Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ողջույնի խոսքը Հռոմի Սրբազան քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապին
Գոհություն և փառք ենք մատուցում Աստծուն, որ այսօր Միածնաէջ այս սուրբ տաճարում եղբայրական սիրով ու աղոթքով ողջունում ենք Ձերդ Սրբությանը և Ձեզ ուղեկցող պատվիրակությանը: Խորապես զգացված ենք, որ Մեր հրավերին ընդառաջ՝ այցելեցիք Հայաստան, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին: Հինավուրց այս տաճարը Աստծո հետ մեր ժողովրդի կնքած սրբազան ուխտի խորախորհուրդ վկայությունն է: Նվիրական այս սրբավայրում իջավ Հիսուս Քրիստոս և Իր Սուրբ Աջով հաստատեց  Սուրբ Էջմիածինը՝ սրբություն սրբոցը համայն հայության: Աստվածային նախախնամությամբ հայոց երկրորդ Լուսավորիչ, առաքելապատիվ սուրբ Գրիգոր հայրապետի տեսիլքով ու անխոնջ ջանքերով նորոգվեցին սուրբ Թադեոս և սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալների քարոզությամբ մեր ժողովրդի սրտում վառված հավատքի կանթեղները: Այդ օրից ի վեր Սուրբ Էջմիածնից ճառագող լույսը միավորում է մեր ժողովրդին տապանակիր Արարատի շուրջ սփռված իր հայրենիքով, իր սրբություններով, իր պատմությամբ: Անչափ ուրախ ենք, որ այսօր միածնաէջ այս սուրբ տաճարում ի փառս Աստծո միավորվում են սուրբ Պետրոս և սուրբ Թադեոս ու սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալների Աթոռների գահակալներիս աղոթքները՝ հայցելով մեր հավատացելոց և ողջ աշխարհի համար խաղաղություն, սիրո ու եղբայրության ամուր ոգի և համագործակցության արգասավորում:
Այս պահին ջերմ զգացումներով ենք հիշում  2001 թվականին քրիստոնեությունը Հայաստանում պետական կրոն հռչակման 1700-ամյակի առիթով սուրբ Հովհաննես Պողոս Բ Պապի այցը Հայաստան: Այն սուրբ Պետրոսի Աթոռի Գահակալի առաջին այցելությունն էր մեր երկիր, որը մեր Եկեղեցիների եղբայրական հարաբերություններում գործակցության նոր խթան հանդիսացավ: Մեր  Եկեղեցիների եղբայրական հարաբերությունների առավել սերտացման գործում նշանակալի ավանդ եք բերել նաև Դուք՝ Ձեր ծառայագործության հանգրվաններում առանձնակի ջերմություն դրսևորելով Հայ Եկեղեցու և մեր ժողովրդի նկատմամբ: Ձերդ Սրբության այցելությունը նոր վկայություն է մեր Եկեղեցիների եղբայրության և գործակցության, որը երկուստեք զորացնում է հայ առաքելական ու կաթոլիկ հավատացյալներին և տոգորում լավատեսությամբ, որ մեր կյանքում առավել զգալի պիտի լինեն քրիստոնեական սիրով շաղախյալ մեր հավատքի վկայությունները:
Մեր ժողովրդի զավակները երախտագիտությամբ են հիշում Սուրբ Պետրոս Մայր Տաճարում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին մատուցած Ձեր հանդիսավոր պատարագը՝ ցեղասպանությունը դատապարտող պատմական ճառով: Գոհություն ենք հայտնում Աստծուն, որ այսօր այստեղ Ձերդ Սրբության, Կաթոլիկ Եկեղեցու զավակների, Ձեր այցի առիթով տարբեր երկրներից Հայաստան ժամանած բազմաթիվ հայորդյաց ու հայրենաբնակ մեր ժողովրդի հետ միասնաբար կարող ենք աղոթել և հայցել Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների բարեխոսությունը, որոնց արյան վկայությունը ոչ միայն հայոց, այլ նաև քրիստոնեական ընդհանուր հավատքի հաղթանակի հավաստիքն է:  Ինչպես առաքյալն է ասում՝ շատերի գոհությամբ առատացած շնորհը ավելանում է ի փառս Աստծո (Հմմտ. Բ Կորնթ. Դ15):
Հայոց ցեղասպանության և խորհրդային աստվածմերժության տարիների ավերներից հետո այսօր հայրենի անկախ պետականության պայմաններում մեր Եկեղեցին հոգևոր նոր զարթոնք է ապրում՝ ազատորեն իրականացնելով տերունավանդ իր առաքելությունը մեր ժողովրդի կյանքում: Մեր Եկեղեցին նաև առավել մասնակցություն է բերում համաքրիստոնեական կյանքին՝  խորին համոզումով, որ աշխարհում առկա հոգևոր, քաղաքական, տնտեսական ու մարդասիրական ճգնաժամերի խորացման այս ժամանակաշրջանում առավել քան կարևորվում է Քույր Եկեղեցիների միասնական աղոթքն ու գործակցությունը հանուն Քրիստոսի Սուրբ Եկեղեցու առաքելության արգասավորման, աշխարհում հոգևոր-բարոյական արժեքների պահպանման ու արժևորման, մերձավորի հանդեպ սիրո զորացման, որոնցով կյանքում կարող են մարմնավորվել ապահովության և բարօրության իրական արդյունքները:
Աղոթք ենք բարձրացնում Քրիստոսի Սուրբ Եկեղեցու հաստատունության և պայծառության, մեր Տիրոջ պարգևած սիրո ու հաճության ոգու տարածման և աշխարհում խաղաղության ու համերաշխ կյանքի ամրապնդման համար: Հայցում ենք Ձերդ Սրբությանը Տիրոջ զորակցությունը և մաղթում ընդ երկայն աւուրս քաջառողջ, արդյունազարդ գահակալություն՝ ի պայծառություն Հռոմեական Կաթոլիկ Եկեղեցու և ի մխիթարություն հավատացելոց:
Բարի եք եկել աստվածաշնչյան երկիր Հայաստան և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին:
Մեր Տիրոջ և Փրկչի Հիսուս Քրիստոսի ողորմությունը, շնորհներն ու օրհնությունը թող լինեն մեզ հետ և ամենքի. ամեն:

Welcoming Remarks of Karekin II, Catholicos of All Armenians, To Pope Francis of Rome
The welcoming remarks of His Holiness Karekin II, Catholicos of all Armenians to the Pontiff, Pope Francis of Rome, during today's Hrashapar (Glorious God) welcoming service in the Cathedral Of the Mother See of Etchmiadzin.
Your Holiness, beloved brother in Christ,
We give glory and thanks to God, as we welcome you, and the delegation accompanying you today, with brotherly love and prayer in this holy cathedral, where the Only-Begotten Son descended. We are deeply touched that per Our invitation You have visited Armenia, to the Mother See of Holy Etchmiadzin. This ancient cathedral is the testimony of the covenant set between our people and God.  It is on this sacred site that Jesus Christ descended and with His venerable Holy Right Hand established Holy Etchmiadzin which is the Holy of Holies of the entire Armenian nation.
By divine providence, through the vision and zealous efforts of the second Enlightener of the Armenians, Catholicos Gregory; the lanterns of faith that were lit in the hearts of our people through the preaching of St. Thaddeus and St. Bartholomew, were renewed.
Since that day the light that is emanating from Holy Etchmiadzin binds our people with their history, sacred treasures and homeland – spread around Ark-bearing Mount Ararat.
We are immensely delighted that today in this holy cathedral of Etchmiadzin the prayers of the two pontiffs of the Sees of  St. Peter and Sts. Thaddeus and Bartholomew, are united in the glory of God, pleading peace for our faithful and for all the world, calling for a strong spirit of love and brotherhood and fruitful cooperation.
At this moment it is with warm feelings, that we remember the visit of St. John Paul II to Armenia in 2001, on the occasion of the 1700th anniversary of the proclamation of Christianity as the State religion in Armenia.
That was the first visit of a Pontiff of the See of St. Peter to our land, which became a new incentive for cooperation in the brotherly relationship between our Churches.
You also have made notable impact in strengthening the brotherly relationships between our Churches, by showing particular kindness towards the Armenian Church and our people on various occasions throughout your ministry.
The visit of Your Holiness is a renewed testament to the brotherly relationships and collaboration of our Churches and is mutually empowering for the faithful of both the Armenian Apostolic and Catholic churches. Your visit also fills us with optimism that our testimonies of faith, reinforced with Christian love, will be felt more strongly in our lives.
Our people remember with gratitude your solemn Mass celebrated in memory of the victims of the Armenian Genocide in the Basilica of St. Peter, with your historic sermon condemning the genocide.
We give thanks to God that today together with Your Holiness, the sons and daughters of the Catholic Church, with our faithful Armenians, including those who have come to Armenia on the occasion of Your visit, can pray and beseech the intercession of the canonized martyrs of the Armenian Genocide, whose bloodshed is a testimonial of victory not only for the Armenians but also for the Christian faith as a whole. As the apostle says, abundance of grace is multiplied through the Glory of God by the thankfulness of many, (2 Corinthians 4:15).
After the destruction caused by the Armenian Genocide and the Godless years of the Soviet era, our church is living a new spiritual awakening by freely realizing the Christ-bestowed mission in the lives of our people in conditions of independent statehood in our Homeland. Our church is also engaging in a greater participation in the life of pan-Christian relations, strongly believing that at a time when the world is filled with deepening spiritual, political, economic, and humanitarian crisis, it is important more than ever for the Sister Churches to jointly pray and cooperate for the fruitfulness of the mission of Christ’s holy Church, for keeping and cherishing Christian ethical values in the world, for strengthening love towards mankind, through which true results of security and prosperity can be actualized.
We extend our prayer for the stability and prosperity of the Holy Church of Christ, for the spread of the spirit of love and favor of our Lord, and for increasing peace and life in solidarity in the world.
We call on the Lord to support Your Holiness, and wish you a long and healthy reign, for the sake of prosperity of the Roman Catholic Church and for consolation of the faithful.
Welcome to the Biblical land of Armenia and to the Mother See of Holy Etchmiadzin.
Let the mercy, grace and blessings of our Lord and Savior Jesus Christ remain with us all, evermore. Amen.