Clearstream-ը մուտք է գործում հայաստանյան շուկա
«Հայաստանի Կենտրոնական Դեպոզիտարիա» ԲԲԸ-ն (ՀԿԴ) և Deutsche Börse Group-ի արժեթղթերի միջազգային կենտրոնական դեպոզիտարիան` Clearstream-ը, կնքել են ՀԿԴ-ում Clearstream-ի անվանատիրոջ հաշվի բացման պայմանագիր: Այս մասին տեղեկացնում է Կենտրոնական դեպոզիտարիան:
Համաձայն հաղորդագրության` սկսած 2016թ.-ի հուլիսի 11-ից օտարերկրյա ներդրողները կկարողանան հեշտացված կարգով ներդրումներ կատարել պետական պարտատոմսերում և վերազգային կազմակերպությունների կողմից թողարկված պարտատոմսերում: Նշված գործընթացում ՀԿԴ-ն կգործի որպես լոկալ պահառու, իսկ Կենտրոնական բանկը՝ որպես դրամական միջոցների թղթակցային բանկ:
Նշված անդրսահմանյան կապի միջոցով սկզբնապես կտրամադրվեն վերջնահաշվարկի և պահառության ծառայություններ, իսկ ՀՀ դրամը կդառնա վերջնահաշվարկի լիարժեք արժույթ: Գործառնական մանրամասներին և այլ օժանդակ փաստաթղթերին դեպոզիտարիան առաջարկում է ծանոթանալ Clearstream-ի պաշտոնական կայքում՝ www.clearstream.com:
Դեպոզիտարիան հիշեցնում է, որ ՀԿԴ անվանատիրոջ հաշիվը Clearstream-ում բացվել է 2013 թ.-ի դեկտեմբերին, որի արդյունքում ներկայումս հայաստանյան ներդրողները կարող են մեկ պատուհանից նեդրումներ կատարել աշխարհի ավելի քան 50 զարգացած և զարգացող երկրների արժեթղթերում:
Clearstream
Որպես արժեթղթերի միջազգային կենտրոնական դեպոզիտարիա (ICSD), որի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Լյուքսեմբուրգում, Clearstream-ը տրամադրում է հետ առևտրային ծառայությունների ենթակառուցվածք Եվրապարտատոմսերի շուկայի և աշխարհի ավելի քան 50 տեղական շուկաների արժեթղթերի համար: Clearstream-ի հաճախորդ են հանդիսանում ավելի քան 110 երկրի մոտ 2,500 ֆինանսական կազմակերպություններ: Clearstream-ի ծառայությունների թվում են արեթղթերի թողարկումը, վերջնահաշվարկը և պահառությունը, ինչպես նաև ներդրումային ֆոնդի հետ կապված ծառայությունները և գլոբալ արժեթղթերի ֆինանսավորումը: Պահառության ներքո ունենալով մոտ 13 տրիլիոն եվրոյին համարժեք ակտիվներ` Clearstream-ը հանդիսանում է աշխարհի խոշորագույն` վերջնահաշվարկի և պահառության ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններից մեկը տեղական և օտարերկրյա արժեթղթերի համար:

Clearstream Enters Armenia's Banking Sector
"Central Depository of Armenia" OJSC (CDA) and Clearstream, the international central securities depository of Deutsche Börse Group, signed an agreement on the opening of a Clearstream nominee account at CDA.
From 11 July, 2016 onwards, foreign investors can easily reach Armenian government bonds and supranational bonds via CDA – the local custodian and the Central bank of the Republic of Armenia - cash correspondent bank.
The domestic link will initially provide settlement and custody services, adding the Armenia Dram (AMD) as a full settlement currency. Operational details and other supporting documentation can be found on the Clearstream website: www.clearstream.com.
CDA opened a nominee account with Clearstream in December 2013. Via Clearstream’s international network, the established link provides Armenian investors with the opportunity to invest in securities of more than 50 developed and developing countries around the world.
For more information on Central Depository of Armenia and NASDAQ OMX Armenia services visit: www.nasdaqomx.am.
About Clearstream
As an international central securities depository (ICSD) headquartered in Luxembourg, Clearstream provides the post-trade infrastructure for the Eurobond market and services for securities from over 50 domestic markets worldwide. Clearstream’s customers comprise approximately 2,500 financial institutions in more than 110 countries. Its services include the issuance, settlement and custody of securities, as well as investment fund services and global securities financing. With approx. 13 trillion Euros in assets under custody, Clearstream is one of the world’s largest settlement and custody firms for domestic and international securities.For further information please visit www.clearstream.com.