Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ողջույնի խոսքը Հռոմի Սրբազան քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապին
Գոհություն և փառք ենք մատուցում Աստծուն, որ այսօր Միածնաէջ այս սուրբ տաճարում եղբայրական սիրով ու աղոթքով ողջունում ենք Ձերդ Սրբությանը և Ձեզ ուղեկցող պատվիրակությանը: Խորապես զգացված ենք, որ Մեր հրավերին ընդառաջ՝ այցելեցիք Հայաստան, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին: Հինավուրց այս տաճարը Աստծո հետ մեր ժողովրդի կնքած սրբազան ուխտի խորախորհուրդ վկայությունն է: Նվիրական այս սրբավայրում իջավ Հիսուս Քրիստոս և Իր Սուրբ Աջով հաստատեց  Սուրբ Էջմիածինը՝ սրբություն սրբոցը համայն հայության: Աստվածային նախախնամությամբ հայոց երկրորդ Լուսավորիչ, առաքելապատիվ սուրբ Գրիգոր հայրապետի տեսիլքով ու անխոնջ ջանքերով նորոգվեցին սուրբ Թադեոս և սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալների քարոզությամբ մեր ժողովրդի սրտում վառված հավատքի կանթեղները: Այդ օրից ի վեր Սուրբ Էջմիածնից ճառագող լույսը միավորում է մեր ժողովրդին տապանակիր Արարատի շուրջ սփռված իր հայրենիքով, իր սրբություններով, իր պատմությամբ: Անչափ ուրախ ենք, որ այսօր միածնաէջ այս սուրբ տաճարում ի փառս Աստծո միավորվում են սուրբ Պետրոս և սուրբ Թադեոս ու սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալների Աթոռների գահակալներիս աղոթքները՝ հայցելով մեր հավատացելոց և ողջ աշխարհի համար խաղաղություն, սիրո ու եղբայրության ամուր ոգի և համագործակցության արգասավորում:
Այս պահին ջերմ զգացումներով ենք հիշում  2001 թվականին քրիստոնեությունը Հայաստանում պետական կրոն հռչակման 1700-ամյակի առիթով սուրբ Հովհաննես Պողոս Բ Պապի այցը Հայաստան: Այն սուրբ Պետրոսի Աթոռի Գահակալի առաջին այցելությունն էր մեր երկիր, որը մեր Եկեղեցիների եղբայրական հարաբերություններում գործակցության նոր խթան հանդիսացավ: Մեր  Եկեղեցիների եղբայրական հարաբերությունների առավել սերտացման գործում նշանակալի ավանդ եք բերել նաև Դուք՝ Ձեր ծառայագործության հանգրվաններում առանձնակի ջերմություն դրսևորելով Հայ Եկեղեցու և մեր ժողովրդի նկատմամբ: Ձերդ Սրբության այցելությունը նոր վկայություն է մեր Եկեղեցիների եղբայրության և գործակցության, որը երկուստեք զորացնում է հայ առաքելական ու կաթոլիկ հավատացյալներին և տոգորում լավատեսությամբ, որ մեր կյանքում առավել զգալի պիտի լինեն քրիստոնեական սիրով շաղախյալ մեր հավատքի վկայությունները:
Մեր ժողովրդի զավակները երախտագիտությամբ են հիշում Սուրբ Պետրոս Մայր Տաճարում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին մատուցած Ձեր հանդիսավոր պատարագը՝ ցեղասպանությունը դատապարտող պատմական ճառով: Գոհություն ենք հայտնում Աստծուն, որ այսօր այստեղ Ձերդ Սրբության, Կաթոլիկ Եկեղեցու զավակների, Ձեր այցի առիթով տարբեր երկրներից Հայաստան ժամանած բազմաթիվ հայորդյաց ու հայրենաբնակ մեր ժողովրդի հետ միասնաբար կարող ենք աղոթել և հայցել Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների բարեխոսությունը, որոնց արյան վկայությունը ոչ միայն հայոց, այլ նաև քրիստոնեական ընդհանուր հավատքի հաղթանակի հավաստիքն է:  Ինչպես առաքյալն է ասում՝ շատերի գոհությամբ առատացած շնորհը ավելանում է ի փառս Աստծո (Հմմտ. Բ Կորնթ. Դ15):
Հայոց ցեղասպանության և խորհրդային աստվածմերժության տարիների ավերներից հետո այսօր հայրենի անկախ պետականության պայմաններում մեր Եկեղեցին հոգևոր նոր զարթոնք է ապրում՝ ազատորեն իրականացնելով տերունավանդ իր առաքելությունը մեր ժողովրդի կյանքում: Մեր Եկեղեցին նաև առավել մասնակցություն է բերում համաքրիստոնեական կյանքին՝  խորին համոզումով, որ աշխարհում առկա հոգևոր, քաղաքական, տնտեսական ու մարդասիրական ճգնաժամերի խորացման այս ժամանակաշրջանում առավել քան կարևորվում է Քույր Եկեղեցիների միասնական աղոթքն ու գործակցությունը հանուն Քրիստոսի Սուրբ Եկեղեցու առաքելության արգասավորման, աշխարհում հոգևոր-բարոյական արժեքների պահպանման ու արժևորման, մերձավորի հանդեպ սիրո զորացման, որոնցով կյանքում կարող են մարմնավորվել ապահովության և բարօրության իրական արդյունքները:
Աղոթք ենք բարձրացնում Քրիստոսի Սուրբ Եկեղեցու հաստատունության և պայծառության, մեր Տիրոջ պարգևած սիրո ու հաճության ոգու տարածման և աշխարհում խաղաղության ու համերաշխ կյանքի ամրապնդման համար: Հայցում ենք Ձերդ Սրբությանը Տիրոջ զորակցությունը և մաղթում ընդ երկայն աւուրս քաջառողջ, արդյունազարդ գահակալություն՝ ի պայծառություն Հռոմեական Կաթոլիկ Եկեղեցու և ի մխիթարություն հավատացելոց:
Բարի եք եկել աստվածաշնչյան երկիր Հայաստան և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին:
Մեր Տիրոջ և Փրկչի Հիսուս Քրիստոսի ողորմությունը, շնորհներն ու օրհնությունը թող լինեն մեզ հետ և ամենքի. ամեն:

Приветственная речь Его Святейшества Гарегина Второго, Верховного Патриарха и Католикоса всех армян Папе Римскому Франциску по случаю церемонии приветствия «РАШАПАР» в первопрестольном Святой Эчмиадзине
«Ваше Святейшество, возлюбленный брат во Христе!
Мы воздаем славу и благодарение Богу, что сегодня за возможность с братской любовью и молитвой приветствуем Ваше Святейшество и сопровождающую Вас делегацию в этом Святом Соборе сошествия Единородного. Глубоко тронуты, что приняв наше приглашение, вы посетили Армению, Первопрестольный Святой Эчмиадзин. Этот древний собор является свидетельством священногозавета, установленного между нашим народом и Богом. На эту заветную святыню спустился Иисус Христос и Своей Святой Десницей утвердил Святой Эчмиадзин — святая святых всех армян. Божественным проведением благодаря ведению и неустанным усилиям Второго Просветителя армян, равноапостольскогоСвятого Григория в сердцах нашего народа обновились лампады веры, зажженные проповедями апостолов свв. Фаддея и Варфоломея. С этого дня исходящий из Святого Эчмиадзина свет объединяет наш народраспростертой вокруг ковчегоностного Арарата своей родиной, святынями, историей. Мы бесконечно рады, что в Святом Соборе сошествия Единородного объединяются молитвы глав престолов апостолов Св. Петра и свв. Фаддея и Варфоломея,прося мира для наших верующих и всей земли, крепкого духа любви и братства и плодотворного сотрудничества.
В этот час мы с теплотой вспоминаем визит святого Папы Иоанна Павла Второго в Армению в связи с празднованием 1700-летия провозглашения христианства государственной религией в Армении. Это был первый визит главы престола Святого Павла в нашу страну, который сталстимулом для нового сотрудничества в наших братскихотношениях. Вы также внесли свой значимый вклад для большегоупрочения дружеских отношений между нашими церквями, проявляя особую теплоту по отношению к Армянской Церкви и народу в этапах своего служения. Визит Вашего Святейшества является новым свидетельствомбратства и сотрудничества наших Церквей, укрепляет верующих чад Армянской Апостольской и Католической церквей, вселяет надежду, что в нашей жизни еще больше будут чувствоваться пронизанные христианской любовью свидетельства веры.
Чада нашего народа с благодарностью помнят совершенную Вами в память о мучениках Геноцида армян мессу в базилике Святого Петра и осуждающую геноцид историческую проповедь.
Мы благодарим Бога за то, что сегодня вместе с Вашим Святейшеством, чадами Католической Церкви, прибывшими по случаю Вашего визита в Армению и проживающими на родине сынами армянского народа можем молитьсяи просить заступничества канонизированных мучеников Геноцида армян, пролитая кровь которых стала свидетельством победы не только армянской веры, но и всего христианства Как говорит апостол, обилие благодати тем большую во многих произвело благодарность во славу Божию (2 Кор. 4:15).
После разрушений в годы Геноцида армян и в безбожную советскую эпоху в условиях независимого государства сегодня наша Церковь переживает новое возрождение, свободно осуществляязаповеданную Господом свою миссию в жизни нашего народа.
Наша церковь также активно участвуетв общехристианской жизни, с твердым убеждением, что в эпоху углубления духовного, политического, экономического и гуманитарного кризиса более чем важны общая молитваи сотрудничество сестринских церквей во имя успешного исполнения миссии Святой Христовой Церкви, сохранения духовых и нравственных ценностей, укрепления любви к ближним, благодаря чему смогут воплотиться в жизнь истинные результатыбезопасностии благополучия.
Возносим нашу молитву за незыблемость Святой Христовой Церкви, распространения духа любви и дарованное Господом благоговение, утверждение мира и гармоничной жизнина земле.
Испрашиваем Божьей помощи ВашемуСвятейшеству, желаем многих лет жизни в добром здравии, плодотворного служения во благо Римско-католической церкви и в утешение верующих.
Добро пожаловать в библейскую землю Армения и в Первопрестольный Святой Эчмиадзин.
Милость, благодать и благословение Господанашего Иисуса Христа да пребудут с нами и со всеми. Аминь».