Ընտրակաշառքների մարաթոն
«Ես վստահ եմ, որ էս ընտրությունների ժամանակ էլ են խախտումներ լինելու: Ինչքան նախագահական ընտրություններն արդար անցան, էնքան էլ խորհրդարանականը կանցնի. ձուկը գլխից է նեխած»,- ասում է Կոտայքի մարզի Կամարիս գյուղի բնակիչ Վիգեն Կիրակոսյանը: Պատգամավորության թեկնածուները փորձում են ամեն կերպ հավատ ներշնչել եւ, ինչպես ժողովուրդն է ասում, «ձայն փախցնել»:
Նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում թեկնածուների մեծ մասը մրցում են ոչ թե ծրագրերով, այլ ընտրակաշառքներով: Իսկ ընտրակաշառք ասելով՝ արդեն կարող ենք պատկերացնել՝ ջրաչափ, ալյուր, օղի, շաքարավազ, գոմաղբ, պարարտանյութ, բուժօգնություն, ճաշկերույթ եւ այլն: Ընտրությունների նախօրեին տարբեր տեղամասերում հակառակորդ թեկնածուների միջեւ ծեծկռտուքներ են լինում: Մայիսի 7-ին՝ կեսգիշերին մոտ, թիվ 45 ընտրատարածքում պատգամավորական թեկնածու Մելիք Մանուկյանի կենտրոնական շտաբ է ներխուժել թեկնածու Վրեժ Շահգելդյանը՝ տասնյակ կողմնակիցներով: Այդ ժամանակ Մելիք Մանուկյանը շտաբում չի եղել: Ծեծկռտուքի արդյունքում մի քանիսը ստացել են մարմնական վնասվածքներ:
Թիվ 45 ընտրատարածքում մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրված են 6 թեկնածու՝ Արամ Գեղամյան, Լիանա Դալլաքյան, Հովհաննես Հովհաննիսյան, Մելիք Մանուկյան, Վրեժ Շահգելդյան, Հրայր Պետրոսյան: Այս ընտրատարածքն ընդգրկում է Կոտայքի մարզի 26 գյուղ եւ Բյուրեղավան քաղաքը: Հիմնական մրցակցության մեջ են Վրեժ Շահգելդյանն ու Մելիք Մանուկյանը:
Վրեժ Շահգելդյանն ԱԺ պատգամավոր է: Նա «Սկյուռիկ» ՍՊԸ-ի խորհրդի նախագահն է եւ ղեկավարում է Ձորաղբյուրի թիվ 1 անասնապահական ֆերմայի աշխատանքները: Վ. Շահգելդյանն ամեն գնով փորձում է վերընտրվել: Արդեն մի քանի շաբաթ Բյուրեղավանում կազմում են «ընտրակաշառքի ցուցակներ»: Նրան ընտրողներն իրենց ցանկությամբ ստանալու են ջրաչափ կամ մի պարկ ալյուր: Քաղաքի փողոցների բարեկարգման համար խոստացել է 20-30 մեքենա ասֆալտ: Մեր ունեցած տվյալներով՝ 50մլն դրամ է հատկացրել քաղաքի գազաֆիկացման համար:
Մելիք Մանուկյանը ղեկավարում է «Սարանիստ» ՍՊԸ-ն, որը հիմնականում զբաղվում է ապակյա տարաների արտադրությամբ: Մ. Մանուկյանը նույնպես զերծ չի մնում կաշառքներից: Նա առաջարկում է ընտրակաշառքի յուրօրինակ չափ՝ «Վրեժ Շահգելդյանի տված կաշառքին գումարած 3000 դրամ»:
«Էսքան տարի Վրեժ Շահգելդյանը մի գործ չի արել: Միայն մայիսի 9-ին զոհվածների հուշարձանին ծաղկեպսակ է դնում: Հիմա էլ փորձում է մեզ կաշառել, բայց մեր գյուղը չի կաշառվի»,- ասում են Կամարիսի բնակիչները: Գյուղացիների զգալի մասն իր ձայնը տալու է Մելիք Մանուկյանին: Նա դեռ երկու ամիս առաջ Կամարիսում ալեհավաք (անտենա) է տեղադրել, դպրոցին խոստացել է վերանորոգել մարզադահլիճը: 1430 ընտրող ունի Կամարիս գյուղը: Բնակիչների ասելով՝ արդար ընտրությունների դեպքում Վրեժ Շահգելդյանը կպարտվի: «Նա, ով ասում է՝ այսօր փողով ձայներն եմ վերցրել, վաղը ձեր կանանց կվերցնեմ, իրավունք չունի պատգամավոր լինելու»,- ասում էր գյուղաբնակ Վիգեն Կիրակոսյանը:

“I am sure that there will be election violations this time, too. The parliamentary elections will be as fair as the presidential was - fish stinks from the head,” said Vigen Kirakosyan, a resident of the village of Kamaris in the Kotayk Marz (province).
The parliamentary candidates are trying at any price to inspire voter confidence, or as people say, to “steal their votes”. Within the framework of the campaign, the majority of candidates compete not in terms of programs, but election bribes. And by saying election bribes, we now know that these include water meters, flour, vodka, sugar, manure, fertilizers, medical assistance, banquets, etc. In the run-up to the election, scuffles between opponents have been taking place in various precincts. At about midnight on May 8th, dozens of supporters of Vrezh Shahgeldyan, a candidate for parliament in Precinct # 45, burst into the campaign headquarters of another candidate, Melik Manukyan. Manukyan was not at the headquarters at the time, but several of his people were badly beaten.
There are six majoritarian candidates registered in Precinct # 45 - Aram Geghamyan, Liana Dalakyan, Hovhannes Hovhannisyan, Melik Manukyan, Vrezh Shahgeldyan and Hrair Petrosyan. The precinct includes 26 villages in Kotayk and the town of Byureghavan. The main contenders are Shahgeldyan and Manukyan.
Vrezh Shahgeldyan is a member of the outgoing parliament. He is the president of the board of directors of Skiurik Ltd., and the manager of Cattle Farm # 1 in Dzoraghbiur. Shahgeldyan intends to get reelected by any means necessary. For several weeks now, they have been compiling “election bribes lists” in Byureghavan. His voters can choose between a water meter and a sack of flour. He promised 20-30 trucks of asphalt to pave the streets of the city. According to our information, he allocated 50 million drams (about $86,000) to provide the city with gas.
Melik Manukyan is the manager of Saranist Ltd., which produces mainly glass containers. Manukyan doesn’t hesitate to pay bribes either. He offers a special rate - “3,000 drams (about $6) over what Shahgeldyan offers”.
“For so many years, Vrezh Shahgeldyan hasn’t done a thing. He only lays a wreath on the soldiers’ monument on May 9th”. And now he is trying to bribe us, but our village will not be bribed,” say people who live in Kamaris. A substantial number of villagers will vote for Melik Manukyan. Two months ago he erected an antenna in Kamaris, and promised to renovate the school gym. The village of Kamaris has 1,430 voters. According to the villagers, if the elections are fair Vrezh Shahgeldyan will lose. “He who says ‘Today I took your votes for money, tomorrow I will take your wives’ has no right to be a member of parliament,” villager Vigen Kirakosyan said.