Լևոն Բարսեղյանին մեղադրանք է առաջադրվում` սառը զենք կրելու համար
Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ ՀԿ խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը այժմ գտնվում է ոստիկանության Շենգավիթի բաժանմունքում: Իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ Լևոն Բարսեղյանին ձերբակալելու որոշում են կայացնում:
«Իրեն հիմա ամենայն հավանականությամբ մեղադրանք են առաջադրում` սառը զենք կրելու համար»,- ասաց Արտակ Զեյնալյանը` հավելելով, որ խոսքը գրպանի դանակի մասին է:
Հիշեցնենք, որ Լևոն Բարսեղյանին բերման էին ենթարկել այս գիշեր` Խորենացի փողոցից: Թեև ոստիկանությունը հայտնել էր, որ Բարսեղյանն ազատ է արձակվել առավոտյան 06:30-ին, նրա գտնվելու վայրի մասին երկար ժամանակ տեղեկություն չունեին գործընկերները և հարազատները:
Ավելի ուշ Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները այցելել էին ոստիկանության Շենգավիթի բաժին, տեսակցել Լևոն Բարսեղյանին և օժանդակել, որպեսզի կայանա նրա ու փաստաբանի հանդիպումը: Արտակ Զեյնալյանը հայտնեց, որ տեղեկություն չունի Լևոն Բարսեղյանի առողջական վիճակի մասին:
Քիչ առաջ Պաշտպանի աշխատակազմը տեղեկություն տարածեց, որ հաղորդման եւ այցի արդյունքում ձեռք բերված տեղեկությունների հիման վրա Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից որոշում է կայացվել բողոքը սեփական նախաձեռնությամբ հարցի քննարկման ընթացակարգ սկսելու մասին եւ արդեն գրավոր ընթացակարգով քրեական հետապնդման մարմնից պահանջվել են համապատասխան պարզաբանումներ:

Левону Барсегяну выдвинуто обвинение в ношении холодного оружия
Председатель совета общественной организации “Клуб журналистов “Аспарез” Левон Барсегян в настоящее время находится в Шенгавитском отделении полиции. Правозащитник Артак Зейналян в беседе с Hetq.am сказал, что представлено решение о задержании Барсегяна.
“Ему, по всей вероятности,будет выдвинуто обвинение в ношении холодного оружия”,- отметид Артак Зейналян, добавив, что речь идет о карманном ноже.
Барсегяна подвергли приводу с улицы Хоренаци минувшей ночью. И хотя полиция сообщила, что Барсегян был отпущен в 6.30 утра, сведений о его местонахождении коллеги и родственники долгое время не имели.
Позже представители офиса Защитника прав человека посетили Шенгавитское отделение полиции, где встретились с Левоном Барсегяном и содействовали его встрече с адвокатом. Артак Зейналян сказал, что не имеет сведений о состоянии здоровья Левона Барсегяна.
Немногим ранее офис Омбудсмена распространил сообщение о том, что на основе сведений, полученных в результате визита, офис ЗПЧ принял решение по собственной инициативе начать процедуру обсуждения вопроса и уже потребовал в письменной форме соответствующих разъяснений от органа уголовного преследования.