«Ընկճվելու առիթ չունեմ, քանի որ որևէ հանցանք չեմ կատարել»,- հայտնել է Հովհաննես Ղազարյանը
Հուլիսի 29-ի երեկոյան՝ Սարի թաղում տեղի ունեցած բախումներից հետո, ոստիկանական բաժին բերման է ենթարկվել «Հիմնադիր խորհրդարան»-ի անդամ Հովհաննես Ղազարյանը, այնուհետև, օգոստոսի 2-ին, նրան կալանավորելու որոշում է կայացվել: Ղազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի երկրորդ մասով, այն է՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը:
«Հիմնադիր խորհրդարան»-ի ներկայացուցչի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել երակամսյա կալանքը, և նա այժմ գտնվում է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում:
Գործով փաստաբան Անի Չատինյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ երեկ է տեսակցել իր պաշտպանյալին, ում առողջական վիճակը բավարար է:
«Ասաց՝ ընկճվելու առիթ չունեմ, քանի որ որևէ հանցանք չեմ կատարել, և որ հավաքին, բողոքի ակցիային մասնակցելը հանգամանք չէ, որ դրա համար մարդիկ պետք է դատապարտվեն»,- նշեց է փաստաբանը:
Չատինյանի փոխանցմամբ՝ Հովհաննեսը իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում, հրաժարվել է ցուցմունք տալուց: Փաստաբանը կալանքի որոշումը բողոքարկել է ՀՀ վերաքննիչ դատարան և սպասում է դատական նիստին:

“Повода быть подавленным у меня нет, так как никакого преступления я не совершал” – Ованнес Казарян
После столкновений между участниками акции протеста и полицейскими, которые произошли в ереванском квартале Сари тах вечером 29 июля, в отделение полиции был доставлен представитель “Учредительного парламента” Ованнес Казарян, который 2 августа был взят под арест. Казаряну выдвинуто обвинение по ч.2 ст.225 УК РА – участие в массовых беспорядках.
В качестве меры пресечения к представителю “Учредительного парламента” применен 2-месячный арест, он находится в тюрьме “Нубарашен”.
Адвокат Казаряна Ани Чатинян в беседе с Hetq.am сообщила, что вчера виделась со своим подзащитным, который чувствует себя удовлетворительно.
“Он сказал, что повода быть подавленным у него так, так как никакого преступления он не совершал. А участие в акции протеста, по его словам, не причина для осуждения людей”,- рассказала адвокат.
Ованнес не признает выдвинутое ему обвинение, он также отказался от дачи показаний. Решение об аресте адвокат обжаловала в Апелляционном суде и сейчас ждет судебного заседания.
На снимке: слева направо Ованнес Казарян и Геворк Сафарян (фото с фейсбуковской страницы О.Казаряна)