Գառնեցիները սպառնում են դադարեցնել Երևան-Արարատի մարզ խմելու ջրի մատակարարումը, եթե կառավարությունը չկասեցնի Քաղցրաշենի ծրագիրը
Առավոտյան ժամը 10:00-ի սահմաններից Գառնի և Գողթ գյուղերի բնակիչները Գառնիում փակել են Երևան-Գառնի ավտոճանապարհը: Նրանք կառավարությունից պահանջում են դադարեցնել Քաղցրաշենի ինքնահոս ոռոգման և Գեղարդա լճի ծրագրերը, դադարեցնել նաև շինարարությունն Ազատի կիրճում:
Այս պահի դրությամբ դեռևս արձագանք չի եղել: Բնակչությունը, սակայն, հայտարարել է, որ եթե կառավարությունն այդ որոշումը չկայացնի մեկ օրվա ընթացքում, ժողովուրդը կդադարեցնի Երևան-Արարատի մարզ խմելաջրի մատակարարումը, որն իրականացվում է Ազատի կիրճից:
Միաժամանակ բնակչությունը ստորագրահավաք է նախաձեռնել տեղում՝ ուղղված Մարդու իրավունքների պաշտպանին՝ իրենց իրավունքների պաշտպանությանն աջակցելու համար:

Гарнийцы грозят перекрыть водоснабжение Еревана и Араратской области, если правительство не прекратит реализацию Кахцрашенской программы
Сегодня около 10 часов утра жители сел Гарни и Гохт перекрыли автотрассу Ереван-Гарни. Они требуют от правительства прекратить реализацию программ Кахцрашенской системы самотечного орошения, Гегардского озера, а также строительство в ущелье реки Азат.
На данный момент правительство никак не отреагировало на эти требования. Между тем местные жители заявили, что если в течение суток правительство не примет соответствующее решение, то будет прекращено водоснабжение Еревана и Араратской области, которое осуществляется из Азатского ущелья.
Вместе с тем участники акции инициировали сбор подписей под обращением к Омбудсмену РА с просьбой оказать содействие в защите их прав.