ԱՄՆ-ն ու Հայաստանը խորացնում են համագործակցությունը միջուկային մաքսանենգության դեմ պայքարում
Այսօր ԱՄՆ կառավարության ու ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Միջուկային ու ռադիոակտիվ նյութերի մաքսանենգության դեմ պայքարի շուրջ ԱՄՆ և ՀՀ կառավարությունների միջև 2008թ. ստորագրված գործողությունների համատեղ ծրագրի հերթական վերանայումը:
Ինչպես տեղեկացնում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը, միջուկային ու ռադիոակտիվ նյութերի մաքսանենգ փոխադրումների միջադեպերը աշխարհի տարբեր մասերում շեշտադրում են համակարգված միջազգային ջանքերի նկատմամբ պահանջարկը, որպեսզի այս վտանգավոր նյութերը հուսալիորեն պահպանվեն և չհայտնվեն ահաբեկիչների ու չարագործների ձեռքին, ովքեր կարող են դա օգտագործել անցանկալի նպատակներով: Այս հարցում Հայաստանն ու Միացյալ Նահանգներն արդեն բավականին երկար գործակցում են: Բացի այդ, Հայաստանը միջուկային անվտանգության մեծացման ու միջուկային նյութերի տարածման դեմ պայքարում միջազգային հանրության կարևոր ու ակտիվ դերակատարներից է` Միջուկային անվտանգության վեհաժողովի, ԱԷՄԳ-ի, Միջուկային ահաբեկչության դեմ պայքարի գլոբալ նախաձեռնության ու այլ միջազգային  ձևաչափերում:
«Մենք գործակցում ենք, որպեսզի կատարելագործվեն միջուկային մաքսանենգության միջադեպերի քննության կարողությունները Հայաստանում և հետամուտ լինենք միջուկային նյութերի չտարածման հարցում մեր ընդհանուր հանձնառությանը, - ասաց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչար Միլսը, ով վերանայման այս հանդիպմանը ղեկավարում էր ամերիկյան պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրկված էին Պետքարտուղարության Միջազգային անվտանգության ու ԶՈԶ չտարածման հարցերով բյուրոյի վաշինգտոնյան փորձագետներ, - Այս վերանայումը փաստում է Հայաստանի հանձնառությունն իր կողմից տնօրինվող միջուկային նյութերի նկատմամբ պատշաճ հսկողություն ապահովելու և երկրի սահմաններով միջուկային մաքսանենգությունը կանխելու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների շարունակման հարցերում»:
Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Միջազգային անվտանգության վարչության պետ Գագիկ Հովհաննիսյանը, իսկ պատվիրակության կազմում էին ներկայացուցիչներ արտաքին գործերի, էներգետիկայի նախարարություններից, ազգային անվտանգության ծառայությունից, Հայաստանի սահմանային անվտանգության, մաքսային և միջուկային կարգավորման ոլորտի պետական կառույցներից: Մասնակցում էին նաև փորձագետներ երկրի ատոմակայանը շահագործող ընկերությունից:
2008թ. հուլիսին ԱՄՆ պետքարտուղար Կոնդոլիզա Ռայսի և ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի կողմից ստորագրված Միջուկային ու ռադիոակտիվ նյութերի մաքսանենգության դեմ պայքարի համատեղ ծրագրում ներկայացվում են այն քայլերը, որ Հայաստանը կարող է ձեռնարկել միջուկային ու ռադիոակտիվ նյութերի մաքսանենգ փոխադրումների կանխարգելման, բացահայտման ու նման միջադեպերին արձագանքելու կարողությունները կատարելագործելու նպատակով: Այս ծրագրի իրականացմանն ուղղված ԱՄՆ աջակցությունը ներառել է ուսուցում, սարքավորումների տրամադրում և այլ աջակցություն: Միասին երկու երկրների կառավարությունները ամրապնդել են հայաստանյան այն շինությունների անվտանգությունը, որտեղ պահվում են ռադիոակտիվ նյութեր, բարելավվել են սահմաններով հավանական փոխադրման ռադիոակտիվ նյութերը բացահայտելու կարողությունները և կատարելագործվել են միջուկային մաքսանենգության միջադեպերի քննության հնարավորությունները Հայաստանում:
Մեկ ամբողջ օր տևած հանդիպումների վերջում Միացյալ Նահանգներն ու Հայաստանը վերահաստատեցին այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակելու իրենց հանձնառությունը և նախանշեցին հետագա համագործակցության հնարավոր ուղիները:

U.S. and Armenia Further Cooperation to Strengthen Counter Nuclear Smuggling Capabilities
Today, representatives of the governments of the United States and Armenia conducted a scheduled review of the 2008 U.S.-Armenia Joint Action Plan on Combatting Smuggling of Nuclear and Radioactive Materials.
Incidents of nuclear and radioactive material smuggling around the world highlight the need for coordinated international efforts to secure these dangerous materials and keep them from falling into the hands of terrorists or other criminals who might use them for malicious purposes. The United States and Armenia have been close partners in this effort for a number of years. In addition, Armenia has been an active and important member of the international community’s work to enhance nuclear security and combat nuclear proliferation, through the Nuclear Security Summit process, the IAEA, the Global Initiative to Combat Nuclear Terrorism, and other international institutions.
“We are partnering together to enhance Armenia’s ability to investigate nuclear smuggling incidents, as well as build on the sides’ shared commitment to nuclear nonproliferation overall,” said U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills Jr., who led the U.S. delegation, which included a D.C.-based experts from the State Department’s Bureau of International Security and Non-proliferation. “This review reflects Armenia’s commitment to proper stewardship of nuclear materials under its control and continued willingness to work to prevent the smuggling of nuclear materials across its borders.”
The Armenian side was led by Gagik Hovhannisyan, head of the Ministry of Foreign Affairs’ International Security Department, and included representatives from the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Energy, the NSS, and from Armenia’s border security, customs, and nuclear regulatory agencies. Also participating were experts from the nation’s nuclear power plant operator.
Signed in July 2008 by then-U.S. Secretary of State Condoleezza Rice and Armenian Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandyan, the Joint Action Plan on Combatting Smuggling of Nuclear and Radioactive Materials lists steps that Armenia can undertake to strengthen its capacity to prevent, detect, and respond to nuclear and radioactive material smuggling. U.S. assistance to Armenia as it moves forward to implement the plan has included training, equipment, and other forms of support. Together, the two governments have strengthened security at Armenian facilities that house radioactive materials, improved Armenia’s ability to detect radioactive materials that might cross its borders, and developed Armenia’s capacity to investigate nuclear smuggling incidents.
At the conclusion of the full day of meetings, the United States and Armenia pledged their commitment to continuing these efforts and identified opportunities for further collaboration.