ՀՀ-ում բնակվում է 2 մլն 995 հազ. մարդ, 1մլն 905 հազ-ը` քաղաքներում
ՀՀ-ում բնակվում է 2 մլն 995 հազ. մարդ: Համաձայն ԱՎԾ տվյալների՝ նրանցից 1 մլն 905 հազարը բնակվում է քաղաքում, իսկ 1 մլն 89 հազ.-ը՝ գյուղում:
ՀՀ բնակչությունն ամենից շատ կենտրոնացված է Երևանում՝ 1 մլն 74 հազ. բնակչով, հաջորդիվ Արմավիրի մարզն է՝ 266 հազ. բնակչությամբ: Նշենք, որ մարզերի բնակչության թվաքանակը մեծամասամբ գերազանցում է 200 հազարը, բացառություն են կազմում Արագածոտնը, Տավուշը, Սյունիքն ու Վայոց ձորը: Մարզային բնակչության ամենափոքր ծավալը հաշվառված է Վայոց ձորում, այն ունի 50 հազ. բնակչություն: Համեմատության համար նշենք, որ Վայոց ձորում բնակվում է գրեթե նույնքան բնակչություն, ինչ՝ Ավան վարչական շրջանում:
Մարզային բնակչության քանակին ու տեղաբաշխմանը ծանոթացեք ստորև:
Create pie charts
Բացառությամբ Լոռու, Կոտայքի, Շիրակի և Սյունիքի, մնացած բոլոր մարզերում բնակչությունը կենտրոնացված է գյուղերում, ոչ քաղաքային շրջաններում:
Բնակչությունը՝ Երևանում
Երևանում բնակվում է ՀՀ բնակչության 36%-ը՝ 1 մլն 74 հազ. մարդ: Բնակչության թվաքանակով ամենամեծը Շենգավիթ վարչական շրջանն է՝ 139 հազ. բնակչով, այնուհետ Մալաթիա-Սեբաստիան է՝136 հազ. բնակչով: Ամենափոքրաթիվը Նուբարաշենն է (9.8 հազ. բնակիչ), այնուհետ՝ Նորք-Մարաշը (գրեթե 12 հազ.):
Բնակչության՝ ըստ վարչական շրջանների տեղաբաշխման տվյալներին ծանոթացեք ստորեւ՝ գծապատկերում:
Ըստ ԱՎԾ պարզաբանման՝ բնակչության թվաքանակի ընթացիկ գնահատականը տրվում է բնակչության վերջին մարդահամարի արդյունքների հիման վրա (2011թ. հոկտեմբերի 12-21-ն անցկացված), որոնց ամեն տարի ավելացվում են տվյալ տարածքի ծնվածների և եկողների (հաշվառվածների) թվաքանակը, հանվում՝ մահացածների և տվյալ տարածքից մեկնածների   թվաքանակը: Ծնվածների և մահացածների մասին տեղեկությունները ստացվում են ծննդյան և մահվան վերաբերյալ ակտերի հիման վրա:
Իսկ բնակչության միգրացիայի (հաշվառում/դուրս գրում) վերաբերյալ տվյալները ստացվում են ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունից: Սակայն, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հաշվառման կանգնելու և հաշվառումից դուրս գրվելու գործառույթներն ուղղակիորեն կախված են քաղաքացիների կամքից, և որպես դրա հետևանք՝ այդ կարգի գրանցումները միգրացիոն տեղաշարժերի ամբողջական պատկերը չեն արտացոլում, այդ ցուցանիշները ենթարկվում են վերագնահատման (ճշգրտման):

В РА проживает 2 млн 995 тысяч человек, из них 1 млн 905 тысяч – в городах
В Республике Армения проживает 2 млн 995 тыс. человек. По данным Национальной статистической службы РА из них 1 млн 905 тысяч живет в городах, 1 млн 89 тыс. – в селах.
Больше всего населения сконцентрировано в Ереване –1 млн 74 тыс. Далее идет Армавирская область - 266 тыс. Отметим, что численность населения в областях в основном превышает 200 тыс. Исключение составляют области Арагацотн, Тавуш, Сюник и Вайоц дзор. Самой малочисленной является Вайоцдзорская область, где живет 50 тыс. человек.
Во всех областях, за исключением Лори, Котайка, Ширака и Сюника, население сосредоточено в селах, а не в городах.
Население Еревана
В Ереване проживает 36% населения Армении, или 1 млн 74 тыс. человек. По числу жителей самым крупным столичным округом является Шенгавит - 139 тыс., затем Малатия-Себастия - 136 тыс. Самые малочисленные округи – Нубарашен (9.8 тыс.человек) и Норк-Мараш (около 12 тыс. человек).
Согласно НСС, текущая оценка численности населения дается на основе результатов последней переписи населения (она была проведена 12-21 октября 2011 г.), к которой каждый год прибавляется число родившихся и прибывших на данную территорию и вычитается число умерших и уехавших с данной территории. Сведения о числе родившихся и умерших предоставляются на основе актов о рождении и смерти.
Что касается данных о миграции населения, то их предоставляет управление паспортов и виз Полиции РА. Однако учитывая то обстоятельство, что постановка на учет и снятие с учета напрямую зависят от воли граждан и такой учет не отражает полную картину миграционных процессов, то эти показатели подвергаются переоценке (уточнению).