ճարտարապետների ուղերձը` Սերժ Սարգսյանին. «Հորդորում ենք անհապաղ դադարեցնել «Զվարթնոց»-ի անհիմն ապամոնտաժումը»
«Մեծարգո  Նախագահ
Ճարտարապետության բնագավառում պետական մրցանակների շնորհման գաղափարն ինքնին  պետք է վկայեր, որ մեր երկրում կարևորվում են ազգային մշակույթի զարգացման, ճարտարապետական արժեհամակարգի զորացման, պահպանման ու հանրահռչակման խնդիրները:   Սակայն երբ  մի ձեռքով  խթանվում է նորը, մյուսով` արտոնվում նախորդ նվաճումների կործանումը, ապա իմաստազրկվում է ոչ միայն բնագավառում պետական մրցանակներ շնորհելու գաղափարը, այլև  ընդհանրապես մեզանում ճարտարապետության ոլորտի  կրթական համակարգի առկայությունը, քանզի անհնար է կրթել ազգային ոգով տոգորված սերունդ, եթե նա  հետադարձ հայացքի իր հորիզոնում նախնյաց արարումներ այլևս չունի:
Ուղղորդվելով այս մտայնությամբ, մենք՝  ՀՀ Նախագահին առընթեր հայրենական ճարտարապետության ու քաղաքաշինության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակի շնորհման հանձնախմբի անդամներս, խորապես մտահոգվելով վերջին տասնամյակում հանրապետության ողջ տարածքով մեկ  ճարտարապետության ազգային ժառանգության հանդեպ սեփականատերերի նախաձեռնմամբ սկիզբ առած բարբարոս  վերաբերմունքից, փաստելով խնդրո առիթներով հանրությունում օր օրի հնչեցվող տագնապի ու պահանջի հանդեպ պետական կառույցների թևաթափ կեցվածքն ու անտարբեր պահվածքը, ինչի հետևանքով անդառնալիորեն չքացան պետական պահպանման ցուցակներում ներառված  բազմաթիվ  շենքեր ու շինություններ, որոնց ճակատագրին այժմ արժանանում  է «Զվարթնոց»  օդանավակայանի հոյակերտ համալիրը, վկայելով, որ այս ամենով  կոպտորեն խախտվում են նաև միջպետական մեր պարտավորությունները, որոնք ամրագրված են ճարտարապետական ժառանգության պաշտպանության Եվրոպական  համաձայնագրում և վավերացված ՀՀ Կառավարության  կողմից, գիտակցելով, որ մենք, առաջին հերթին` ճարտարապետներս, կամա թե ակամա դառնում ենք արատավոր այս գործընթացի մեղսակիցն ու մասնակիցը  և հիշեցնելով, որ նման ուղերձով դիմել ենք Ձեզ դեռ 2013-ի մայիսի 20-ին, այժմ որպես բողոքի նշան,  հանդեպ համատարած մշակութային ջարդի հայտարարում ենք ՀՀ ճարտարապետության և քաղաքաշինության  ոլորտում պետական մրցանակների շնորհման ենթահանձնաժողովում մեր անդամակցության դադարեցումը և կոչ  անում սառեցնել այդ ենթահանձնաժողովի գործունեությունն այնքան ժամանակով, քանի դեռ չեն խստացվել ու չեն կիրարկվել Հայաստանի ողջ տիրույթում պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանումն ու հանրահռչակումը երաշխավորող  օրենսդրական ակտերի անվերապահ կիրառումը:
Այս առնչությամբ, որպես առաջին և անհետաձգելի քայլ, հորդորում ենք  անհապաղ դադարեցնել  Հայաստանի պետական մրցանակի արժանացած ու միջազգայնորեն իբրև 20-րդ դարի երկրոդ կեսի հետխորհրդային տիրույթում իրականացված ճարտարապետական լավագույն կառույցը ճանաչված «Զվարթնոց» օդանավակայանի անհիմն  ապամոնտաժումը՝ մինչ նրա վերագործարկման նախագծի քննարկումն ու հաստատումը:
Հարգանքով և հուսով՝
Սաշուր Քալաշյան, ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ, ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիր
Մկրտիչ Մինասյան, ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ, ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիր
Ասլան Մխիթարյան, ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ
Սարգիս Սարդարյան, ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ,ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիր
Լեվոն Խրիստաֆորյան, ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ, ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիր
Աշոտ Ալեքսանյան, ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ, ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիր
Նունե Չիլինգարյան, Ճարտարապետության թեկնածու, Լիոնի բարձրագույն ազգային ճարտարապետական դպրոցի պրոֆեսոր

Обращение к президенту Армении Сержу Саргсяну
Награждения   новосозданных обьектов архитектуры государственными премиями по идее  должны свидетельствовать, что для страны крайне важны приоритеты культуры, пути ее развития, обогащения и популяризации. Но когда одной рукой поощряется новое, другой же предоставляется полная свобода на разрушение ранее созданного, то в итоге  не только обесценивается весь смысл процедуры награждения, как стимула для новых творческих деяний, но и ставится под сомнение сама целесообразность наличия  у нас в стране  высшего архитектурного образования. Ведь невозможно будет  взрастить поколение  творцов с патриотичным настроем, в кругозоре  которых  нет  следов творений  предков.
Руководствуясь этим настроем, мы,члены государственной комиссии по присуждению государственных премий в области архитектуры и градостроительства при Президенте РА, глубоко озабоченные царящим в стране бездушным и варварским обращением собственников  к находящимся в их пользовании историко-архитектурным памятникам культурного наследия прошлого, констатируя   непонятное  равнодушие, проявляемое властными структурами   к призывам  общественности по пресечению процесса перманентного вандализма, в результате которого уже утеряны  бесценные памятники  истории и культуры, перечень которых на днях дополнил комплекс мировой значимости аэропорта “Звартноц”, где уже начаты неправомерные работы по сносу, свидетельствуя, что все упомянутые негативные процессы противоречат  ратифицированным правительством РА международным обязательствам, декларированным в Европейской Конвенции по охране памятников архитектуры, осознавая нависшую над нами невольно  вину  в том, что в силу своей немощи мы, архитекторы, становимся субьектами, причастными к упомянутым негативным процессам, напоминая также, что с подобным призывом мы обращались к Вам еще  в мае 2013 года, ныне же, в знак осуждения и протеста против укоренившихся в нашей действительности проявлений безудержного культурного вандализма, обьявляем о приостановлении нашего членства в подкомиссии  по присуждению государственных премий РА в области архитектуры и градостроительства и призываем заморозить деятельность упомянутой подкомиссии на время, пока не будут безукоснительно  задействованы законодательные акты,  гарантирующие сохранность недвижимых памятников истории и культуры на всей территории Республики.
В качестве первого и незамедлительного шага, призываем немедленно приостановить  абсурдную затею варварского  демонтажа комплекса аэропорта “Звартноц”,  удостоенного государственной премии Армении и признаного международным сообществом в качестве уникального  культурного обьекта второй половины 20-го века из всех наличествующих  и сохранившихся обьектов на всем постсоветском пространстве и вернуться к рассмотрнию проблемы лишь при наличии утвержденной проектно-сметной документации по его реквалификации.