Ա. Մարտիրոսյանի եւ Դ. Սանասարյանի հայտնած տվյալները Օմբուդսմենն ուղարկել է Գլխավոր դատախազություն
Երեւանի ավագանու «Բարեւ Երեւան» խմբակցության անդամներ Արմեն Մարտիրոսյանին եւ Դավիթ Սանասարյանին ձերբակալելու հաջորդ օրը՝ հուլիսի 30-ին, ՀՀ ոստիկանության Ձերբակալված անձանց պահելու վայր են այցելել եւ նրանց հետ առանձնազրույցներ ունեցել ՀՀմարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները: Այնուհետեւ, նրանց կալանավորելուց անմիջապես հետո ՀՀ մարդուիրավունքների պաշտպանն անձամբ այցելել եւ ՀՀ արդարադարատության նախարարության «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկումառանձին հանդիպել է ինչպես Ա. Մարտրիրոսյանին, այնպես էլ Դ. Սանասարյանին:
Պաշտպանի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ 2016 թվականի օգոստոսի 5-ին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին հրապարակային դիմում են հասցեագրել Երեւանի ավագանու«Բարեւ Երեւան» խմբակցության անդամները՝ խնդրելով Պաշտպանի աջակցությունը Ա. Մարտիրոսյանի եւ Դ. Սանասարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը փոխելու հարցում:
Հաշվի առնելով Ա. Մարտիրոսյանի եւ Դ. Սանասարյանի հետ առանձնազրույցների արդյունքները, ինչպես նաեւ Երեւանի ավագանու «Բարեւ Երեւան» խմբակցության դիմումի հանգամանքները՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի որոշմամբ սկսվել է հարցի քննարկման ընթացակարգ: Այնուհետեւ, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից իր իրավասության սահմաններում Ա. Մարտիրոսյանի եւ Դ. Սանասարյանի հայտնած բոլոր տեղեկությունները սահմանված կարգով ամփոփվել եւ այսօր ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարին՝ քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում դրանք քննարկելու նպատակով:

Сведения, переданные А.Мартиросяном и Д.Санасаряном, Омбудсмен представил в Генпрокуратуру
30 июля, на следующий день после задержания Армена Мартиросяна и Давида Санасаряна, являющихся членами фракции “Здравствуй, Ереван!” совета старейшин Еревана, представители офиса Защитника прав человека РА посетили изолятор временного содержания полиции РА и побеседовали с ними. А сразу после ареста указанных лиц Защитник лично встретился в УИУ “Нубарашен” с Арменом Мартиросяном и Давидом Санасаряном.
Как сообщает офис ЗПЧ, 5 августа 2016 г. с публичным заявлением к Омбудсмену обратились члены фракции “Здравствуй, Ереван!”, которые просили его содействия в вопросе изменения меры пресечения находящихся под арестом А.Мартиросяну и Д.Санасаряну.
С учетом результатов бесед с Арменом Мартиросяном и Давидом Санасаряном, а также заявления фракции “Здравствуй, Ереван!” по решению Защитника прав человека РА состоялось обсуждение вопроса, после чего все переданные А.Мартиросяном и Д.Санасаряном сведения были обобщены в установленном порядке и сегодня представлены Омбудсменом исполняющему обязанности генпрокурора РА с целью их рассмотрения в рамках предварительного следствия по уголовному делу.