Ստեփանակերտցիներն ահազանգում են. նամակ խմբագրությանը
Հունիսի 11-ին «Հետքը» եղել էր Ստեփանակերտի ծայրամասերի երեք փողոցում եւ բարձրաձայնել այդ փողոցների անբարեկարգ վիճակի մասին: Որոշ տեղերում ճանապարհներն անանցանելի են։ Բնակիչներն իրենք են տեղ-տեղ լցրել փոսերը։ Բայց քանի որ ջրահեռացման համակարգ չկա, անձրեւներից հետո նույն վիճակն է։ Մարիետա Շահինյան փողոցի բնակիչները «Հետքի» խմբագիր Էդիկ Բաղդսարյանին ասել են, որ ճանապարհի պատճառով իրենց մոտ Շտապ օգնության մեքենա չի գալիս։ «Ընտրության ժամանակ կյամըն ղանչանք անըմ, վեր ընտրինք, խոսքըն տամ, վեր կշնինեն հղեցը, նորից խափըմ ըն",-ասել է Էմմա Գաբրիելյանը։ Բնակիչ Վիտալիկ Ավանեսյանի խոսքով՝ բնակիչներով 15 օր առաջ նամակ են գրել քաղաքապետին, ասել են, որ կգան, կնայեն։ Ծատրյան Դավիթն ասել է՝ էս ա նորից պիտի դիրքեր գնամ, բայց երեխեքս չեն էլ կարողանում փողոց դուրս գալ։
Այսօր խմբագրությունը նույն փողոցների մասին ահազանգող նամակ եւ լուսանկարներ է ստացել Ստեփանակերտի մի բնակչից: Ստորեւ՝ նամակն առանց խմբագրման:
«Բարև Ձեզ։ Ես Վարսուհի Շամխալյանն եմ։ Ծնվել եմ Ստեփանակերտ քաղաքի Ամիրյան փողոցում։ Փողոցն արդեն երկար տարիներ գտնվում է անմխիթար վիճակում։ Վերջերս, կարելի է ասել, անանցանելի։ Հայրս՝ Սամվել Շամխալյանը, արցախյան պատերազմի մասնակից և հաշմանդամ է։ Մարտերի ընթացքում կորցրել է ոտքը։ Վերջին տարիներին ֆիզիկապես չկարողանալով մեր փողոցում անգամ քայլել, թողնելով իր արյամբ վաստակած այս հողը՝ հեռացել է։
Մեր փողոցում՝ մոտ 300 մետր տարածքում, ապրում է 3 բազմազավակ ընտանիք, շուրջ 25 երեխա։
Օրերս ՖԲ-ում տեսել եմ ձեր նկարները մեր փողոցից։ Դրանք արել էիք նորմալ վայրերում, դրա համար Արտակ Բեգլարյանի առաջարկով ես կուղարկեմ մեր փողոցի իրական պատկերը։
Ամեն օր մեր փողոցում ավտոմեքենաներ են արգելափակվում, այսօր նույնպես և անգամ արտակարգ իրավիճակների ավտոմեքենան չի կարողանում մոտենալ մեր փողոցին։ Պատկերացնու՞մ եք՝ եթե հարկավոր լինի հրշեջների կամ շտապ օգնության կարիք։
Ավելացնեմ նաև, որ մեր թաղամասի տղամարդկանց մոտ 70 տոկոսը զինված ուժերում են ծառայում և անգամ օրերով տուն չեն գալիս, որ ամեն մեկը թեկուզ իր տան գործերը հասցնի։
Խնդրում ենք Ձեզ հնարավորինս չափ, Ձեր հնարավորությունների սահմանում օգնել մեզ։ Շատ երախտապարտ կլինենք»։

Степанакертцы сигнализируют: письмо в редакцию Hetq.am
11 июня редактор Hetq.am побывал на окраине Степанакерта и сообщил о неблагоустроенном состоянии трех улиц. В некоторых местах дороги просто непроходимы. Некоторые ямы жильцы залатали сами, однако из-за отсутствия дренажной системы после дождей создается прежняя ситуация. Жильцы улицы Мариетты Шагинян рассказали редактору Hetq.am Эдику Багдасаряну, что из-за плохого состояния дорог машины скорой помощи к ним не приезжают. “Во время выборов приходят и просят, чтобы мы проголосовали за них, обещают отремонтировать улицу, но, как всегда, обманывают”,- сказала Эмма Габриелян. По словам Виталика Аванесяна, 15 дней назад жители улицы написали письмо мэру. Им ответили, что придут, посмотрят. Давид Цатрян отметил, что опять собирается на передовую, но его дети не могут выйти на улицу.
Сегодня редакция Hetq.am получила от одной из жительниц Степанакерта письмо с фотографиями, которые свидетельствовали о том, что упомянутые выше улицы находятся в прежнем состоянии. Ниже представляем текст письма:
“Здравствуйте! Я – Варсуи Шахмалян. Родилась на улице Амиряна в Степанакерте. Улица уже долги годы находится в плачевном состоянии. А недавно она стала, можно сказать, непроходимой. Мой отец, Самвел Шахмалян, участник Арцхаской войны, инвалид, в ходе боев потерял ногу. В последние годы он, будучи физически не в состоянии ходить по нашей улице, оставил освобожденную ценой собственной крови эту землю и уехал.
На нашей улице, протяженность которой около 300 метров, живут три многодетные семьи, почти 25 детей.
На днях я увидела в ФБ сделанные вами снимки нашей улицы. Вы их сделали в нормальных местах, поэтому по предложению Артака Бегларяна посылаю вам фотографии реального состояния нашей улицы. Каждый день на нашей улице ломаются машины. К нам не может подъехать даже машина МЧС. А что будет, если вдруг потребуется помощь пожарных или врачей скорой помощи… Отмечу также, что 70 процентов мужчин с нашей улицы служат в вооруженных силах и днями не приезжают домой, чтобы помочь управиться с делами. Прошу Вас помочь нам по мере Ваших возможностей. Мы будем очень благодарны”.