Անդրիաս Ղուկասյանն ապաքինվում է, սակայն չի դադարեցնում հացադուլը
Արդեն ինը օր է՝ «Ոտքի Հայաստան» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ Անդրիաս Ղուկասյանը  հացադուլ է հայտարարել՝ ներկայացնելով այս ուղերձը. «Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին։ Պահանջում եմ ժողովրդից Հայաստանում հաստատել սահմանադրական կարգ և վերականգնել արդարադատությունը իրեն հասանելի բոլոր միջոցներով»:
Ինչպես «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց փատաբան Լուսինե Սահակյանը, Ղուկասյանը շարունակում է հացադուլը և այն դադարեցնելու որևէ նպատակ չունի՝ չանսալով անգամ մտերիմների հոդորներին:
«Հասկանալի է, որ հացադուլի հետ կապված խնդիրներ կան, բայց առողջական վիճակը լավ է: Գտնվում է քրեակատարողական հիմնարկի բժիշկների հսկողության ներքո: Ծեծի արդյունքում ծնկների հետ կապված խնդիրներ կային, բայց այժմ դրական տեղաշարժ է նկատվում: Նաև վնասվածք ուներ, այն էլ արդեն ապաքինվում է»,- նշեց Սահակյանը:
Վնասվածքների բնույթը պարզելու համար օրեր առաջ ռենտգեն հետազոտություններ են կատարվել, սակայն դրանց արդյունքներն ու եզրակացությունը գտնվում են փորձագետի մոտ, այդ պատճառով դեռևս փաստաբանին չեն տրամադրվել:

Андреас Гукасян идет на поправку, но голодовку не прекращает
Уже пятый день продолжается голодовка члена гражданской инициативы “Вставай, Армения!” Андреаса Гукасяна, который направил следующее послание: “Власть в Республике Армения принадлежит народу. Я требую от народа установить в Армении конституционный порядок и восстановить справедливость всеми доступными ему способами”.
Как сообщила Hetq.am адвокат Гукасяна Лусине Саакян, ее подзащитный продолжает голодовку и не намерен ее прекращать, даже несмотря на призывы близких.
“Он в хорошем состоянии, находится под наблюдением врачей уголовно-исполнительного учреждения. После избиения у него возникли проблемы с коленями, однако сейчас наблюдается положительная динамика. Имелась также травма, которая тоже проходит”,- отметила Л.Саакян.
С целью выяснения характера повреждений, полученных Андреасом Гукасяном, было проведено рентгенологическое исследование, заключение по которому находится у эксперта и пока не предоставлено адвокату.