Սևան, թե GeoProMining Gold (մաս 2)
«ԷկոԼուր» հասարակական կազմակերպությունը և «Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնությունը շարունակում են «Բնություն, թե փող» ահազանգերի շարքը, որի շրջանակներում իրականացվում է «Սևան, թե GeoProMining Gold» ցիկլը:
Սոտքի ոսկու հանքավայրից «GeoProMining Gold» ընկերության արդյունահանած հանքանյութի յուրաքանչյուր տոննան աղտոտում է Սևանի ավազանի ջրերը: Հանքանյութի վերամշակման առաջին փուլը տեղի է ունենում հենց Սոտքում: Ջարդող-տեսակավորող արտադրամասն աշխատում է ամբողջ հզորությամբ:
Ոսկու խտանյութը տեղափոխվում է Արարատ, իսկ Սոտքի կողքին բարձրանում են մկնդեղով և այլ տոքսիկ տարրերով լի հարյուր հազարավոր տոննաների հասնող մանրացված լցակույտերի սարեր: Դա հնարավոր դարձավ, որովհետև ընկերության անօրինական գործունեությունը չի պատժվում: Տեսչությունը Սոտք չի մտնում:
«Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնությունը և «ԷկոԼուր» հասարակական կազմակերպությունը դիմում են բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանին. Դուք քաղաքական պատասխանատվություն եք կրում Սևանի պահպանման համար: Ընկերությունը խախտել է օրենքը: Ձեր իրավասությունն է պատժել օրինազանցներին: Ժամանակն եկել է:

Севан, или GeoProMining gold (часть 2)
Общественная организация «ЭкоЛур» и молодежная инициатива «Не будем молчать» продолжают ряд тревожных сигналов «Природа или деньги», в рамках которого осуществляется цикл под названием «Севан, или GeoProMining gold».
Каждая тонна руды, добытая компанией GeoProMining gold в Соткском золотоносном месторождении, загрязняет воды Севанского бассейна. Первый этап переработки происходит прямо в Сотке. Дробильно-сортировочный цех работает на полную мощность.
Золотой концентрат вывозится в Арарат, а рядом, в Сотке, на глазах вырастают горы, состоящие из сотен тысяч тонн размельченных отвалов с мышьяком и другими токсичными элементами. Это стало возможным, потому что незаконная деятельность компании остается безнаказанной. Инспекция в Сотк не входит.
Молодежная инициатива «Не будем молчать» и общественная организация «ЭкоЛур» обращаются к министру охраны природы Араму Арутюняну: Вы несете политическую ответственность за сохранение Севана. Компания нарушила закон. В вашей компетенции наказать нарушителей. Время пришло.