Փաստաբան Ի. Պետրոսյան. «Սասնա ծռեր»-ի վեց անդամներին պետք է տեղափոխել քաղաքային հիվանդանոց»
Փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներ Արամ և Պավլիկ Մանուկյաններին ուրբաթ օրը բժշկական որոշ կարեր են արվել, և այդ գործողությունը կատարվել է ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում (ՔԿՀ): «Այսինքն՝ վիրահատական գործողությունները կատարվել են այն նույն վայրում, որտեղ նրանք պառկած են եղել: Նույնիսկ վիրահատարան չեն տեղափոխել: Բնականաբար, նրանք  պետք է պահվեին քաղաքային հիվանդանոցում, քանի որ նրանց յուրաքանչյուր բժշկական օգնություն ցուցաբերվում է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի բժիշկների կողմից: Ստացվում է՝ նրանք այնտեղի հիվանդներ են: Այստեղ («Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ-ում-հեղ.) նեղ մասնագիտացված բժիշկներ չկան, և հերթապահում է միայն մեկ բժիշկ»,-նշում է փաստաբանը:
Պետրոսյանի խոսքով՝ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում պահվում են «Սասնա ծռեր» խմբի վեց անդամներ՝ Արմեն Լամբարյանը, Արամ և Պավլիկ Մանուկյանները, Հովհաննես Հարությունյանը, Աշոտ Պետրոսյանը և Թաթուլ Թամրազյանը, և նրանց բժշկական անհրաժեշտ միջամտություն ցուցաբերելու համար այնտեղ են ժամանում «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի մասնագետները:
Փաստաբանը միջնորդություն է ներկայացրել Արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական վարչություն Արամ և Պավլիկ Մանուկյաններին քաղաքային հիվանդանոց տեղափոխելու վերաբերյալ, սակայն մինչ օրս պատասխան չկա: Բժիշկների հետ խորհրդակցելով՝ Պետրոսյանը տեղեկացել է, որ խմբի անդամները դեռ երկար ժամանակ ինքնուրույն տեղաշարժվելու հնարավորություն չեն ունենա. մասնավորապես՝ Արամ Մանուկյանը միայն մեկ ամսից կկարողանա հենակներով տեղաշարժվել, իսկ դեռ վեց ամիս իրավունք չունի ոտքը հատակին դնել:

Адвокат И.Петросян: “Шесть членов группы “Сасна црер” должны быть переведены в городскую больницу”
Адвокат Инесса Петросян в беседе с Hetq.am сообщила, что в пятницу членам группы “Сасна црер” Араму и Павлу Манукянам сняли некоторые швы, что было сделано в уголовно-исполнительном учреждении “Больница для осужденных”. “То есть хирургические действия осуществили в той же палате, в которой они лежат. Их даже в операционную не доставили. Разумеется, они должны получать лечение в городской больнице, поскольку любая медицинская помощь оказывается им врачами медцентра “Эребуни”. Получается, что они являются больными этого медучреждения. А здесь (в “Больнице для осужденных”. – Авт.) нет врачей узкой специализации, дежурит всего один врач”,- отметила адвокат.
По словам И.Петросян, в УИУ “Больница для осужденных» содержатся шесть членов группы “Сасна црер” – Армен Ламбарян, Арам и Павел Манукяны. Ованнес Арутюнян, Ашот Петросян и Татул Тамразян. Для оказания им необходимой медицинской помощи в УИУ прибывают специалисты медцентра “Эребуни”.
Адвокат представила в управление УИУ Министерства юстиции РА ходатайство о переводе Арама и Павла Манукянов в городскую больницу, однако ответа до сих пор не получила. В ходе консультации с врачами Инесса Петросян узнала о том, что члены группы еще долгое время не смогут самостоятельно передвигаться. В частности, Арам Манукян сможет ходить с помощью костылей через месяц, а опираться на больную ногу ему разрешат лишь через шесть месяцев.