, residents of Garni and neighboring Goght united in Garni and close the main road to Yerevan, demanding that the government pull out of the Kaghtsrashen Gravity Irrigation Project.
Residents say that if the government doesn’t comply they will turn off the drinking water supply to the Ararat Province, which is regulated from the Azat River gorge.
As this news goes to print, there has been no comment from the government.
The project, if fully implemented, would draw water from the local Azat River and divert it to irrigate several communities in Ararat Province.
Residents have also launched a signature drive for a petition destined for Armenia’s Human Rights Defender.