«Դավիթ Սանասարյան» Քաղաքացիական Նախաձեռնության պահանջ-հայտարարությունը
2016.թ Երևանում քաղաքական ընդդիմադիր ուժերից մեկի` «Հիմնադիր խորհրդարան»-ի և «Սասնա Ծռեր» խմբի անդամները գրավեցին Երևան քաղաքում գտնվող հիմնական ոստիկանական բազաներից մեկը` վերջնագիր ներկայացնելով Հանրապետության նախագահին` ազատել իրենց առաջնորդին, ում անօրինականորեն բանտարկել էին մի քանի շաբաթ առաջ և Հայաստանի մյուս քաղբանտարկյալներին, նաև ներկայացնել սեփական հրաժարականը:
Հաջորդ օրը ստեղծվեց «Հակաճգնաժամային խորհուրդ», որի հիմնական նպատակը խաղաղ ցույցեր կազմակերպելն էր` հանդիսանալով որպես միջնորդ երկու կողմերի միջև` խուսափելու բախումներից և արյունահեղությունից: Ամենօրյան խաղաղ ցույցերն ընթանում էին ոստիկանների կողմից հարյուրավոր մարդկանց մասսայական ձերբակալություններով, ծեծերով ու խաղաղ մարդկանց առևանգելով:
Վերոհիշյալ խորհրդի անդամ էր նաև Դավիթ Սանասարյանը, ում հուլիսի 30-ի լուսադեմին առևանգեցին քաղաքացիական հագուստով 4 անձիք: Նրան առևանգել են «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնից՝ անգիտակից և ուշագնաց վիճակում գետնին քարշ տալով:
Երևանի ավագանու անդամ Դավիթ Սանասարյանը «Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն է տարել հորը, ով արմունկի ոսկրի վնասվածք էր ստացել ոստիկանների բիրտ ու անմարդկային գործողությունների ընթացքում: Արդեն հիվանդանոցում քաղաքացիական հագուստով անձինք մոտեցել են Դավիթ Սանասարյանին, ներկայացել են որպես ոստիկան՝ փորձելով Սանասարյանին բերման ենթարկել: Վերջինս ասել է, որ իր հայրը վնասվածքով հիվանդանոցում է, և ինքը հիմա չի կարող բաժին գնալ, խնդրել է վաղը ծանուցագիր ուղարկել, որից հետո ինքը պատրաստ կլինի ներկայանալ:
Քաղաքացիական հագուստով անձինք, սակայն սկսել են քարշ տալ Սանասարյանին, ում ինքնազգացողությունը կտրուկ վատացել է, և նա ուշագնաց է եղել, բայց նրան շարունակել են քաշել միջանցքով:
Սանասարյանի ծնողները և բժիշկները կարողացել են պահել նրան, սակայն որպես ոստիկան ներկայացած մարդիկ չեն հեռացել հիվանդանոցից, անգամ այն բանից հետո, երբ բժիշկները, տեսնելով Դավիթի ուշագնաց վիճակը, սկսել են միջամտել, որպեսզի նրան տեղափոխեն վերակենդանացման բաժանմունք:
Զարմանալիորեն, Դավիթին պատգարակով տանելիս` բժիշկների հետ միասին վերակենդանացման բաժին են գնում նաև այդ քաղաքացիական հագուստով մարդիկ: Որոշ ժամանակ անց պարզվում է, որ նրան ոչ թե տարել են վերակենդանացման բաժին, այլ ԱԱԾ (Ազգային Անվտանգության Ծառայություն)` կալանավորելու զանգվածային անկարգություններ հրահրելու մեղադրանքով, որը սուտ է և կեղծ, քանի որ խմբի անդամները միայն խաղաղ ցույցերի և բանակցությունների կոչեր էին հնչեցնում ամբողջ շաբաթվա ընթացքում:
Ըստ հոդվածի Դավիթին առաջադրվում է պատիժ` ազատազրկում, տույժեր, տուգանքներ: Ներկայացված հոդվածը ծիծաղելի է և շինծու, որով փորձում են հասարակական ակտիվ գործչին լիովին իզոլացնել հասարակությունից և չեզոքացնել նրա ակտիվ գործունեությունը:
Արդեն երկրորդ օրն է արգելում են Դավիթին սնունդ, հագուստ ու գիրք փոխանցել: Երեկ նա եղել է դատաբժշկականում, արձանագրվել են մարմնական վնասվածներ և քերծվածքներ, ինչը խոսում է այն մասին, որ Դավիթին ներսում ենթարկում են ֆիզիկական խոշտանգումների ու հալածանքների:
Դավիթն ունի ավելի քան 10-նամյա քաղաքական և հասարական ակտիվ գործունեության փորձառություն, և երբևէ բռնի գործողությունների կողմնակից չի եղել և նման կոչեր ու հայտարարություններ երբևէ չի հնչեցրել: 2013թ.-ից նա Երևանի Ավագանու անդամ է, 2007.թ.–ից «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ է, ներկայումս` որպես կուսակցության Մամլո խոսնակ, 2008-2010թթ, եղել է կուսակցության երիստասարդ թևի նախագահ, հանդիսանում է կուսակցության ներկայացուցիչը Եվրոպական Ժողովրդական Կուսակցության Քաղաքական Ասամբլեայում, 2007-2012թթ. Ազգային ժողովում` որպես Քաղաքական և իրավական հարցերով խորհրդատու, ակտիվ քաղաքական և հասարակակն գործիչ է` 30–ից ավել մարդու իրավունքների, սոցիալական, հանրային և քաղաքացիական նախաձեռնությունների կազմակերպիչ, մի շարք հասարակական կազմակերպությունների հիմնադիր տնօրեն և ծրագրերի կոորդինատոր:
«Դավիթ Սանասարյան» Քաղաքացիական Նախաձեռնությունն այս ձերբակալությունը համարում է խիստ անօրինական և պահանջում է շուտափույթ ազատ արձակել Դավիթին:
«Դավիթ Սանասարյան» Քաղաքացիական Նախաձեռնությունը տեղեկացնում է, որ այս պահին դիմում է տարբեր միջազգային և դիվանագիտական կազմակերպությունների, նաև միջազգային լրատվական միջոցների` Դավիթին ազատ արձակելու պահանջին միանալու և աջակցելու խնդրանքով:
Տեղեկացնում ենք, որ արդեն մի քանի միջազգային կազմակերպություններ հանդես են եկել այսպիսի պահանջով:
Մենք արդեն ունենք մոտ 200 ստորագրություն, ինչը մեզ տալիս է անհրաժեշտ լեգիտիմությունը սկսելու բողոքի գործընթաց այս անօրինականության դեմ: Նախաձեռնությունը թակելու է բոլոր հնարավոր և անհնար դռները, որպեսզի ազատ արձակեն Դավիթ Սանասարյանին:
Նախաձեռնության անդամները խնդրում են բոլոր նրանց, ովքեր համաձայն են Դավիթին ազատ արձակելու պահանջի հետ, ստորագրել այս պահանջ հայտարարությունը` տեղադրված Նախաձեռնության ֆեյսբուքյան խմբում`

Statement and demand of the civil initiative « Davit Sanasaryan»
On the 17th of July 2016 « Daredevil’s of Sassoun », a group of political opponents, seized an important police department in Yerevan, claiming immediate release of their leader Jirayr Sefilian detained illegally since several weeks, the resignation of president and the release of all political prisoners in the country.
On the 18th of July an anti-crisis committee has been created, whose main purpose was to organize and lead peaceful demonstrations by serving as a mediator between government and rebels, to avoid violence and bloodshed.
While citizens were peaceful demonstrating, police used unequal forces by kidnapping peaceful protesters, organized mass arrests of hundreds of people, accompanied by beatings and other atrocities.
On the 30th of July, one of board members of this committee, Davit Sanasaryan, has been kidnapped by four civilians, presented themselves as police representing. Since that day Mr Sanasaryan is illegally detained by the police.
Mr Davit Sanasaryan has over 10 years of experience of political and social activities. He has always been an active member of community, but never in favour of violent actions and never appeals or did any statement of violence during his whole political carrier.
Since 2013 Mr Sanasaryan has been member of the City Council. Member of "Heritage" party since 2007, Mr Sanasaryan is the party's spokesman. Between 2008 and 2010 he was the leader of young wing of the party and represents the party in assembly of the European People's Party between 2007 and 2012. As a political and legal advisor in Armenian Parliament, active political and social activist, he’s an initiator and member of more than 30 human rights, social, civic and public initiatives and NGO’s.
He was arrested while he was taking care of his father in hospital, who was injured by police attacks earlier during the day. Four persons in civilian, presenting themselves as policemen, tried to arrest him, without any warrant of arrest. Mr Sanasaryan refused to follow them, asking to come back with a warrant and clear explanation of the reason of that matter. Instead of that, he was attacked by this four, beaten and lost conscious. His mother, presented on site, tried to save Davit form this rapt, but these four continued to follow Mr Sanasaryan even after the intervention of medical staff, who brought Mr Sanasaryan to intensive care unit.
The medical staff was accompanied by those four and few minutes later we have been informed that Mr Sanasaryan was not taken to the intensive care unit, but to National Security Service, where completely false and unfounded charges of inciting riots have been raised against him. According to the article, based on which he is charged, Mr Sanasaryan risks from 2-4 years to 4-10 years of prison. The article is ridiculous and false, having for purpose just to keep Mr Sanasaryan in jail, isolate him from society and neutralize his activities. Moreover, since his detention, his family is refused to pass food, clothing and book. He has bodily injuries and abrasions, which shows that he was subject to physical torture and persecution, but he has no medical care provided.
The civil initiative « Davit Sanasaryan » considers this arrest illegal and strongly demands the immediate release of Mr Sanasaryan.
The civil initiative « Davit Sanasaryan » reports that it’s currently calling to various diplomatic and international organizations, as well as international media, to join and support the demand of Mr Sanasaryan’s immediate release.